סוריה, איראן וחיזבאללה, נערכים לאופנסיבה בגבול ישראל


כוחות גדולים, בייחוד של חיזבאללה, אבל גם של צבא סוריה ושל המליציות הפרו-איראניות הנלחמות בסוריה, תחת הפיקוד של משמרות המהפכה האיראניים, מתרכזים בימים האחרונים באזור מעבר קוניטרה, מרחק של פחות מ-2 ק"מ בלבד מגבול רמת הגולן עם סוריה.
ביום  שני 5.9 הודיעו כלי התקשורת האיראניים בטהרן, כי הכוחות האלה  השלימו את מה שהוגדר 'ההכנות הדרושות לפעולה נרחבת בדרום סוריה'. completed preparations necessary for an extensive operation in southern Syria.
המקורות האיראנים הוסיפו ואמרו, 'כי מטרת חיזבאללה היא לשים קץ לנוכחותם של אנשים חמושים באזור הצמוד לגבול סוריה-ישראל'. Hezbollah aims are to put an end to the presence of armed men in the area close to the border.
הפרסומים לא ציינו על איזה 'אנשים חמושים' מדובר, אולם ברור הוא כי לאחר שהכוחות של חיזבאללה, סוריה ואיראן, יטהרו את השטח מכוחות קבוצות המורדים השונות הנמצאות בשטח, כולל כוחות  הנאמנים ל-ISIS, הם ייערכו לאורך גבול ישראל.
בכך ישיגו איראן וחיזבאללה את מטרתם במשך כל שש שנות מלחמת האזרחים בסוריה לפתוח חזית שנייה מול ישראל.
מקורות צבאיים מערביים ומזרח תיכוניים העוקבים אחרי ריכוז הכוחות האלה, מדווחים כי לאחר הניצחון הגדול שכוחות סוריה וחיזבאללה השיגו בסוף שבוע שעבר בעיר הצפונית חאלב, שם שבו וכבשו מידי המורדים את השטחים שאיבדו באמצע חודש אוגוסט, דבר שניתק שוב את המורדים ממקורות האספקה והנשק שלהם מטורקיה, הועברו חלק מכוחות חיזבאללה שהשתתפו בקרב מצפון סוריה לאזור קוניטרה בדרום סוריה-מול ישראל.
המקורות מוסרים, כי הכוחות האלה נצפו בימים האחרונים בשני הבסיסים הסוריים הגדולים באזור, מעדינת אל-בעת  Madinat al-Baath וחאן ארנבה Khan Arnabeh.
המטרה הראשונה של הכוחות האלה היא לכבוש מידי המורדים הסוריים את אל אחמדינייה Al-Hamdiniyah הנמצאת גם היא במרחק של כ-2 ק"מ מגבול ישראל.

המקורות מוסיפים ואומרים, כי כוחות חיזבאללה הביאו אתם לאזור קוניטרה טנקים וארטילריה כבדה. בפעם הראשונה נראו באזור סוללות תותחים כבדים ניידים מדגם KS-19. מדובר בתותחים אנטי אוויריים רוסים, שהוסבו לשמש ארטילרית שטח. לתותחים האלה יש טווח של 21 ק"מ והם מסוגלים לירות בקצב של  15 פגזים בדקה. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הפרסומים האיראנים השבוע היו מלווים בתמונות של גדר הביטחון הישראלית באזור קוניטרה. הפרסום המכוון של תמונות אלה נועד לשגר מסר, כי מטרת הכוחות הסוריים, האיראניים וחיזבאללה היא להגיע עד לגדר מערכת זו.
כוונה זו מעלה שתי שאלות:
1. האם ישראל תסכים לכך שכוחות חיזבאללה ואיראניים יתפרסו לאורך גבולה המזרחי עם סוריה?  עד עתה הודיעה ישראל כמה וכמה פעמים כי לא תתיר הצבת כוחות כאלה לאורך גבול רמת הגולן.
אפשר להניח כי מסרים ישראליים חדשים כאלה כבר הועברו באמצעות הרוסים לדמשק.
אם אכן הסורים, חיזבאללה, והאיראנים יממשו את איומם לפתוח במתקפה כזו, ישראל לא תוכל להמשיך יותר במדיניות בהם היא מגיבה רק כאשר יש זליגה של טילים או פגזים לתוך שטחה. ישראל וצה"ל יצטרכו לפעול צבאית כדי למנוע את  הגעתם של כוחות חיזבאללה ואיראן עד לגדר המערכת. 
2.  נקודה נוספת היא האם הכוחות התוקפים יקבלו  סיוע אווירי מידי חיל האוויר הסורי?
בהתפתחות כזו אפשר לצפון לקרבות אוויר בהם יהיו מטוסי חיל האוויר הישראלי מעורבים. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות