ה-CIA סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב יירטה מסר ממוסקבה למפקדי הכוחות הרוסיים מסביב לאוקראינה: הפלישה תתחיל ביום ד' 16.2

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח, בשבת 12.2, עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, ועם נשיא צרפת עמנואל מקרון. מקורות בבית הלבן אמרו לאחר השיחה כי ב-62 הדקות בהן היא התקיימה לא חל שום שינוי במצב, וכי עדיין עומדת בעינה ההערכה האמריקנית שפלישה רוסית לאוקראינה יכולה להתרחש בקרוב.
מקורות צבאיים אמריקנים ואירופאיים דיווחו בשבת, כי סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית ה-CIA, העבירה בשעות האחרונות אזהרה מפורטת יותר אשר קבעה כי הפלישה הרוסית לאוקראינה תתחיל ביום רביעי השבוע 16 לפברואר. הדיווח הזה התאפשר לאחר שהאמריקנים הצליחו ליירט מסר שהועבר מהפיקוד העליון הרוסי במוסקבה אל מפקדי הכוחות הרוסיים המרוכזים בשטח מסביב לגבולות אוקראינה. המסר שיורט כלל גם פירוט של איזה תפקידים יוטלו בפלישה על היחידות הרוסיות השונות.
מספר החיילים הרוסיים המוצבים מסביב לגבולות אוקראינה הגיע בסוף השבוע לשיא של 150,000 חייל, אלפי טנקים, מאות מטוסי קרב-הפצצה, מסוקים, וטילים בליסטיים קצרי טווח, ביניהם טילי 'איסקנדר' Iskander. 
היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'יאק סאליבן Jake Sullivan, אמר, כי ההערכה האמריקנית היא שהמתקפה הרוסית על אוקראינה תתחיל בתקיפה אווירית ובטילים של בירת אוקראינה קייב, וכי כוחות רוסיים יפלשו  מבלו רוסיה במטרה לכבוש את קייב הנמצאת בפחות מ-200 ק"מ מהגבול.
סוכנות הביון המרכזית האמריקנית ה-CIA וגם ארגון הביון הבריטי ה-MI6, יירטו חילופי מסרים בין אוקראיניים התומכים ברוסיה ובין מוסקבה לגבי תפקידם  באוקראינה בעת הפלישה ולאחריה.
כל הפעילות הצבאית-מודיעינית הזו הביאה בשבת מדינות רבות לקרוא לאזרחיהן הנמצאים באוקראינה לצאת את המדינה כל זמן שהדבר אפשרי.
בישראל קיימו בשבת, ראש הממשלה נפתלי בנט, שר החוץ יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ התייעצויות לגבי המצב באוקראינה. לאחר ההתייעצויות הוחלט להחיש את יציאתם של ישראלים מאוקראינה.
חיל האוויר הצטווה להכין מטוסים לרכבת אווירית שתוציא את 15,000 הישראלים הנמצאים באוקראינה ותביא אותם לישראל.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות