סיכול ממוקד של טרור הרשתות החברתיות-חטיבת הקש במקלדת

גם אם בקרב הדרג המדיני ומערכת הביטחון גם יחד קיימות ספקות בקשר לרמת ההנחיה, הפיקוד והניהול של היד המארגנת והעומדת מאחורי גל הטרור הנוכחי שהחל עם רציחתם של בני הזוג נעמה ואיתם הנקין ז"ל ב-1 לאוקטובר, ישנה וודאות מוחלטת והסכמה מלאה לגבי האמצעי בו מנוהל מסע הסכינים, זריקות האבנים, הירי והדריסה, במהלכו מצאו עד כה את מותם 11 ישראלים ועוד עשרות נפצעו, גל שלא רק שסופו אינו נראה באופק, אלא הוא מתגבר.
הרשתות החברתיות, טוויטר ופייסבוק כמו גם תוכנות ה'מסרים המיידיים' (Instant Messages) ווטסאפ  Whatsapp, סקייפ Sype ודומותיהן, מהוות את שדרת התקשורת המרכזית, דרכן מתפשטות ההנחיות, הפקודות וההוראות לביצוע פיגועים, באמצעותן מתעדים הטרוריסטים את מעשיהם, מפיצים הדרכות, הנחיות ותעמולה, המלצות לפיגועים (שיטות ומיקומים) ומפרסמים הפקות לקחים.
ברשתות החברתיות ובתוכנות המסרים המידיים מוטמעות אפשרויות רבות ומגוונות, כולל העברת מידע פרטית, רק בין 'חברים', העברת וידאו, תמונות ואף קיום שיחות קוליות. אין בנמצא אמצעים טכנולוגיים באמצעותם ניתן 'לשבור' את ההצפנה המכמינה את המידע העובר ברשתות אלו.
ניתוח השוואתי בסיסי של גל הטרור הנוכחי אל מול כל קודמיו, מראה כי גורמי ההסתה וניהול הטרור נשארו כשהיו וכך גם שכבת ה'חיילי  הטרור'-מחבלים מתאבדים באוטובוסים, סכינאים או נהגי דריסה ה'מנוטרלים' בתום כל פיגוע-כך שבמשוואת הטרור המקומי יש רק משתנה אחד השתנה מן היסוד: התקשורת בין המפגעים לשולחיהם.
התקשורת (הקווית ובעיקר הסלולארית) שהייתה המפתח הכמעט בלעדי בידי ארגוני המודיעין והביטחון לסיכול טרור, עד לפני שנים ספורות בלבד, הפכה לשולית, כמעט בלתי רלבנטית. ציוד הנדסי טכנולוגי, סיגינטי (SIGINT, signal intelligence) ומערכות מידע ששימשו גופים אלו על מנת לשבש ולסכל טרור בהצלחה גדולה, המוערכים בשווי כולל של מאות מיליוני דולרים, נמצאים למעשה, בדרכם לטמיון.
מודיעין ה'מקורות הגלויים' Open Source Intelligence הידוע בשמו OSINT , זה שעסק בעיקר בהאזנה פאסיבית לכלי תקשורת, תחנות טלוויזיה ורדיו, אתרי אינטרנט ועיתונות כתובה, צימח ופיתח ענף מודיעיני חדש, עבה ופורה המפיק מודיעין קריטי, אופרטיבי וטקטי מתוך רשתות חברתיות.
קצין האיסוף (קצ"א) החדש, המודרני, איננו נדרש עוד ליכולות לחימה, ירי או הישרדות בשטח האויב אלא למקלדת, מסך, חיבור לאינטרנט ושליטה מוחלטת בשפה הערבית, על ניביה, ז'רגונה וביטוייה המקובלים. הקצין יוצא ל'שטח' מחופש לדמות אינטרנטית בדויה ובזהות שאולה הוא מתחבר, באמצעות רשת חברתית עם מי שבעוד רגע ייצא להניף סכין, לדרוס או לירות.
