סין תפציץ בסוריה. רוסיה מקבלת בסיס אווירי בעיראק

שתי ההתפתחויות הקרובות במלחמה בסוריה עליהן מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, מעידות על התרחבות דרמטית של המלחמה.
מטוסי קרב הפצצה סיניים מדגם j-15 יצטרפו בימים הקרובים למטוסים הרוסיים המפציצים בסוריה. בכך תורחב הקואליציה הרוסית התוקפת בסוריה את ארגוני המורדים הסוריים לשבע מדינות וארגונים הכוללת מלבד רוסיה, את סין, איראן, עיראק, סוריה וחיזבאללה.
המטוסים הסיניים ימריאו מנושאת המטוסים הסינית 'ליאונינג'  Liaoning-CV-16, אשר הגיעה לסוריה עוד ב-25.9.
תהייה זו הפעם הראשונה שסין משתתפת בפעולה צבאית במזרח התיכון, וזו תהייה גם הפעם הראשונה שנושאת המטוסים הסינית 'ליאונינג' תופעל מבצעית בתנאי מלחמה אמיתיים.
רק מעטים שמו לב לדבריו של שר החוץ הסיני וואנג וואי Wang Yi  ביום ה' 1.10, בפגישה של מועצת הביטחון של האו"ם שם אמר: 'העולם איננו יכול להרשות לעצמו לעמוד מהצד ולהסתכל בידיים שלובות  (במתרחש בסוריה), והוא איננו צריך לנהוג בצורה לא הגיונית מול המתרחש במשבר הסורי'. ציטוט המקור: the world cannot afford to stand by and look on with folded arms but must also not "arbitrarily interfere" in the Syrian crisis.
במילים אחרות, בייג'ין הגיע לנקודה בה היא סבורה כי עליה להתערב במלחמה בסוריה.
התפתחות לא פחות דרמטית הקשורה למלחמה בסוריה התרחשה ביום ה' 1.10,  כאשר בראיון שנתן ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי Haider al-Abadi לתכנית הטלוויזיה האמריקנית PBS NewsHour, הוא הזמין את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואת הצבא הרוסי לבוא לעיראק על מנת להילחם ב'מדינה האסלאמית'.
אל-עבדאי הזכיר גם את התועלת שיכולה להיות לרוסיה בצעד זה, שכן לדבריו, 2500 לוחמים צ'צניים מוסלמים, נלחמים בשורות ISIS נגד עיראק.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי דבריו של אל-עבאדי באו על רקע שתי התפתחויות האחרונות בבגדאד הקשורות למלחמה בסוריה.
1. ממיניסטריון ההגנה והמטכ''ל העיראקי פועל כבר שבועיים חדר מלחמה עיראקי-רוסי-איראני-סורי, המתאם את כל מעבר הרכבות האוויריות הרוסיות והאיראניות לסוריה, כולל מעבר מטוסי קרב ומפציצים רוסיים.  חדר מלחמה זה גם מתאם את העברתם של כוחות איראניים  ופרו-איראניים לסוריה.
2. מוסקבה ובגדאד הגיעו בימים האחרונים לידי הסכם, כי חיל האוויר הרוסי יתחיל להשתמש בבסיס התעופה הצבאי העיראקי אל טאקאדום-לשעבר חבאנייה Al Taqaddum Airbase- Habbaniyah, הנמצא 74 ק''מ מערבית לבגדאד, לשם העברת רכבות האוויר הרוסית לסוריה, ולשם הפצצות מטרות של ISIS, בצפון עיראק וצפון סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בכך מרחיבה רוסיה את המלחמה שלה מסוריה לעיראק, כאשר היא מקימה ליד בגדאד בסיס-מובלעת רוסית כפי שהיא הקימה בלטקיה.
בסיס התעופה הצבאי העיראקי אל טאקאדום-Al, משמש גם את הכוחות האמריקנים הפועלים כיום בעיראק ומספרם מגיע ל-5,000 חייל.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות