אזור לטקיה הותקף בטילים מהאוויר ומהים. רוסיה: ישראל תקפה מהאוויר. פריגטה צרפתית שיגרה טילים.  מטוס ביון רוסי נעדר

מקורות סוריים ורוסיים מדווחים, ביום ב' 17.9 בלילה, על תקיפת טילים נרחבת באזור לטקיה. כמה מקורות מדווחים, כי הטילים פגעו במוסד לתעשיות ביטחוניות של משרד ההגנה הסוריה, מוסד העוסק בפיתוח וייצור טילים ונשק כימי. מקורות אחרים, כולל מערביים מדווחים, כי הותקפו כוחות של מליציות איראניות שיש להן מתקנים באזור הצמודים, או קרובים למתקנים הצבאיים הרוסיים הנמצאים באזור. באחרונה דווח, כי הכוחות האיראנים בסוריה עברו למתקנים הקרובים למתקנים הצבאיים הרוסיים, כהגנה מפני התקפות ישראליות עליהן.
זמן קצר לאחר ההתקפה, ביום ג' 18.9 לפנות בוקר, הודיע משרד ההגנה הרוסי כי מטוס ביון רוסי מדגם אליושין  Il-20ועליו 14 אנשי צוות נעדר בעת התקפה של ארבעה מטוסי קרב ישראליים על לטקיה. ( פרטים בהמשך).
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: אם אכן ישראל ביצעה את המתקפה הזו, זו תהייה הפעם הראשונה שב היא תוקפת באזורים בהם נמצאים מפקדות ומתקנים צבאיים רוסיים.  בלטקיה נמצאים המפקדה הרוסית והבסיס העיקרי של חיל האוויר הרוסי בסוריה-המיימים Hmeimim Air Base .
עוד מציינים המקורות שלנו, כי ביום שישי האחרון ב-14.9, ביקר במוסקבה היועץ לביטחון לאומי הישראלי מאיר בן שבת, שעמד בראש משלחת צבאית ישראלית גדולה.  אם אכן, ישראל תקפה  ביום ב' בלילה באזור לטקיה, אפשר להניח, כי בן שבת הביא אתו למוסקבה את המידע המודיעיני שהראה מה האיראנים מחזיקים בבסיסים שלהם בלטקיה.  

היעלמו של מטוס הביון הרוסי, היא הסתבכות בלתי צפויה של התקפות האוויר הישראליות, והיא מהווה בדיוק את המצב ממנו ניסו מוסקבה וירושלים שלא להיקלע לתוכו באמצעות מנגנוני התיאום הצבאיים שביניהן הפועלים כבר שנתיים.

אפילו אם טענה שהעלו מקורות צבאיים אמריקניים  לאחר שנמסרה ההודעה הרוסית על העלמות המטוס נכונה, ולפיה קיימת אפשרות כי המטוס הרוסי הופל באמצעות טילי הנ"מ הסוריים שנורו על הטילים שבאו מהים, צפויה מתיחות רבה ביחסי רוסיה עם ישראל בתקופה הקרובה.
עצם העובדה שמטוס ביון רוסי נפל בעת התקפה ראשונה מסוגה על אזור בו נמצאים מתקנים  על מטרות איראניות-סורית ועצם העובדה שמשרד ההגנה הרוסי מודיע כי המטוס נעדר בעת ההתקפה הישראלית על לטקיה, כבר מרמז על הבאות.
זו פעם ראשונה עליה הרוסים מדווחים, כי הם מפעילים מטוס ביון מתקדם בעת תקיפה ישראלית בסוריה. לדברי המקורות הרוסיים מטוס הביון היה בקשר עם המפקדה האווירית הרוסית  הנמצאת בבסיס העיקרי של חיל האוויר הרוסי בסוריה-המיימים Hmeimim Air Base .
הרוסים גם מפרטים את הציוד האלקטרוני שהיה על המטוס ומציינים, כי המטוס שידר אל המפקדה הרוסית בהמיימים נתונים של המתרחש בזירה בזמן אמת. כמו כן מוסרים המקורות הרוסיים, כי אחת התשדורות האחרונות שהמטוס שידר בטרם נעלם ממסכי המכ"ם אמרה, כי בהתקפה משתתפת אניית מלחמה צרפתית המשגרת טילים לעבר מטרות באזור לטקיה.
זו פעם ראשונה שיש דיווח לפי חיל האוויר הישראלי וחיל הים הצרפתי משתפים פעולה בהתקפת מטרות איראניות בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות