סוריה: מטוסי F-35 ישראליים תקפו בדמשק. מי באמת תקף שתי מטרות שלטון מרכזיות בבירה הסורית?

אם אכן מטוסי חיל  האוויר הישראלי תקפו, ביום שישי 13.1 לפנות בוקר, בירי טילים אשר בוצע לפי טענת הסורים מאזור הכינרת,  את בסיס האוויר הסורי אל-מאזה Mazzeh airport. זה לא היה משום שבמקום היה משלוח של נשק איראני מתקדם לחיזבאללה.
גם לישראל וגם לסוריה נוח להשתמש במושג שחוק זה שאבד עליו הכלח. חיזבאללה בלבנון לא זקוק יותר לשיירות נשק הבאות מסוריה, כאשר למעלה מ-9,000 מלוחמי יחידות העילית שלו נמצאים בסוריה, ומחזיקות במערכות נשק כאלה.
אם חיזבאללה יחליט לירות טילים על ישראל או להשתמש במערכות נשק לא קונוונציונאליות איראניות נגד ישראל, הוא יכול לעשות זאת מבסיסיו בהרי קלמון, או מהעיר הצבאית אל-זאבאדני שהקים ליד הדרך הראשית דמשק-ביירות. אם ישראל הייתה רוצה לפגוע במטרות אלה היא הייתה מפציצה אותן ולא את נמל התעופה הצבאי בדמשק.
גם האיראניים הספיקו ללמוד כבר את לקח ההפצצות או תקיפות הטילים הישראליות, לפיהן כל תנועה או פעולה צבאית המתבצעת בבסיס האווירי הסורי הזה מאובחנת ומאותרת מיד על ידי מערכות המודיעין הישראלי.
לכן משלוחי נשק איראניים לחיזבאללה אינם נוחתים יותר באל-מאזה. הם נוחתים בביירות במטוסי אזרחיים איראניים אותם ישראל מעדיפה שלא לתקוף. משלוחים איראניים אחרים מגיעים מאיראן דרך היבשה לעיראק ומשם לצפון סוריה. משם המשלוחים מועברים ללבנון באמצעות כלי שייט.
לכן אם אכן ישראל תקפה בלילה בדמשק, היא תקפה מטרה צבאית סורית, או איראנית שאיננה קשורה לחיזבאללה.
באל-מאזה ישנם כמה מטרות כאלה. ישנו אזור סטרילי המיועד רק לשימושה של משפחת הנשיא בשאר אסד ואנשי צמרת הצבא הסורי וזרועות המודיעין שלו.
מבנים אחרים בבסיס ובסביבתו משמשים מעבדות לפיתוח וייצור נשק בלתי קונוונציונאלי. ולבסוף, הבסיס משמש כמפקדה ראשית של דוויזיה מס' 4  הסורית, שחלקים ממנה מהווים גם את המשמר הרפובליקני  הנשיאותי הסורי שמתפקידו  להגן על הנשיא אסד, משפחתו, ואנשי הצמרת הסוריים.
כמה שעות ספורות לפני ההתקפה באל-מאזה, לא רחוק משם בשכונת כפר סוסא Kafr Sousa בדמשק, בה מתגוררים רבים מראשי הצמרת הצבאית והמודיעינית של משטר אסד התפוצץ מחבל מתאבד שהיה חגור חגורת נפץ פוצץ את עצמו ביום חמישי 12.1 בשעת לילה מוקדמת בתוך מועדון קצינים במקום. בפיגוע הזה נהרגו לפחות 10 בני אדם ונפצעו עשרות נוספים.
עצם העובדה כי מחבל מתאבד הצליח להיכנס למועדון הצבאי הזה שהוא אחד המקומות השמורים ביותר בדמשק מעורר תמיהה גדולה לגבי מה התרחש באמת באירוע הזה, ומי באמת פוצץ את המועדון?  אבל אפילו מבלי לדעת פרטים אלה, ברור כי יד נעלמה תקפה ביום חמישי בלילה, וביום שישי לפנות בוקר שתי מטרות שלטון מרכזיות בסוריה.
הטענה הסורית כאילו שמטוסי חמקן ישראליים מדגם F-35 שטסו מעל הכינרת הם שבצעו תקיפה זו  מלבד שהיא מגוחכת, מראה כי נוח למישהו בצמרת הסורית לגלגל את האחריות על התקיפות האלה על ישראל.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הימים האחרונים הם רגישים ביותר בדמשק. רוסיה המנהלת את המלחמה בסוריה מבלי לשאול את נשיא סוריה ואת ראשי צבאו, וגם מבלי לשאול את האיראניים ובוודאי שלא את חיזבאללה, נערכת בימים אלה למה שהיא מכנה 'וועידת שלום' שתתכנס ב-23  בינואר בבירת קזחסטן אסטנה Astana.
הגורם היחיד שאתו הרוסים מתאמים חלק מצעדיהם בסוריה, לא כולם, הוא נשיא טורקיה טאייפ ארדואן.
אבל כמו שהרוסים אינם שואלים איש מה לעשות ומה לא לעשות בסוריה, כך בדיוק מתנהגים גם הנשיא בשאר אסד, וגם הצמרת האיראנית.
כל אחד מגורמים אלה שומר את הקלפים הנמצאים בידיו צמוד מאוד אל חזהו, ועושה מאמצים גדולים להסתירם.
זו היא הסיבה העיקרית מדוע טהרן שלחה השבוע לדמשק את ראש המועצה הלאומית לביטחון האדמירל עלי שחמנאי   Adm. Ali Shamkhani, הנחשב כיום ליועץ הצבאי והאסטרטגי  המקורב ביותר למנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, כדי לנסות ולקבל מפיו של אסד תמונה ברורה מה קורה באמת בימים אלה בדמשק.
ההתקפה ביום ו' לפנות בוקר על אל-מאזה, והתמונות של להבות האש ותמרות העשן  המתפרסמות, ושאין כל ביטחון כי אכן הן תמונות אוטנטיות, רק מעמיקות את המסתורין מסביב למה שמתרחש היום בדמשק.

Print Friendly, PDF & Email

24 תגובות עבור “סוריה: מטוסי F-35 ישראליים תקפו בדמשק. מי באמת תקף שתי מטרות שלטון מרכזיות בבירה הסורית?

 • ינו 13, 2017 @ 9:47 at 9:47
  Permalink

  האתר החדש נראה טוב יותר, כל הכבוד. גם האפשרות להגיב נראה לי חדשה ומעניינת.
  מעניין מה באמת קורה מאחורי הקלעים, שליברמן מגיב כאילו ישראל פגעה בשיירה שמובילה נשק, אבל יתכן שבעצם לא ישראל ביצעה את הפעולה הזו.

 • ינו 13, 2017 @ 10:51 at 10:51
  Permalink

  אין צל צילו של ספק כי אנשי העלטה והאליטה עושים את עבודתם נאמנה

 • ינו 13, 2017 @ 11:00 at 11:00
  Permalink

  רק טיפש מכחיש

 • ינו 13, 2017 @ 11:04 at 11:04
  Permalink

  רק טיפש נותן חוות דעת כזאת..למרות שאני בעד התקפות נגד אירן וחיזבאאלה הטרוריסטים

 • ינו 13, 2017 @ 15:10 at 15:10
  Permalink

  מלאכת צדיקים נעשית בידי אחרים …

 • ינו 13, 2017 @ 16:08 at 16:08
  Permalink

  נצלו היזדמנויות, תפציצו כמה שיותר….

 • ינו 13, 2017 @ 19:09 at 19:09
  Permalink

  איך תקפו אותם מטוסי חמקן F35 ישראלים אם עדיין עוד לא הספיקו להיכנס לפעילות צבאית ?
  קשקוש סורי

  • ינו 13, 2017 @ 19:53 at 19:53
   Permalink

   צודק

 • ינו 13, 2017 @ 21:31 at 21:31
  Permalink

  צריך לשאול למי יש אינטרס אם חס וחלילה יהיה מלחמה בין ישראל לסוריה -חיזבאללה ואיראן??? לפי מצב נתון שקיים בשטח, אסד ובני ברית שלו מנצחים במלחמה, סעודיה, קטאר (מעצמות של כסף עם הרבה שליחים) וארצות הברית הולכים להפסיד בגדול, טורקיה בן ברית של סעודיה, הכלכלה מתרסקת ודחוף צריכה עשרות מיליארדים של $$$ לקופה ולא נשאר להם אגורה!!! במצב הקיים הדבר הכי נכון מבחינת סעודיה זה לדחוף את ישראל לתוך סוריה וכך ישראל תעשה את עבודה המלוכלכת שלהם ותלחם לצד דאעש!!! לדעתי ממשלת ישראל צריכה שיהיה לה קשר ישיר עם אסד ולעשות הסכם סודי ולשמור על אינטרסים של שני הצדדים לטובת כולם!!!
  כמובן כל מה שכתבתי זה תסריט בלבד