יומינט, Humint Human Intelligence – מודיעין השטח הקלאסי, פושט ולובש צורה. לצד הרכזים, המסתערבים, לוחמי האיסוף וסוכני השטח, מתפתח דור חדש של קציני 'יומינט דיגיטלי' ישראלים, המעודכנים בהלכי הרוח של צעירי החברה הערבית והם 'משוטטים' וירטואלית, בין סמטאות מחנות הפליטים, מתחזים לטרוריסטים, מבקשים בפייסבוק או בטוויטר, בערבית קולחת, הנחיות, סיוע, מידע והכוונה כדי ל'בצע פיגוע'.
הרשתות החברתיות כמדיום מבצעי, להעברת פקודות והנחיות היא עובדה קיימת ומערך המודיעין הישראלי נערך לה מבעוד מועד, טוב  ככל הנראה יותר מרוב גורמי הביטחון בעולם המערבי. הקצאה של מאות חיילים וחיילות השולטים בשפה הערבית, המתערבבים בזהויות בדויות בין גולשים ערבים התחילה כבר עם ניצני ה'אביב הערבי' וקיבלה תנופה וחיזוק ככל שמגמות הטרור בעולם הערבי והמוסלמי התפתחו.
יתרונות הרשתות החברתיות לעוסקים בטרור הם גם החסרונות שלהם: צעיר תושב בית חנינא או עיסוויה המעלה לפייסבוק סרטון המשבח פיגוע דריסה או מנחה כיצד לדקור יהודים, חושף באחת את חבריו, משפחתו, כתובתו, הדואר האלקטרוני שלו ואת מעגל חבריו, מגיביו (Comments) ואוהדיו (Like).
הכנסת המידע העצום והרב שמקורו ברשתות החברתיות לתוך 'מיקסר' שמסוגל לקבלו, לעבדו ולנתחו, תפיק תוצרים מודיעיניים חשובים ויקרים מפז, בדמות שרטוט (אפילו גרפי) של קשרים בין פעילי טרור, כיוון (מי מנחה ומי מקבל ההנחיה) ועוצמת הקשר ביניהם ולא פחות חשוב מכך: איתור מקורות ההזנה של הרשתות, והגעה לידי תובנה המזהה את מקור הפקודות וההנחיות בגל הטרור הנוכחי.
את הנמכת להבות הטרור העממי, מפר הסדר, מידה האבנים – קשה או בלתי לאפשרי להשיג  בביקור של מזכיר האו''ם בן קימון בישראל או פגישת מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם מנהיגי המדינה.
פעולות יזומות של המודיעין הישראלי-זה דבר מועיל יותר.
גם בימים אלה של פיגוע רודף פיגוע המודיעין  מצליח לברור את המוץ מן התבן ב'אוקיינוס המידע' הנאגר מתוך ה'מקורות הגלויים', משכיל לזהות את שרשראות הפיקוד וניהול הטרור, יודע לאכן יחידים, זוגות או קבוצות מפגעים ולא פחות חשוב, לזרוע בהלה ובלבול בקרב משתמשים ברשתות החברתיות ובכך להקהות במעט את יעילותן.
זו הסיבה מדוע בעוד אתם קוראים כתבה זו, מתקשרים  ארגוני הביטחון והאכיפה הישראלים  אישית אל הוריהם או מכריהם של מי שמזוהים כמפרי סדר או מפגעים פוטנציאליים, מזהירים אותם בשיחת טלפון בערבית מפני ההשלכות החמורות שיכולות להיות למעשה בן משפחתם.
עד מלפני שנתיים צה''ל וגופי המודיעין הישראלים היו משתמשים בשיטת 'הקש על הגג' לפני שתקפו בית פלסטיני.
היום משתמשים בשיטה של  'הקש במקלדת'.                .

 

Print Friendly, PDF & Email