סוריה פרסה 3 דוויזיות לאורך גבולותיה עם לבנון. ב-6 לספטמבר 2007, תקף צה"ל כור גרעיני בסוריה שנועד לייצור פלוטוניום.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה: סוריה פרסה ביום א' 23 במרס, על גבולה עם לבנון 3 דוויזיות משוריינות. כמו כן הועברו תגבורות גדולות של לוחמים מארגונים פלסטינים פרו סוריים לאזור הבקעה.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי פריסה כוחות סוריים כזו מצביעה על האפשרות כי הסורים חוששים מפני התלקחות מלחמה בלבנון בין ישראל וחיזבאללה. בהתפתחות נוספת ביום א' דיווחנו בלעדית כי מקורות מודיעין אמריקנים מוכנים לומר בפעם הראשונה כי ב-6 לספטמבר 2007, תקף צה"ל כור גרעיני בסוריה שנועד לייצור פלוטוניום, והעביר כמה מחלקיו לישראל, ומשם לארצות הברית.
המקורות מוסרים, כי סוריה הקימה את הכור. צפון קוריאה סיפקה את הידע כיצד להקים את הכור, ואת חלקיו. איראן הייתה צריכה לספק את הדלק הגרעיני הדרוש להפעלת הכור.
מהמידע הזה עולה, כי ישראל תקפה לא רק את האתר בו נבנה הכור, אלא גם המשלוחים הראשונים של חלקי הכור שהגיעו לסוריה מצפון קוריאה.

כור גרעיני כזה מסוגל להפיק חומרים גרעיניים מהם מרכיבים פצצות פלוטוניום, או פצצות וראשי חץ 'מלוכלכים' רדיו אקטיביים.
כזכור ב-3 לספטמבר 2007 הגיעה אוניית 'המלט' הצפון קוריאנית אל-אחמד Al Hamed, לנמל טרטוס, והחלה בפריקת מטענה, שעתה מתברר כי כלל חלקים ראשונים של הכור, כאשר המשאיות הסורית הקולטות אותו מעבירות אותם אל באל תיבנה At Tibnah, כלומר אל הכור הסורי ההולך ומוקם. שלושה ימים לאחר מכן האתר הותקף על ידי צה"ל.
לפי כמה מקורות מודיעיניים מערביים, לא רק חיל האוויר הישראלי לקח חלק בהתקפה, אלא גם כוחות מיוחדים ישראליים שהונחתו באתר על ידי מסוקים. כוחות אלה הצליחו לפנות מהשטח כמה מחלקי הכור הצפון קוריאניים שנפרקו מהאונייה, ולהביא אותם לישראל. מאוחר יותר הועברו חלקים אלה לארצות הברית לבדיקה. חלקים אלה, שאת קיומם לא צפון קוריאה, ולא סוריה מסוגלות להכחיש, משמשים בסיס לתביעותיה של וושינגטון לפיונגיאנג לקבלת הסברים.
בהסכמי ההבנה הגרעינית שנחתמו בין 2 המדינות, ושכתוצאה מהן החלה צפון קוריאה לפרק ב-2007 את הכור הגרעיני שלה ביונגביון Yongbyon, התחייבו הצפון קוריאנים שלא להפציץ או להעביר ידע, טכנולוגיות או ציוד גרעיני אחר לידי צד שליש. העברת הידע וחלקי כור הפלוטוניום לסוריה, מראה כי פיונגיאנג מפרה את ההסכם שלה עם ארצות הברית, וממשיכה להפיץ נשק גרעיני. כך הפך נושא שיתוף הפעולה הגרעיני הצפון קוריאני-סורי למכשול המרכזי בהמשך המו"מ. האמריקנים דורשים מהצפון קוריאנים לגלות את הפרטים על הקשרים שלהם סוריה, ואלה מסרבים לתת אותם.
המקורות המודיעיניים האמריקנים מדווחים, כי ביום ה' 13.3, עלה הנושא של הכור הגרעיני הסורי-צפון קוריאני, בשיחות שהיו בז'נווה, בין הנציג האמריקני למו"מ עם צפון קוריאה על פירוק תוכניתה הגרעינית, כריסטופר הייל Christopher Hill, עוזר שרת החוץ האמריקנית לנושאי מזרח אסיה, וראש צוות המו"מ הצפון קוריאני קים גיי גואן Kim Gye Gwan. כמו בפגישות קודמות, האמריקנים אמרו כי אי אפשר להתקדם, בלי הפרטים על העסקה הסורית, במו"מ המתנהל בין שתי המדינות על פירוק התוכנית הגרעינית הצפון קוריאנית. כל מה שהנציג הצפון קוריאני קים גואן היה מוכן לומר, לפי מקורות המתמצאים במתרחש בשיחות היה: אנחנו אף פעם לא עשינו את זה, אבל אנחנו גם יותר לא נעשה זאת שוב'. ציטוט: We never did it, and we won't do it again. זו כמובן תשובה צפון קוריאנית טיפוסית, המכילה הכחשה טוטאלית בתחילת המשפט, והודאה חלקית מבלי לקחת אחריות או התחייבות, בסופו של המשפט.
המקורות המודיעיניים האמריקנים מדווחים עוד, כי מסך הסודיות הכבד שהוטל על ידי ארצות הברית וישראל על המתקפה, היה לפי דרישתה של ישראל. המקורות אומרים, כי שר הביטחון אהוד ברק חשב כי אם מטרת ההתקפה תישמר בסוד, הדבר יכול להביא לפתיחת מו"מ מדיני מואץ בין ישראל וסוריה ולהשגת הסכם שלום בין 2 המדינות, דבר שיוציא את דמשק מהברית שלה עם טהרן. אולם, אומרים המקורות האמריקנים, כי ככל שהזמן עובר, מתברר כי לא רק שלסוריה אין שום תוכניות לסגת מהברית האסטרטגית שלה עם איראן, אלא להיפך. הברית טהרן-דמשק רק מתחזקת.

Print Friendly, PDF & Email