  • ינו 14, 2017 @ 8:54 at 8:54
   Permalink

   תסריט מספר 2:
   ביקור של נתניהו באזרביג"אן ועסקים בטחוניים שם מפחיד מאוד את איראן!!!!
   לאחר ביקור נתניהו חיזבאללה התחילה לאיים על ישראל ועכשיו אסד מאשים ומאיים. יכול להיות שיש להם תוכנית לתקוף את ישראל מצפון וגם עם החמאס מעזה בדרום??? לדעתי משהו מתבשל וימים יגידו

 • ינו 13, 2017 @ 21:52 at 21:52
  Permalink

  למי יש אינטרס ולמי יכול לעזור מלחמה בין ישראל לסוריה+ חיזבאללה +איראן???

 • ינו 14, 2017 @ 0:04 at 0:04
  Permalink

  שלום,

  אתר מעוצב להפליא.
  סוף סוף אפשר להגיב (-:.

 • ינו 14, 2017 @ 5:13 at 5:13
  Permalink

  אם להפציץ ממטוס שנמצא מעל הכנרת..
  אז למה עם חמקן..?

 • ינו 14, 2017 @ 7:23 at 7:23
  Permalink

  האם הישגים של תקיפת המטרות בסוריה ע"י ישראל עולים על החסרונות (מעורבות בסוריה בזמן מלחמת האזרחים)?
  אינני מתייחס לתקיפה האחרונה (שבודאי לא בוצעה ע"י F35 וכנראה גם לא ע"י ישראל).

 • ינו 14, 2017 @ 8:51 at 8:51
  Permalink

  אני איני יודע מה מניע את אנשי דבקה ומיהם . כשקוראים את הכתבות שלהם , ניתן להבחין באווירה פרו-רוסית ואנטי אמריקאית או יותר נכון אנטי אובמית.

  ישראל לא תתקוף מטרות השייכות למשטר הסורי, אין לה כל עניין בכך. יכול והותקפו מטרות הקשורות לנשק כימי או ביולוגי , מטרות שצוינו כי נמצאות באותו בסיס.

  לגבי משלוחי הנשק-גם טענות אילו של תיק דבקה נראות לי קצת תמוהות. במידה והיה ידוע לישראל על מטוסים אזרחיים אירנים שמביאים נשק- הם כבר היו תוקפים אותם לרבות כשהם על הקרקע, או שהיו מבקשים מהאמריקאים/הרוסים לעצור אותם. משלוחים דרך צפון סוריה ומשם בכלי שייט?- שקוף מדי ארוך מדי גלוי מדי.
  במידה וישראל תקפה רוב הסיכוי שזו מטרה של נשק למזב -אללה. כל הפרשנות והתעלומה שמנסים להעלות בכתבה- תלושות לדעתי מהמציאות.

  מישהו אמר לגבי מטוסי F35 . אי אפשר לדעת איך הגיע המטוס לארץ. יכול והוא כבר הושמש בחו"ל, וחלק מהם מגיעים מבצעיים.

 • ינו 14, 2017 @ 9:25 at 9:25
  Permalink

  אני מבין שלישראל אין כרגע f35 ברמה מבצעית.
  אבל אני יודע למי יש כאלו כבר הרבה זמן

 • ינו 14, 2017 @ 10:02 at 10:02
  Permalink

  איך אמר לי מכר מחיל האוויר,אם יהיה צורך ישתמשו באף 35 גם לפני ההכרזה הרישמית על מבצעיות

