סוריה, הפינוי האמריקני מעיראק, והפסקת העשרת אורניום בפיונגיאנג, צמצמו את החלון הישראלי לתקיפת איראן

הפגישה בארבע עיניים בת חצי השעה ביום ו' 16.12 בוושינגטון, בין נשיא ארה''ב באראק אובמה, ושר הביטחון הישראלי אהוד ברק, הייתה מכריעה לגבי ההתפתחויות העומדות להתרחש בימים הקרובים לגבי סוריה ואיראן, כך מדווחים המקורות המודיעיניים ובוושינגטון של תיקדבקה. במחצית השנייה של השבוע האחרון אירעו חמש התפתחויות מרכזיות במזרח התיכון ובאסיה, שכולן בצורה זו אחרת קשורות עם הנושא האיראני, וזו הסיבה מדוע השיחה הקצרה בין הנשיא באראק אובמה ובין שר הביטחון הישראלי אהוד ברק הוקדשה כולה לנושאים האיראני והסורי.
ההתפתחויות הן:
1. ארצות הברית סיימה את מעורבותה הצבאית בעיראק ומוציאה את אחרוני החיילים שלה ממנה. למהלך האמריקני יש השלכות מכריעות על מצבן האסטרטגי של ישראל, איראן, עיראק, טורקיה וסוריה.  
2. מבחינת איראן הוסר המחסום או המגן shield האמריקני הצבאי שהגן עליה עד עכשיו מפני התקפה צבאית ישראלית ממזרח.
3. מאחר ואין יותר נוכחות של חיל האוויר האמריקני במרחב האווירי העיראקי, נפתח לפני ישראל המסדרון העיראקי לתקוף איראן, מבלי שקיים שם היום גורם אחד שיכול לעצור אותה. המטוסים והטילים הישראלים יכולים לחצות את המרחב האווירי העיראקי, מבלי שהם יקבלו, או יזקקו, לאישור ממשלת נורי אל מליקי בגדאד, דבר שהם אינם יכולים לעשות, לדוגמא אם הם צריכים לחצות בדרכם לאיראן את המרחב האווירי הסעודי.
4. זו היא כנראה הסיבה העיקרית מדוע האיראנים שידעו כבר זמן רב כי יש להם יכולת מלחמת סייבר ללכוד את המלט''ים-החמקניים האמריקנים הפעילו יכולת זו ביום א' 4.12, שבוע לפני יציאתם של האמריקנים מעיראק, השתלטו אלקטרונית על ה-RQ-170 האמריקני והנחיתו אותו בבסיס איראני.
הפעולה האיראנית הייתה מכוונת יותר לישראל מאשר לארה''ב, והיא נועדה לאותת לצמרת המדינית והביטחונית הישראלית,  כי אותם אמצעים שהופעלו נגד האמריקנים במרחב האווירי שבין אפגניסטן ואיראן, יכולים להיות מופעלים גם במרחב האווירי העיראקי. במילים אחרות, לפי גירסת איראן ישראל איננה יכולה להיות בטוחה כל כך כי אכן המרחב האווירי העיראקי פתוח בפנייה. 
5.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים כי הצעד האיראני הבא היה לשלוח עם ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי אשר ביקר השבוע בוושינגטון ( יום ב' וג' 13.12-12), שדר איראני לנשיא באראק אובמה, בו ההנהגה האיראנית אמרה, כי למרות המהלומות שהוחלפו בשבועות האחרונים בין טהרן וושינגטון, ( האשמות האמריקניות כי גדודי אל קודס האיראניים היו מעורבים בקשר לרצוח את שגריר סעודיה בוושינגטון, וההצלחה האיראנית להשתלט על ה-RQ-170), יש על מה לדבר, וכי אפשר עדיין להגיע להסכם על הפסקת העשרת האורניום. כדי לתת רוח גבית לשדר הסעודי שהביא אתו נורי אל מליקי נקטה טהרן בארבעת הצעדים הבאים:
א. ביום שני 12.12 הגיע שר המודיעין האיראני היידר מוסלחי Heider Moslehi , לריאד ונפגש שם עם יורש העצר הסעודי הנסיף נאיף, וראש שירותי המודיעין הסעודיים הנסיך מוקרין.  בכך אותתה טהרן לוושינגטון, כי היא מוכנה לערב את סעודיה במהלך חדש עם האמריקנים, אבל לא את טורקיה, כפי שהנשיא אובמה רוצה, והדגיש זאת על ידי שליחות שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה לאנקרה, שם הוא שהה יומיים רצופים, ( ה'-ו' 16.12-15).
ב.
איראן הודיעה ביום ד' 14.12, כי השלימה את העברת המתקנים הגרעיניים שלה, כולל הצנטריפוגות להעשרת אורניום למתקנים תת-קרקעיים, וכי עתה התוכנית הגרעינית האיראנית מוגנת מפני התקפה של ארה''ב וישראל.  את ההודעה מסר  ראש מחלקת ההגנה הפסיבית במשמרות המהפכה האיראניים גולמראזה ג'אלילי Gholamreza Jalali, שאמר 'כי החשיפה (האיראנית) בתחום הגרעין הגיעה לדרגה הנמוכה ביותר'. ציטוט המקור:Our vulnerability in the nuclear area has reached the minimum level. במילים אחרות, ארצות הברית יכולה עכשיו ללחוץ על ישראל שלא לתקוף את איראן, מפני שהסיכויים של התקפה זו להצליח פחתו במידה ניכרת.
ג.
ביום ו' 16.12, הכריז שר החוץ האיראני עלי אכבר סאלהי  Ali Akbar Salehi, כי בתוך החודשיים הבאים, כלומר  עד פברואר 2012, איראן תתחיל להשתמש באורניום המעושר שלה לדרגה של 20 אחוז לבניית מוטות דלק גרעיניים שיפעילו את כור המחקר הקטן שלה בטהרן, שם בעיקר מייצרים חומרים גרעיניים לצורכי רפואה ושימושים תעשייתיים. ציטוט המקור: Within the next two months the first fuel plate which is produced with the 20 percent enriched uranium will be placed in Tehran's research reactor. זהו איתות איראני ברור כי טהרן מוכנה לבוא לקראת הנשיא אובמה ולבצע צעדים אשר יוכיחו כי כמויות האורניום המעושר שלה לדרגה גבוהה אינן מיועדות לבניית נשק גרעיני.
ד.
בשבת 17.12, הודיעה צפון קוריאה, כי היא מפסיקה את העשרת האורניום תמורת עזרה כלכלית אמריקנית מסיבית, 240,000 טון מזון. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי מאחר ועד עתה היו כל הצעדים הגרעיניים של טהרן ופיונגיאנג מתואמים,  יכול מהלך צפון קוריאני זה להתפרש כאיתות של הצמרת האיראנית לאובמה, כי טהרן מוכנה לדון באפשרות של הפסקה הדרגתית העשרת האורניום, באם וושינגטון תבטל בהדרגה את הסנקציות שהוטלו עליה.
6.
אחד הנושאים המרכזיים בשיחותיהם  של הנשיא אובמה וראש ממשלת עיראק נורי-אל מליקי בוושינגטון השבוע היה עמדת בגדאד כלפי עתידו של נשיא סוריה בשאר אסד. כשם שהנסיגה האמריקנית מעיראק פתחה בפני ישראל את המסדרון לתקוף את איראן, כך הנסיגה האמריקנית פתחה את המרחב האווירי והיבשתי העיראקי לפני מטוסים וכלי רכב איראניים ליצור קשר ישיר בין איראן לסוריה. המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי הנשיא אובמה הפעיל לחץ כבד על נורי אל מליקי שיבטיח לו כי ימנע התפתחות כזו. אולם כל מה שנורי אל מליקי היה מוכן להבטיח לאובמה הוא, כי בגדאד תיישר את מדיניותה כלפי סוריה עם המדיניות  שתאמץ הליגה הערבית. בגדאד, התחייב מליקי, לא תשבור את הסנקציות  הכלכליות שהליגה הערבית כבר הטילה על סוריה. במילים אחרות, נורי אל מליקי שיצא את וושינגטון יכול היה להודיע לטהרן, כי בעוד שהנשיא אובמה מוכן לדון בהצעות האיראניות להפסקת העשרת האורניום, הוא איננו מוכן להקל את הלחץ על הנשיא בשאר אסד.
על טהרן עכשיו להחליט: מו''מ עם ארה''ב, תמורת הקרבתו של בשאר אסד. אם בכלל איראן תהייה מוכנה ללכת לקראת האופציה המוצעת לה עתה על ידי אובמה, היא תדרוש ערבויות אמריקניות לכך שהיא לא תותקף, גם על ידי ישראל.
מבחינתה של ישראל יש בהתפתחויות אלה הרעה בולטת במצבה האסטרטגי, וסגירה של שלב נוסף בחלון הזדמנויות שלה לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית. 

ההצטברות האירועים  ביניהם העברת רוב מתקני הגרעין האיראניים למבנים תת-קרקעיים, ההסכמה של הנשיא אומבה לבחון את חידוש המו''מ עם איראן, הפיכת בגדאד  לגורם מתווך בין וושינגטון וטהרן, יש להם רק משמעות אחת  לגבי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק: ההנהגה  האיראנית הצליחה שוב פעם להשיג מרווח זמן נוסף לפיתוח הנשק הגרעיני שלה.
המנהיגים הישראליים גם חוששים, כי 'האופציה העיראקית' להתקפה על איראן לא תישאר זמן רב פתוחה, מאחר ובסופו של הדבר האיראניים אשר שולטים, לדעת ישראל, בנורי אל מליקי, עובדה ממנה לדעת הישראלים אובמה מתעלם,  יזרימו לעיראק אמצעים של לוחמה אלקטרונית ומודיעין אשר יסגרו את המסדרון הזה, שעכשיו הוא עדיין פתוח. אלה הן הסיבות העיקריות מדוע מרחב התמרון הצבאי והאסטרטגי של ישראל כלפי איראן הולך ומצטמצם, וזה בדיוק מה ששר הביטחון אהוד ברק הציג לפני הנשיא באראק אובמה בפגישתם ביום ו' 16.12.     
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות