סוריה העמידה במצב כוננות את מערך ההגנה האזרחי, ואת בתי החולים הצבאיים והממשלתיים.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: סוריה העמידה במצב כוננות את שירותי ההגנה האזרחיים שלה, וגייסה את כוחות המילואים המשרתים במסגרת צבאית זו. כמו כן העמידו הסורים במצב הכן את בתי החולים הצבאיים והממשלתיים ברחבי המדינה. המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי תהליך העמדתם של שירותי ההצלה והחילוץ הצבאיים ובתי החולים הסורים בכוננות החל ביום ג' 9.10, ונמשך 3 ימים. עד יום ה' 11.10, בשעות הערב, הקיפה כבר הכוננות את כל יחידות ההגנה האזרחית ואת כל בתי החולים. לעומת זאת מוסרים המקורות הצבאיים שלנו כי אין כל שינוי בהיערכות הכוחות הסורים בקווים ובעמדות לאורך גבול סוריה-ישראל ברמת הגולן והר החרמון. ביום ה' פרסם שר ההגנה הסורי הגנרל חסאן טורקמני Gen. Hassan Turkmani, אגרת לכוחות המזוינים הסורים, בה הוא קרא להם 'להיות מוכנים לעמוד בפני כל תוקפנות'. הרמטכ"ל הסורי הגנרל עלי חביב אמר יום קודם לכן, (ד' 10.10), בטכס סיום קורס קצינות סוריות, 'כי סוריה יכולה להכשיל כל מזימה נגדה.'
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי מדיווחים שהגיעו בימים האחרונים לוושינגטון ולירושלים מדמשק, כולל אלה של שר החוץ הטורקי עלי באבג'אן Ali Babacan, שפגש את הנשיא בשאר אסד בדמשק, בשבת 6.10 עולה, כי אסד וראשי המשטר והצבא הסוריים נמצאים בתחושה עמוקה כי בקרוב מאוד תפתח על איראן התקפה צבאית אמריקנית, ובעקבותיה תבוא התקפה אמריקנית או ישראלית אווירית וקרקעית על סוריה.
המקורות שלנו מציינים כי אין ספק כי העמדת שירותי ההגנה האזרחיים ובתי החולים הממשלתיים והצבאיים בסוריה במצב הכן, היא הביטוי החיצוני הבולט ביותר לתחושה זו, וסימן להערכה האיראנית והסורית כי ההתקפה עליהם תפתח במכות אוויריות, שתגרומנה להרס ולנפגעים רבים.
נשיא סוריה בשאר אסד הביע תחושה ודעה זו בצורה ברורה בראיון שפורסם ביום ה' לעיתון היומון הטוניסאי 'אל שורוק' .alShorouk
אסד אמר למראיינים הטוניסאים כי 'אני פועל על פי ההנחה שהאמריקנים יתקפו את איראן'. הוא סיפר למראיינים כי הוא בעצמו שאל את האיראנים מה היא הערכתם לגבי המצב, והם ענו לו כי הם פועלים על פי ההנחה שארצות הברית תתקוף אותם. המקורות של תיקדבקה מציינים כי אסד יכול היה לדבר על נושא זה רק עם שני אנשים בהנהגה האיראנית. או עם מנהיגה הרוחני של איראן האייטוללה עלי חמנאי, או עם נשיא איראן אחמדי-נז'אד.
בראיון המשיך אסד ואמר: 'משמעות הדבר שאנו עומדים מול גורם (האמריקנים) שמתעלם מכל הערכים והחוקים הבינלאומיים, בדיוק כפי שהדבר היה בעיראק'.
'ארצות הברית', אמר נשיא סוריה, 'תומכת באופן מוחלט בישראל שהיא האויב ודבר זה לא מאפשר לנו לראות את ארצות הברית אלא דרך אותה זווית ראייה-כלומר ארצות הברית גם היא אויב'.
ההתקפה על איראן, המשיך אסד, תזיק לעולם כולו, אבל כבר נוכחנו במלחמה בעיראק כי האמריקנים אינם עושים חישובים כאלה. 'אני', הדגיש אסד, 'בעמדה שלי (נשיא סוריה,) לא יכול להיכנס למשחקים של צפיות ואני חייב להיות מוכן לכל פעולה מצד ארצות הברית וישראל, כנגד איראן או סוריה'.
בזמן שאסד דיבר עם העיתונאים הטוניסאים, הוא ידע כי כוחות ההגנה האזרחית, ובתי חולים הצבאיים והממשלתיים הסוריים עומדים כבר במצב הכן ומוכנים לקדם את ההתקפה עליה הוא מדבר.

Print Friendly, PDF & Email