סוריה: האמריקנים מפציצים ומפגיזים את חיזבאללה והאיראניים במזרח. גם כוחות רוסיים היו מעורבים בקרבות

שתי המעצמות הגדולות ארצות הברית ורוסיה ביצעו, ביומיים האחרונים (ד' וה' 8.2-7),  כמה צעדים צבאיים שנועדו להבהיר לשחקני המשנה במלחמה בסוריה, כי הן לא ירשו להן להכתיב את ההתפתחויות הצבאיות והמדיניות בסוריה. המדובר בסוריה, איראן, טורקיה וחיזבאללה.
חיל האוויר ויחידות ארטילריה של המרינס האמריקני תקפו ביום ד' בלילה וביום ה' לפנות בוקר, יחידות של חיזבאללה ושל המליציות השיעיות הפרו-איראנית הפעולות באזור דיר א-זור Dier a-Zor מזרחית לנהר הפרת.   יחידות של חיל המשלוח מס' 11 של המרינס האמריקני 11th Marine Expeditionary Unit, הפעילו נגד הכוחות האלה סוללות תותחי הוביצר מדגם  M777 howitzer.
מקורות אמריקנים אמרו, ביום ה' בוושינגטון, כי עתה נבדקת האפשרות כי גם כוחות רוסיים היו מעורבים בחילופי אש אלה.
בהודעה האמריקנית הרשמית נאמר, כי יחידות אלה תקפו כוחות סוריים פרו-אמריקנים שפעלו באזור.
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי ההודעה האמריקנית היא רק קצה הקרחון של המלחמה החשאית המתנהלת בשבועות האחרונים בשתי חזיתות בין הצבא האמריקני ובין כוחות של צבא סוריה, חיזבאללה והמליציות השיעיות הפרו-איראניות, מזרחית לנהר הפרת.
שתי החזיתות הן:
חזית דיר אל-אזור-במזרח סוריה:
כאן ניכר מאמץ צבאי אמריקני נרחב לא רק לחמש ולספק אמצעים לוגיסטיים ליחידות 'הצבא הדמוקרטי הסורי  SDF-Syrian Democratic Forces,  והמיליציה הכורדית ה-YPG, הנלחמות מול ISIS ממזרח לנהר הפרת, אלא לאפשר להם להקים ולבצר חזית מול הכוחות האיראניים, וחיזבאללה הנמצאים באזור.  המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי לא מדובר רק בגיוס חיילים ואימונם, אלא  גם בתמיכה באש ארטילרית וממטוסי תקיפה, אותה אמריקנים מכנים  'אש מונעת' “preventive fire” , שמטרתה לא לאפשר הכוחות התומכים באסד מלצאת מעמדותיהם ומקוויהם ולהמשיך להתקדם מזרחה לעבר גבול סוריה-עיראק. כל תזוזה הכי קטנה של כוחות אלה מעמדותיהם גוררת אחריה תגובה צבאית אמריקנית נמרצת באש חיה.
החזית האמריקנית השנייה היא חזית אל טאנף  Al-Tanf front.
זו היא החזית הפעילה ביותר של כוחות מיוחדים אמריקנים באזור דרום-מזרח סוריה. כמעט כל כמה ימים מתחוללים באזור קרבות בהן משתתפים כוחות מיוחדים אמריקנים, כוחות סוריים ושל חיזבאללה, וכוחות צבא מקומיים שכל צעד מגייס ומאמן.
הרוסים-הסורים וחיזבאללה מנסים כבר זמן רב לדחוק את רגלי האמריקנים מבסיס אל-טאנף הנמצא במשולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק. יציאתם של האמריקנים מהבסיס תבטיח לכוחות התומכים בנשיא אסד מעבר חופשי ובטוח מדרום-מזרח סוריה למערב עיראק, ולצפון ירדן. האמריקנים נחושים לעצור התקדמות רוסית, איראנית-סורית כזו, ולא לאפשר להם להשתלט על האזורים שמסביב לבסיס האסטרטגי- גם במחיר הפעלת אש חיה מארטילריה וכלי טייס.
ביום ה' 8.2, דיברו ביניהם בטלפון, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, בניסיון להביא לתיאום בין חיילות האוויר  ומערכות ההגנה האנטי אוויריות הרוסיים והטורקיים בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי שיחה זו הפכה להיות דחופה לאחר שחיל האוויר הרוסי ומערכות ההגנה האנטי אוויריות הרוסיות בסוריה נערכו לקראת פעולת תגמול צבאית רוסית מול חיל האוויר הטורקי הפועל נגד הכורדים-בעיקר מליצית ה-YPG באזור אפרין  Afrin בצפון סוריה.
המקורות שלנו מוסרים, כי כוחות רוסיים נכנסו ביום שלישי 6.2 אל שדה התעופה הסורי אבו-דוחאור  Abu Dhuhour Airport   במזרח מחוז אידליב והשתלטו עליו. מיד לאחר מכן הביאו הרוסים לבסיס והציבו בו מטוסי ומסוקי קרב רוסיים.  במקביל,  העבירו הרוסים כמה ממערכות הנשק האנטי אווירי שלהם המוצבות ליד לטקיה לאזורי חאלב ואידליב.  דובר צבאי סורי אמר, כי עתה כל המרחב האווירי של צפון סוריה מכוסה על ידי מערכות הגנה אנטי אוויריות אלה- כלומר גם המרחב האווירי שמעל אפרין.
תזוזות צבאיות רוסיות אלה  היו התשובה הרוסית ליירוטו של מטוס הקרב הרוסי מדגם  Sukhoi Su-25 Frogfoot, על ידי טיל קרקע-אוויר ב-3 בפברואר. הרוסים מעריכים, כי צבא טורקיה סיפק טילים אלה לאנשי ארגון המורדים הסורי השולט באידליב חאיית תאחריר אל-שם  Hayat Tahrir Al Sham.
עדיין אין מידע על מה בדיוק החליטו הנשיאים פוטין וארדואן בשיחתם ביום ה', אולם עצם העובדה שההודעה הרוסית שפורסמה לאחר השיחה הטלפונית טענה, כי שני המנהיגים דנו באפשרות להקים באידליב 'אזור להפחתת המתיחות הצבאית' Idlib Tension Reduction Zone, מצביעה על כך, כי לא הושגה הסכמה ביניהם.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי הנשיא פוטין דרש מארדואן להפסיק את ההתקפה הטורקית באיפרין. גם נשיא איראן חסן רוחאני השמיע בפומבי, ביום ד', דרישה איראנית תקיפה מטורקיה להפסיק את הלחימה בכורדים באפרין.
במילים אחרות, טורקיה עומדת עתה לא רק מול דרישה אמריקנית להפסיק את המלחמה, אלא גם מול דרישה רוסית-איראנית דומה.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “סוריה: האמריקנים מפציצים ומפגיזים את חיזבאללה והאיראניים במזרח. גם כוחות רוסיים היו מעורבים בקרבות

  • פבר 9, 2018 @ 15:32 at 15:32
    Permalink

    אפשר וצריך וחייבים להכתיר את ארדואן כצורר הכורדים ופושע מלחמה. כל מנהיג שלא יאמר זאת הוא בזוי.

  • פבר 13, 2018 @ 2:05 at 2:05
    Permalink

    עדכון: מקורות אופוזיציה רוסיים מוסרים שבאותה תקרית למעשה נהרגו כ – 200-250 שכירי חרב רוסיים מחברת Vagner שניסו להישתלט על שדות נפט באזור שבשליטת הכורדים. פוטין כמובן אומר שלא היה ולא נברא …

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות