סימנים להתפוררות ושיתוק ממשל ג`ורג בוש.

מקורות תיקדבקה בוושינגטון: התפטרותו של שגריר ארצות הברית באו"ם ג`ון בולטון, ביום שני 4.12, וגילוי הלב של הבית הלבן אשר הודיע כי בגלל התנגדותם של סנטורים מרכזיים הוא לא יוכל להמשיך בכהונתו, הם רק הסימן הגלוי הראשון לכך כי הנשיא ג`ורג בוש, איננו מסוגל לא רק לבצע הקווים העיקריים של מדיניותו אלא גם איננו מסוגל אפילו להגן על צוות האנשים הקרובים לו, עקב הניצחון הסוחף שהיה לדמוקרטים בבחירות בארצות הבית בתחילת חודש נובמבר ושליטתם המוחלטת בבית הנבחרים ובסנט. המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים כי מתחת לשטח ישנם סימנים מדאיגים אחרים. הנשיא בוש לא רק מאוים על ידי המפלגה הדמוקרטית, אלא גם על ידי המנדרינים השולטים במפלגה הרפובליקנית, שהתחילו להכין כבר את הקרקע לקראת הבחירות לנשיאות בארצות הברית שתקיימנה בעוד שנתיים בסוף 2008, תוך כדי התעלמות ממנו וצוות האנשים הקרובים העובדים אתו. אלה הן חדשות רעות לישראל, שכן פירושן המעשי הוא סילוקם או לחילופין שיתוקם של כל האישים הפרו ישראליים בממשל ג`ורג בוש. עתה ישראל תצטרך להתחיל לפעול יותר ויותר עם המנגנונים השונים לעיצוב המדיניות האמריקנית שיקימו הדמוקרטים.
סימנים לכך אפשר לראות במה שמתרחש בימים האחרונים בפנטגון. דונלד רמספלד שהתפטר הוא עדיין שר ההגנה, והוא עדיין מנהל מתוך הפנטגון את המלחמה בעיראק, באפגניסטן ובטרור, וגם את המלחמות הפוליטיות האישיות שלו, איזה שם ותדמית יישארו לו בהיסטוריה כאשר יפרוש סופית מתפקידו. רוברט גייטס עדיין לא אושר על ידי בתי הנבחרים האמריקנים כשר ההגנה, ועדיין לא הגיע לפנטגון. למרות זאת, הוא כבר החל לפעול בתוך הפנטגון בצורה שהרימה כמה גבות בוושינגטון. המקורות שלנו בוושינגטון מדווחים כי אנשיו של גייטס התקשרו עם פקידים בכירים במשרד ההגנה האמריקני המזוהים עם דונלד רמספלד, והודיעו להם כי שר ההגנה החדש מצפה מהם לפרוש מתפקידם בימים הקרובים, כך כשאר גייטס ייכנס לתפקידו הם כבר לא יהיו בפנטגון. המקורות שלנו מוסרים כי הודעות כאלה קיבלו:
ג`ק בל, סגן שר ההגנה האמריקני Jack Bell . סטפן קאמבון, סגן שר ההגנה לנושאי מודיעין Stephen A. Cambone . זו נחשבת אחת המשרות החשובות והרגישות ביותר במערך הגנה והמודיעין האמריקני. קאמבון הודיע כבר השבוע על התפטרותו. אריק אדלמן, סגן שר ההגנה לקביעת מדיניות, Eric Edelman, Under Secretary of Defense for Policy . אדלמן לא הודיע עדיין על התפטרותו הרשמית, אבל כבר למעלה משבועיים שהוא עזב את הפנטגון ואיננו מופיע בו יותר. אדלמן היה המתכנן הראשי של מדיניות הפנטגון בזירות המלחמה האמריקניות, עיראק, אפגניסטן, והמזרח התיכון. גורדון אינגלנד Gordon England סגן שר ההגנה האמריקני לתפקידים מיוחדים. פיטר רודמן Peter W. Rodman , סגן שר ההגנה לנושאי ביטחון בינלאומיים, שכללו גם את מערכת הקשרים של הפנטגון עם ישראל.
בתשובה לשאלה של כמה ממקבלי המסר של גייטס האם עליהם להמתין עד שיתמנה להם מחליף שלידיו הם יעבירו את התפקידים והמשרדים בצורה מסודרת, הם קבלו תשובה על המקום, כי אין טעם לחכות למחליפים וכי רוברט גייטס מבקש מהם לפנות את תפקידיהם ואת משרדיהם בהקדם האפשרי. בחוגי הממשל אומרים כי אחת המטרות של רוברט גייטס ואנשיו, היא לא רק לאותת לאנשי הפנטגון כי בוס חדש עומד להגיע, אלא גם לבודד את רמספלד מסביבת האנשים אתם הוא פעל ואשר היו נאמנים עליו, וליצור מצב בו לשר ההגנה לא יהיו אנשים מקורבים נאמנים אתם הוא יוכל לפעול בשבועות הקרובים בהם יישאר בתפקידו עד לכניסתו של גייטס לתפקיד. זה הוא למעשה גם התהליך אליו נכנס הנשיא ג`ורג בוש.
בממשל ובוושינגטון כבר החלה מלאכת הניחושים את מי ימנה גייטס לתפקידים המתפנים ומי יהיה הצוות מסביבו אותו הוא יביא לפנטגון. הדעה הרווחת היא כי כל האנשים המרכזיים מסביב לגייטס יבואו מתוך קבוצת האנשים המתרכזת מסביבו של ברנט סקוקרופט Brent מי שהיה יועצם לביטחון לאומי של שלושה נשיאים אמריקנים, ניקסון, פורד, וג`ורג בוש האב. . כמה המקורות בממשל טוענים כי סקוקרופט, ג"ימס בייקר, ופרנק קרלוצ`י Frank Carlucci מי שהיה שר ההגנה בממשל רייגן, הם המחליטים מי יבוא עם רוברט גייטס לפנטגון ואיזה תפקידים הם יימלאו. כל אחד משלושת אישים אלה נחשב למתנגד להשפעה הישראלית בוושינגטון ולמדיניותה של ישראל במזרח התיכון.

Print Friendly, PDF & Email