סיום המלחמה בסוריה: אסד נשאר. ארה"ב נדחקה


נשיא רוסיה  ולדימיר פוטין הודיע
, ביום ה' 29.12, כי משטר הנשיא אסד וארגוני המורדים הסוריים חתמו על הסכם להפסקת אש בכל רחבי סוריה, וכי נציגי שני הצדדים מתחילים מיד בשיחות שלום. הפסקת האש תיכנס לתוקפה ביום ה' בחצות.
שני הצדדים הסכימו, כי הפסקת האש לא תחול על שני הארגונים  המוסלמים הקיצוניים ISIS וחזית אל-נוסרה-אל קעידה סוריה, ומליציות צבאיות המשתייכות אליהם.
הנשיא פוטין אמר: 'זה עתה דווח כי לפני כמה שעות התרחש אירוע לו חיכינו זמן רב, ואשר עליו עבדנו קשה כדי להשיגו'.
It was just reported that today, a few hours ago, an event occurred which we have not just been waiting for, for a long time, but which we've worked hard to bring about. Three documents have been signed.
פוטין פירט שלושה מסמכים ששני הצדדים חתומים עליהם.
1. הסכם שביתת נשק בין שלטונות הרפובליקה הערבית והסורית וארגוני המורדים הסוריים.
2. מסמכים המפרטים שורה של צעדים כיצד ומי יפקח על הפסקת האש.
3. מסמך הצהרות המרכיז על התחלת שיחות שלון בין שני הצדדים.
פוטין הדגיש כי ההסכם על סוריה הוא 'שביר' the agreements on Syria are fragile, וידרשו הרבה סבלנות וזמן כדי להגשימו.
הראשונים שהודיעו על הסכם מתגבש כזה היו הטורקים. כבר באמצע השבוע הודיעה טוריקה כי הסכם כזה עומד להיחתם באסטנה בירת קזחסטן, וכי מוסקבה ואנקרה הסכימו כי הן תערובנה לקיומו של ההסכם.

להלן הניתוח המיוחד של המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה:
רוסיה וטורקיה, וכפי שיתברר גם בהמשך ההתפתחויות הדרמטיות בסוריה, גם איראן, הגיעו להסכמים עם העיקריים בארגוני המורדים הסוריים, על הפסקת מלחמת האזרחים הנמשכת שש שנים בסוריה, ועל התחלת שיחות שלום בין משטר אסד והמורדים.
אין ספק כי מדובר בהישג מדיני וצבאי גדול של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

לאחר 16 חודשים, מאז ספטמבר 2015, של מעורבות צבאית רוסית במלחמה.  צבא רוסיה הכריע את המלחמה לטובת שלטונו של בשאר אסד, וזאת בעזרת כוח אווירי וימי בלבד, ועם אבידות מועטות.  
ההודעה על הפסקת האש בסוריה אותה השמיע פוטין ביום ה' 29.12, באה באותו יום בו נשיא ארצות הברית באראק אובמה הודיע כי הוא מטיל סנקציות על רוסיה בגלל התקפות הסייבר שלה על ארצות הברית בתקופת מערכת הבחירות לנשיאות. פוטין הכחיש תמיד כי הייתה מעורבות כזאת.
אי אפשר להתעלם מהסמליות של שני האירועים האלה.
בעוד פוטין מצליח להשיג את המטרות שמדיניותו של הנשיא אובמה בסוריה נכשלה, מנסה אובמה בימיו האחרונים להעניש את פוטין על נושא שמומחי מודיעין וסייבר רבים במערב בדעה, כי אין לאובמה הוכחות כי אכן הוא בוצע על ידי הרוסים.
כמו כן אי אפשר להתעלם גם מהעובדה, כי הפסקת האש הרוסית-טורקית והסנקציות האמריקניות החדשות על רוסיה, באו יום אחד בלבד לאחר ששר החוץ האמריקני ג'ון קארי נאם את הנאום האורך ביותר שנשא אי פעם שר חוץ אמריקני, וכולו היה מוקדש לסכסוך הישראלי-פלסטיני.
נאום זה הראה בירור כיצד הנשיא אובמה ומזכיר המדינה שלו לא רק מנותקים לגמרי מהמתרחש במזרח התיכון, אלא נדחקו הצידה מכל עמדת השפעה על האירועים החשובים המתחוללים בו.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה  כי צריך לציין ארבעה נקודות עיקריות כתוצאה מההישג של פוטין:
1. הפסקת האש איננה סיום המלחמה. אפילו אם לא יתנהלו יותר קרבות בין ארגוני המורדים הסוריים ובין צבאו של בשאר אסד, הרי המלחמה עם ארגוני הטרור המוסלמיים הגדולים ISIS וחזית אל-נוסרה-אל קעידה סוריה תימשך.
במבט ראשון המצב הצבאי של ארוני הטרור האלה הורע, בעיקר משום שהצבאות הרוסיים והסוריים יוכלו להתרכז עתה בפעולה צבאית נגדם. אולם יש לצפות גם לתופעה לפיה אלפי מורדים סוריים יחליטו מרוב ייאוש וזעם על תבוסתם, להצטרף לשורותיהם כאשר הם מביאים אתם את כלי הנשק שלהם.
2. פוטין הציב עתה אתגר גדול בפני הממשל הנשיא האמריקני החדש דולנד טראמפ.  כיבוש חאלב והשגת הפסקת האש בכל רחבי סוריה, מעמידה את רוסיה בעמדה אסטרטגית חדשה  וחזקה במזרח התיכון.
זה לא היה מקרה בלבד שזמן קצר מאוד לאחר ההודעה הרוסית על הפסקת האש הזמין שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב את ממשל טראמפ להשתתף בשיחות השלום הסוריות שתפתחנה ב-20 לינואר באסטנה בירת קזחסטן.  כלומר, לארצות הברית לא יהיה בשיחות  תפקיד של מעצמה גדולה. ספק גדול באם טראמפ יסכים למהלך הרוסי הזה, אלא אם כן כבר הושגה הסכמה  חשאית בינו ובין פוטין בנושא.
3. שאלה לא פחות חשובה היא המשך נוכחותם או יציאתם מסוריה של כוחות הצבא הזרים המשתתפים במלחמה. פוטין גם רמז על הכיוון בנושא זה, כאשר הכריז ביום ה'  על יציאתם של חלק מהכוחות הצבאיים הרוסיים מסוריה.
זהו איתות רוסי ברור, בייחוד לאיראן ולחיזבאללה, כי עליהם להתחיל להיערך להתחלת הוצאת כוחותיהם מסוריה. ספק רב באם לטהרן ולביירות יש כוונה כזו, בוודאי שלא בשלבים הראשונים של הפסקת האש והמלחמה. 
4. עתה ברור כי בשאר אסד יישאר בשלטון בדמשק עוד זמן רב. דבריו של הנשיא אובמה כי אסד חייב לרשת מהשלטון התבררו כנבובים ולא מציאותיים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות