סוריה מזרימה כוחות, כולל חיזבאללה ומליציות איראניות לקונטרה. מערכת הנ"מ הסורית בכוננות מלחמה.  המבחן של צה"ל בצפון ובדרום

צבא סוריה מזרים החל, מיום חמישי 12.7 בלילה, כוחות מאזור דרעא בדרום סוריה, לאזור קונטרה בדרום-מערב סוריה מול רמת הגולן. עיקר הכוחות הם של  הצבא הסורי ושל 'כוחות ההגנה הלאומית'  Syrian Army and National Defense Forces -NDF,  המורכבים בעיקר מיחידות לוחמות של חיזבאללה ושל מליציות שיעיות עיראקיות ואפגניות המצויות תחת פיקוד של קצינים משמרות המהפכה האיראניים.
ביום ו' נקטו סוריה  ואיראן בעוד שלושה אמצעים.
1. כוחות ההגנה האוויריים הסוריים באזורי קונטרה ודמשק הועמדו בכוננות מלחמה, מול האפשרות כי חיל האוויר הישראלי ינסה לתקוף מהלכים אלה.
2. מכונות התעמולה של  איראן סוריה וחיזבאללה החלו לתופף בתופי המלחמה כאשר הם קובעים: ' הספירה לקראת התחלת הקרב על קונטרה כבר החלה'.The countdown has started for launching the battle of Kuneitra.
3. צריך לקרוא בעיון רב במקור את דבריו, מיום ו' 13.7, של יועצו האסטרטגי הבכיר של מנהיג איראן עלי אכבר וואלייאטי Ali Akbar Velayati לגבי נוכחותם של כוחות איראניים בסוריה.
וואלייטי לא אמר, כפי שפורסם, כי הכוחות האיראנים יעזבו את סוריה רק כאשר דמשק תרצה בכך.  הוא אמר ולהלן הציטוט: 'אנחנו (האיראנים ) נעזוב מיד אם ממשלות עיראק וסוריה ירצו בכך, ולא בגלל הלחץ של  ישראל וארצות הברית.' We will immediately leave if Iraqi and Syrian governments want it, not because of Israel and America’s pressure.  כלומר, עתה טהרן קושרת את הנסיגה של כוחותיה מסוריה עם הנסיגה של כוחותיה מעיראק-ולהיפך.
לאחר מכן הוסיף ואלייטי את הדברים הבאים: 'אנחנו נעמיד כוח מול הכוח האמריקני…נעזור לסוריה להתעמת עם התוקפות האמריקנית. אם ארה"ב איננה רוצה לצאת מהאזור, אנחנו נכריח אותה  לעשות זאת.'  We will counter the Americans powerfully … We will help Syria counter the US aggression, If the US does not want to leave our region, we will force it to do that.
צריך רק להחליף בדבריו של ואלייטי את המילה 'ארה"ב' במילה 'ישראל' כדי להבין את משמעותם המדויקת.
לעמדות איראנית זו שלוש משמעויות:
א. מאחר ומליציות שיעיות עיראקיות לוקחות חלק פעיל במלחמה בסוריה, ובייחוד בקרבות שהיו בשבועיים האחרונים באזור דרעא, והן עתידות לקחת חלק בקרבות העומדים לפרוץ באזור קונטרה מול רמת הגולן, משטר אסד הוא לא היחיד שיכול לקבל החלטה חשובה כזו על הוצאת הכוחות האיראניים, עכשיו דרושה לזה גם הסכמה של ממשלת בגדאד.
ב. במלים אחרות, טהרן חסמה מראש כל אפשרות שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הנפגשים ביום ב' 16.7 בהלסינקי, יגיעו ביניהם להסכם על הוצאות הכוחות האיראניים מסוריה.
במקרה והם כן יצליחו להגיע להסכם כזה הוא איננו מחייב את איראן.
ג. כפי שישראל משלמת היום את מחיר הטעויות האסטרטגיות שלה בסוריה, שהעיקרית שבהן הייתה ההסכמה בשתיקה לכניסתם של כוחות חיזבאללה למלחמה בסוריה בסוף 2013, כך היום לא רק שהיא משלמת את מחיר הסכמתה בשתיקה לכניסתן של המליציות השיעיות העיראקיות למלחמה בסוריה בסוף 2016, אלא שהיא מוצאת את עצמה ואת צה"ל עכשיו מול מליציות אלה בקונטרה.
כל ההתפתחויות האלה מובילות לקראת האפשרות, כי ההתקפה הסורית-איראנית-חיזבאללה על קונטרה תתחיל עוד לפני שיתחיל מפגש הפסגה בין טראמפ ופוטין ביום ב', או אולי תוך כדי המפגש הפסגה עצמו.
איראן-סוריה-חיזבאללה לא יחכו לסיום ועידת הפסגה-כפי שישראל עושה.
בהתפתחות כזו, בגלל מערכת האיפוקים של הצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות, שיש המכנים אותה 'מערכת הפסיביות', צה"ל יימצא את עצמו נלחם בשתי חזיתות. חזית קונטרה בצפון וחזית רצועת עזה בדרום.
הנכונות של ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, ושל הרמטכ"ל  רב אלוף גדי אייזנקוט, להסכים לכך כי החמאס הוא שמכתיב את תנאי התמודדות בעוטף עזה והוא שקובע את כללי המשחק, כפי שראינו בשבת 14.7 לפנות בוקר, מביאה את איראן, סוריה, וחיזבאללה, למחשבה כי הם גם יכתיבו את תנאי התמודדות בקונטרה על גבול רמת הגולן.
עד עתה הדרגים המדיניים והצבאיים רמזו שידיהם כבולות בעזה, בגלל המצב בגבול הצפון.
מה הם יגידו עכשיו כאשר שתי החזיתות בצפון ובדרום תתרחשנה בעת ובעונה אחת?      

