סימנים ראשונים להיחלשות תמיכת ארה"ב במלחמה באוקראינה. לא האמריקנים ולא האירופאיים ישלחו מאות טנקים לצבא אוקראינה

בדרך כלל כאשר וושינגטון שולחת את ראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA  אל בירה ידידותית פירוש הדבר שיש לדון בנושאים העדינים ביותר ביחסים  שבין שתי המדינות.
ביקורו של ראש הCIA וויליאם ברנס בקייב בסוף שבוע שעבר, שהיה הביקור השני שלו תוך שלושה חודשים, בהם הוא נפגש עם הנשיא וולדמיר זלנסקי ועם ראשי הצבא והמודיעין האוקראיניים, לא היה המפגש היחיד בין בכיר אמריקני ובכיר אוקראיני באותו שבוע.
ביום ד'  12.1, נפגש בפולין, ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מארק מילי Gen. Mark A. Milley  עם הרמטכ"ל האוקראיני הגנרל וואלרי זאלוסני General Valerii Zaluzhnyi.
התכיפות שבה ראשי מערכת המודיעין והצבאית האמריקנית נפגשים עם ראשי המערכת האוקראיניים מעידה על חוסר הנוחות בוושינגטון מהצורה בה המלחמה  באוקראינה  מתנהלת ובייחוד מהעדר סימנים כי המלחמה  עומדת להסתיים בקרוב.
גם ברנס וגם הגנרל מילי הבהירו לבני שיחם האוקראינים כי התמיכה בציבור האמריקני במלחמה הולכת ופוחתת וכי המתנגדים למלחמה ומעורבותה  הרחבה של ארצות הברית בה בקונגרס  האמריקני התחזקו לאחר שהרפובליקנים זכו ברוב בבית הנבחרים.
ראש ה-CIA וראש המטות המזוינים הבהירו לאוקראיניים כי ארצות הברית לא תשלח 300 טנקים כבדים לצבא אוקראינה וכי יש גבול לעזרה הכלכלית האמריקנית במלחמה שתוך שנה הגיעה ל-50 ביליון דולר.
כל זה מתרחש בזמן שצבא רוסיה מגייס עוד 330,000 חיילים לקראת מתקפת האביב הגדולה בה הוא עומד לפתוח עם תחילת הפשרת השלגים באביב השנה.
משקיפים צבאיים מערביים  מעריכים, כי מתקפה רוסית זאת יכולה לקבוע את גורל המלחמה, ומבלי שאוקראינה תקבל עוד מאות טנקים, כלי רכב משוריינים, ארטילריה כבדה, טילים ומערכות נ"מ מתקדמות, היא לא יכולה לנצח בה.
ביום שישי 20.1  פרסם ביון החוץ הגרמני ה-BND אזהרה מפני המספר הגדול של הרוגים שצבא אוקראינה ספג בימים האחרונים בקרבות מסביב לעיר באקאמוט Bakhmut במזרח אוקראינה. לפי הערכה מודיעינית  זו כל יום בשבוע האחרון נהרגו בקרבות כמה מאות חיילים אוקראינים. זהו מספר אבדות שהצבא האוקראיני  אינו מסוגל לספוג הזהיר המודיעין הגרמני.
במוסקבה המשיך דובר הקרמלין דימטרי פאסקוב Dmitry Peskov לומר כי אספקת טנקים מערביים לצבא אוקראינה לא תשנה דבר במלחמה.  'אף אחד אינו צריך להגזים בחשיבות של אספקה כזו לגבי היכולת לשנות משהו במלחמה',  One should not exaggerate the importance of such supplies in terms of the ability to change something,אמר פאסקוב.
 נשיא אוקראינה לודמיר זלנסקי נקט ביום שישי בקוו דומה. באיגרת ששלח לשרי ההגנה המערביים שהתכנסו בבסיס האווירי האמריקני ראמשטיין Ramstein בגרמניה כתב זלנסקי: 'אני יכול להודות לכם מאות פעמים אבל מאות תודות אינן מאות טנקים', I can thank you hundreds of times but hundreds of thank yous are not hundreds of tanks.Print Friendly, PDF & Email