סוף שבוע של החלטות מכריעות בוושינגטון לגבי מדיניות ממשל ביידן בנושא הגרעין האיראני. זה היה הנושא המרכזי בשיחה בין ביידן ונתניהו

הבית הלבן מצוי, ביום חמישי 18.2, בעיצומם של דיונים והכנות קדחתניות לקראת הופעתו הפומבית הבינלאומית הראשונה של הנשיא ג'ו ביידן.
הנשיא עומד להופיע ווירטואלית בפני וועידת הביטחון במינכן ולאחר מכן לקיים פגישה ווירטואלית עם מנהיגי מדינות ה-G-7 אשר המארח שלה יהיה ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון.
השאלה המרכזית, אשר בינתיים אין לה תשובה היא, האם הנשיא ביידן ינצל את הופעתו הבינלאומית הראשונה להכריז על חזרתה של ארצות הברית להסכם הגרעין עם איראן JCPOA משנת 2015, ובכך לבטל את החלטתו של הנשיא טראמפ לפרוש ממנו. אם אכן הנשיא ינקוט בצעד כזה ההנחה שהוא גם ינקוט במקביל בכמה צעדים שיקלו על הסנקציות הכלכליות האמריקניות על איראן.
אפשר להניח, כי ההחלטה של ביידן לגבי המדיניות האמריקנית בשאלת הגרעין האיראני הייתה הסיבה העיקרית מדוע הנשיא התקשר טלפונית, ביום ד' 17.2, אל ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ושוחח אתו בטלפון כמעט שעה שלמה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי הנשיא האמריקני הודיע לראש ממשלת ישראל על הצעדים שהוא ינקוט בנושא הגרעין האיראני. בכך היה בנימין נתניהו לא רק למנהיג הראשון במזרח התיכון שאתו ביידן דיבר, אלא גם המנהיג הראשון שיודע מה יהיו צעדיו הבאים של ביידן בנושא הגרעין האיראני.
ביום חמישי בצהרים, לאחר פרסום דברים אלה, הודיע נתניהו כי הוא מכנס הלילה (19.2) את הקבינט המדיני ביטחוני, כדי לדון במה שהוגדר 'השינויים בעמדת ארצות הברית כלפי הסכם הגרעין עם איראן'.
כמה שעות לאחר מכן כינוס הקבינט בוטל מבלי לתת לכך הסברים.
במקביל לשיחת הטלפון של ביידן לנתניהו, קיימה קנצלרית גרמניה אנג'לה מרקל  שיחת טלפון  עם נשיא איראן חסן רוחאני בה היא לחצה עליו לנקוט 'כמה צעדים חיוביים'.
דובר הקנצלרית תיאר את השיחה בין שני המנהיגים כך: 'היא (הקנצלרית)  אמרה, כי עכשיו זה הזמן לאיתותים חיוביים (מצד איראן) , שיבנו את האמון ויגבירו את הסיכויים לפתרון דיפלומטי ( של בעיית הגרעין האיראני.) She said that now was the time for positive signals that would build confidence and increase the chances of a diplomatic solution.   
המקורות שלנו מציינים, כי הדברים האלה של מרקל מכילים איום מסווה לפיו כשלון המאמצים הדיפלומטיים פירושו פנייה לדרך הצבאית.
אחת הסיבות העיקריות לדחיפות שממשל ביידן נותן השבוע לבעיית הגרעין האיראני היא ההודעה האירנית מיום שני 15.2, בה נרמז כי לוקח לממשל ביידן יותר מידי זמן להגיע להחלטות בנושא איראן.
טהרן גם אותתה השבוע, כי החלטתה להפסיק את הביקורות של פקחי הגרעין של הסוכנות לאנרגיה גרעינית IAEA במתקני הגרעין האיראניים, איננה מהווה צעד אחד לפני גירושם של הפקחים מאיראן. להפך: הפקחים יורשו להישאר.
טהרן תקבל בשבת 19.2, את פניו של ראש הסוכנות הגרעינית הבינלאומית IAEA רפאל מריאנו גרוסי Rafael Mariano Grossi העומד להגיע לבירה האירנית כדי לדון באיום איראני נוסף.
המקורות שלנו מדווחים, כי איראן מאיימת עכשיו להפסיק להודיע מראש לסוכנות הבינלאומית על שינויים שהיא עומדת לבצע במתקני הגרעין שלה.
המקורות של תיקדבקה בוושיגטון מדווחים, כי בממשל ביידן מודאגים  מכך כי לאחר שהנשיא ביידן יודיע על חזרתה של ארצות הברית להסכם הגרעין ועל נקיטת כמה הקלות בסנקציות, טהרן תודיע בתגובה כי הצעדים האמריקנים האלה אינם מספיקים וכי על ממשל ביידן לנקוט בצעדים נוספים. כלומר לבטל עוד סנקציות, לפני שאיראן תודיע שגם היא חוזרת להסכם הגרעין המקורי מ-2015.
נשיא איראן חסן רוחאני  אמר ביום ד' 17.2 בישיבת הממשלה האיראנית:  'אם האמריקנים יבצעו צעד אחד גם אנחנו נבצע צעד אחד. אם האמריקנים יבצעו את כל הצעדים (צעדי הוויתורים)  גם אנחנו נבצע את כל הצעדים'. 'אם הם רוצים לבצע (את הוויתורים)  בהדרגה-זה בסדר'.  'אם הם לא יבצעו דבר-גם זה בסדר'. If Americans take one step, we will take one step, Rouhani said in a weekly cabinet meeting. If the Americans take all the steps at once, we will take all the steps at once. If they want to do it gradually, fine. If they want nothing, again fine.  

Print Friendly, PDF & Email