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות עבור “סוריה מזרימה כוחות, כולל חיזבאללה ומליציות איראניות לקונטרה. מערכת הנ"מ הסורית בכוננות מלחמה.  המבחן של צה"ל בצפון ובדרום

 • יול 14, 2018 @ 13:54 at 13:54
  Permalink

  כדי לנצח צריך לצאת מהאשליה.
  אי אפשר לנצח אם נשארים בתוך האשלייה.

 • יול 14, 2018 @ 14:06 at 14:06
  Permalink

  אם תתחיל מלחמה בצפון, לדעתי גם בעזה היא תתחיל, ובמצב כזה, צה"ל צריך לעשות הכל כדי להוריד את חמס מהשלטון, וגם בסוריה להרוס את כל היחידות האירניות עד 80 ק"מ מרמת הגולן.
  כמו כן להיות מוכנים בלבנון. להערכתי גם חיזבאללה ישגר טילים.
  נתניהו חלש, לחיץ ודי עלוב ולצערי אויבנו יודעים את זה. הכי סביר שהוא לא עשה כלום מלמד לתקוף מידי פעם איזו יחידה אירנית כמו גנב בלילה.

  • יול 15, 2018 @ 11:14 at 11:14
   Permalink

   וַיְדַבֵּר יְהוָה אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר: {ב} נְקֹם נִקְמַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאֵת הַמִּדְיָנִים אַחַר תֵּאָסֵף אֶל עַמֶּיךָ: {ג} וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה אֶל הָעָם לֵאמֹר הֵחָלְצוּ מֵאִתְּכֶם אֲנָשִׁים לַצָּבָא וְיִהְיוּ עַל מִדְיָן לָתֵת נִקְמַת יְהוָה בְּמִדְיָן: {ד} אֶלֶף לַמַּטֶּה אֶלֶף לַמַּטֶּה לְכֹל מַטּוֹת יִשְׂרָאֵל תִּשְׁלְחוּ לַצָּבָא: {ה} וַיִּמָּסְרוּ מֵאַלְפֵי יִשְׂרָאֵל אֶלֶף לַמַּטֶּה שְׁנֵים עָשָׂר אֶלֶף חֲלוּצֵי צָבָא: {ו} וַיִּשְׁלַח אֹתָם מֹשֶׁה אֶלֶף לַמַּטֶּה לַצָּבָא אֹתָם וְאֶת פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר הַכֹּהֵן לַצָּבָא וּכְלֵי הַקֹּדֶשׁ וַחֲצֹצְרוֹת הַתְּרוּעָה בְּיָדוֹ: {ז} וַיִּצְבְּאוּ עַל מִדְיָן כַּאֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה אֶת מֹשֶׁה וַיַּהַרְגוּ כָּל זָכָר: {ח} וְאֶת מַלְכֵי מִדְיָן הָרְגוּ עַל חַלְלֵיהֶם אֶת אֱוִי וְאֶת רֶקֶם וְאֶת צוּר וְאֶת חוּר וְאֶת רֶבַע חֲמֵשֶׁת מַלְכֵי מִדְיָן וְאֵת בִּלְעָם בֶּן בְּעוֹר הָרְגוּ בֶּחָרֶב: {ט} וַיִּשְׁבּוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת נְשֵׁי מִדְיָן וְאֶת טַפָּם וְאֵת כָּל בְּהֶמְתָּם וְאֶת כָּל מִקְנֵהֶם וְאֶת כָּל חֵילָם בָּזָזוּ: {י} וְאֵת כָּל עָרֵיהֶם בְּמוֹשְׁבֹתָם וְאֵת כָּל טִירֹתָם שָׂרְפוּ בָּאֵשׁ: {יא} וַיִּקְחוּ אֶת כָּל הַשָּׁלָל וְאֵת כָּל הַמַּלְקוֹחַ בָּאָדָם וּבַבְּהֵמָה: {יב} וַיָּבִאוּ אֶל מֹשֶׁה וְאֶל אֶלְעָזָר הַכֹּהֵן וְאֶל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת הַשְּׁבִי וְאֶת הַמַּלְקוֹחַ וְאֶת הַשָּׁלָל אֶל הַמַּחֲנֶה אֶל עַרְבֹת מוֹאָב אֲשֶׁר עַל יַרְדֵּן יְרֵחוֹ:

 • יול 14, 2018 @ 19:37 at 19:37
  Permalink

  נקווה שצהל לא יעמוד למבחן כי הוא ייכשל אין זה אומר שאין לנו כוח

 • יול 14, 2018 @ 23:35 at 23:35
  Permalink

  אין יותר טוב MEA CULPA מזה!!!!!!!!!!!!!!
  אבל האתר הנכד וה….הנוער לא היתריעו לפני כמה זמן?????????.

 • יול 15, 2018 @ 8:17 at 8:17
  Permalink

  הגיע הזמן לשלוח את הגמד הביתה
  ושר הביטחון שאין לו מוסג מה הוא עושה גם הביתה

 • יול 15, 2018 @ 10:27 at 10:27
  Permalink

  אהבתי את היסודיות של תיק דבקה. כתבה על סוריה, כתבה על עזה, וכתבה על התלות בין סוריה ועזה.

 • יול 15, 2018 @ 11:16 at 11:16
  Permalink

  מלחמה בדרך!

 • יול 15, 2018 @ 19:42 at 19:42
  Permalink

  לאור נסיון העבר אין כמעט משמעות לנ.מ. הסורי. מעבר לכך צה"ל יכול לתקוף מערכים סמוכים לרה"ג ללא חיל האויר. עיקר האיום מעצם נוכחותם של כוחות עוניינים אלו בסמוך לגבול.

 • יול 15, 2018 @ 21:35 at 21:35
  Permalink

  זאת מלחמה עם רוסיה בשרות האמריקאים. מעניין עד לאן היא תתדרדר?

 • יול 16, 2018 @ 0:05 at 0:05
  Permalink

  חברים אנחנו קרובים מאוד לגאולה. מלחמת גוג ומגוג התהוותה מול עינינו ב-8 השנים האחרונות והסיום שלה הוא בבואו של גוג, אותו מנהיג גדול של העמים כולם ש״ישימו בך את מבטחם״, או בשמו המוכר יותר, ברק אובמה, לארץ ישראל. המשיח כבר פה.

  ״ותחזינה עינינו בשובך לציון״

Comments are closed.