 • ינו 14, 2017 @ 10:47 at 10:47
  Permalink

  נצחון של שאיים ז השליה. לפני כשנה ויותר הם הלכו להפסיד. כניסת רוסים עצרה את זה אבל איו הכראה. נצחון בחלב יכול להיות זמני כמו שבתדמור. היו אותם ציפיות ונצחונות כאשר לפני כמה שני כשנכנסה למלחמה חיזבלה.
  לפני כמה שנים תסריט כניסת טורקים לא היה מתקבל על דעת. טורקים יצאו מסוריה עכשיו? בתח. כמו שהם יוצאים מקפריסין. טורקיה בן ברית של סאודיה? זו מזרח. אין פא בריתות כי ברירת מחדל. מצריים לא מזמן היתה בן ברית של סאודים וסאודיה נחשבה כי מעצמה. עכשיו התברר בקרבות כנגד חוסיתים שהיא אריה מנייר.
  רוסים שונאים ערבים. הם לא ישכחו להם אפגניסטן וקווקז.
  סונים ערבים עבור רוסים איום היות והם מאימים על יציבות באיזורי מוסלמים שלהם.
  אבל גם כלפי אירן אין להם שום חיבה. ברוסיה עצמה נכון להיום מוסלמי זה שם גנאי.
  רוסים רואים רווח עבורם בחלוקת כל איזורים שלהם בחלוקת למדינות קתנות. מלחמות בסוריה ואירק עוד רחוקות מלהסתיים. רוסים נכון להיום רוצים לצאת ולצאת כנראה כמו עשו אמריקנים
  לעשות שלום מדומה לזמן קצר. קצר מספיק שבחיפוי שלו לצאת משם ללא פגיע בכבוד.
  ערבים ופרסים מנהלים מלחמה בצורה פרמיטיווית. אין שום תמרור מהלכים מתוחקמים אלא קרבות ראש בראש ללא שום נשק מתקדם על ידי חיילים לא במיחד מיומנים. במלחמה שכזו יהיה עוד הרבה תהפוחות.
  כי דוגמה. בלחמה מלחמת העולם 1 ציר מרכזי עד סוף 1917 נחשב כי מנצח וב1918 ניצח ברית אנטנטה שכבר היה בתהליך קריסה.

  • ינו 14, 2017 @ 15:11 at 15:11
   Permalink

   kashkeshan

 • ינו 14, 2017 @ 12:24 at 12:24
  Permalink

  קשקוש מוחלט… האדיר עדיין לא מבצעי.

 • ינו 15, 2017 @ 16:58 at 16:58
  Permalink

  אולי הF 35 לא מבצעי אך לישראל עדיין יש את היכולת לבצע תקיפות כאלה עם מטוסי ה f 16 ו f 15.
  אמת שהטיעון שהוצג בכתבה מאד משתלב עם ההיגיון בקשר לדרכי הברחת הנשק מאיראן החלופיים מאירן לחיזבאללה, אבל האפשרות שנשק כזה יוברח דרך מטוסים אזרחיים איראניים או דרך היבשה תמיד הייתה קיימת בעבר ומעניין שהאיראנים תמיד בחרו להבריח דרך שדות תעופה צבאיים סורים

 • ינו 17, 2017 @ 11:15 at 11:15
  Permalink

  תאוריה אפשרית:
  הרוסים רצו ללמד את אסד (והאיראנים) לקח, לאחר הריגת 3 חיילים צ'צ'נים בחלב. כמו כן לוודא שאסד והאיראנים נשמעים לדרישות רוסיה (למשל הוצאת כוחותיהם) ולשם כך הם נעזרו בהפצצה ישראלית (שהתאימה כמובן גם לישראל)
  ולראיה: נציג חיל האוויר הסורי דיווח על תנועת המטוסים הישראלים כפי שנראו במכם הרוסי והוסיף :״לא קיבלנו שום הוראות לפעול בנדון״ זה הרמז…!
  את הפיצוץ במועדון הקצינים הרוסים אירגנו בעצמם…

 • ינו 17, 2017 @ 13:29 at 13:29
  Permalink

  הבן שלי זנח רחפן המתודלק בגז מזגנים מחוזק במיץ סלק מרוכז מעל האיזור בשעה המדווחת
  נו ברצינות אז הסורים נבחו על הf35(תחת הרושם של הגעת זוג ראשון) הם גם אמרו שהירי בוצע מעל הכינרת גם בהפצצה הקודמת הם בלבלו ת'מח שהירי בוצע מעל הכינרת

  יכול גם שמשהו רשלן זרק סיגריה בוערת
  ויכול להיות שהם באמת קיבלו בראש ועם המעט מידע שיש לי שנלעס למטרות שיווק ולא בהכרך אמין מהין שאני לא יודע כלום
  והכי חשוב זה לנסות להבין את הנתונים ולא סיפורי רקע

 • ינו 18, 2017 @ 15:58 at 15:58
  Permalink

  רצינו לבדוק את הסחורה !

Comments are closed.