סיני: כסף סעודי מול כסף של ISIS-כאשר האמריקנים out


( דגל ISIS על מגדל שמירה במחנה הכוח הרב לאומי MFO בסיני, בו נמצאים חיילים אמריקנים.
עם בואו של מלך סעודיה סאלאמן, ביום ה' 7.4, לביקור ממלכתי בקהיר, נפתח פרק חדש במלחמה ב-ISIS בחצי האי סיני.
המלך הסעודי הביא לקהיר התחייבות לספק ל-90 מיליון תושבי מצרים את צרכיהם בנפט ובדלקים בחמש השנים הבאות, כלומר עד 2021, בשווי של 20 מיליארד דולר.  סאלאמן גם התחייב להעמיד לרשות נשיא מצרים פאתח אל-סיסי 1.5 מיליארד דולר למה שהוא מכנה 'פיתוח סיני'.
אפשר וצריך להניח, כי אין אף איש אחד בריאד או קהיר המאמין כי הסעודים לפתע מעוניינים בפיתוח של חצי האי שרובו מדבר שומם.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כל הסכום האדיר הזה יושקע במטרה לא פחות חשובה והיא 'קנייתם' של 13 ראשי השבטים הבדואים בחצי האי, המספקים לוחמים 'למחוז ISIS בסיני, מה שהיה קודם לכן 'ארגון אנסר בית  אל-מקדיס'.
החל מהשבוע האחרון של חודש מרס חלו בחצי האי שלוש התפתחויות אצל ISIS בסיני.
1. כפי שארגון הטרור שלח קבוצת מפקדים אל 'חטיבת חללי הירמוק' ברמת הגולן הסורית הניצבים מול ישראל, כך הוא שלח גם קבוצת מפקדים שהגיעה לסיני מראקא Raqqa בסוריה, שנסעו דרך עיראק וירדן, וחצו את מפרץ עקבה בסירות מבריחים. מפקדים אלה לקחו על עצמם את הפיקוד הישיר על  הפעולות נגד הצבא המצרי.
2.
המפקדים שהגיעו בסוריה הביאו אתם הוראות לנסות ולארגן פיגועים בדרום ישראל. אחת מהתוכניות מדברת על התקפת טרור על מטרה ישראלית באמצעות סירות שינחיתו אנשי טרור  על החופים הישראלים, דוגמאות פעולות הטרור נערכו באחרונה נגד אתרי תיירות בטונסיה ובדרום מצרים.
3. ISIS העביר באחרונה לסיני, מטעני צד IEDs חדשים בעלי עוצמה גדולה וקטלניים יותר.
הבעיה העיקרית בפניה נתקלים הצבא ושירותי המודיעין והביטחון המצריים, היא לא רק שהשבטים הבדואים בסיני, המונים לא יותר משלושת רבעי מיליון אנשים, מספקים ל-ISIS לוחמים. 
הבעיה העיקרית ואולי היותר רצינית היא,  שהבדואים משמשים ל- ISIS עיניים ואוזניים העוקבות אחר כל תנועה או רשרוש של כוחות הביטחון המצריים בחצי האי.
הם אלה שמעבירים להם מיד את כל המידע הדרוש, כדי להחליט באם להסתתר או לתקוף.
יתרה מזאת. השבטים הבדואים הם המהווים את רשתות הקשר של ISIS, כאשר מאות 'שליחים' messengers , רובם רכובים או על אופנועים או על גמלים, מעבירים אליהם ומהם מסרים, פקודות, דבר המאפשר להם לא להשתמש במכשירי קשר לוויינים, טלפונים סלולאריים ורשתות חברתיות.
תפקיד נוסף חשוב שהבדואים ממלאים הוא הפעלת רשתות ההברחה המשתערות לאורך למעלה מ-11,000 ק''מ מדרנא Derna שבמזרח לוב, ועד מערב עיראק, כאשר המבריחים עוברים דרך מצרים, מפרץ עקבה וירדן.
מבחינות רבות מהוות רשתות הברחה אלה,  את קו החיים של ISIS.  הן שמעבירות כוחות ומפקדות של ארגון הטרור מארץ אחד לשנייה. הן שמעבירות כל מה ש-ISIS זקוק לו לשם ניהול המלחמה. החל מטילים ועד למכוניות, כולן חדישות שזה עתה יצאו את קווי הייצור ביפן ובקוריאה.  
מרכז ההברחה, כלומר המפקדות המפעילות את רשתות ההברחה פעולות מחצי האי סיני.  שום גורם מודיעיני או ללוחמת טרור, לא מצרי, לא אמריקני,  ולא ישראלי הצליח אי פעם לחדור לרשתות אלה ולנסות לשבור אותן.
בעיה נוספת מבחינתה  של ישראל היא, שרשתות אלה פועלות גם עבור החמאס וקבוצות טרור סלפיות אחרות ברצועת עזה.
סעודיה, ש-ISIS ורשתות ההברחה של הבדואים גם מאיימים על שטחה ובמיוחד על תנועת מכליות הנפט במפרץ ובתעלת סואץ, שלא לדבר על יציבותו של משטר הנשיא אל-סיסי במצרים, רוצה לנסות  ולהתיר את הקשר המסוכן הזה בין ISIS לשבטים הבדואים באותה שיטה  בה היא מנסה לפתור את המשבר הפוליטי והצבאי  בו היא נמצאת במלחמה בתימן.  כמו שהמודיעין הסעודי קונה את  נאמנותם של ראשי השבטים בתימן, כך סעודיה תעמיד את הסכום העתק של 1 מיליארד דולר לרשותו של המודיעין המצרי כדי שייקנה את נאמנותם של ראשי השבטים הבדואים בסיני.
היתרה חצי מיליארד תוצא על רכישת מערכות מודיעין מתקדמות, כולל מלטים מתקדמים, מערכות שעד  עתה האמריקנים סרבו להעמיד לרשותו של הצבא המצרי, למרות שהבטיחו לעשות זאת.
במילים אחרות, סעודיה מנסה להעביר את המלחמה בסיני אל המסלול הפיננסי.
אולם הסיכויים כי ISIS יוותר על מרכז ההברחות שלו במזרח התיכון הם קלושים מאוד. 
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי אין בעיה כספית ל-ISIS, להעמיד מול 1 מיליארד הדולר הסעודים, מיליארד דולר משלו כדי לשמור על נאמנותם של ראשי השבטים אליו.
ניסיון העבר מלמד שאם הדבר יתאפשר לראשי השבטים הם ייקחו את הכסף שמציעים להם שני הצדדים.  
זה לא היה מקרה שדווקא ביום ד' 6.4 יום לפני תחילת ביקורו של המלך במצרים דאג ממשל הנשיא אובמה להדליף, כי הוא שוקל להוציא מחצי האי סיני את הכוחות האמריקנים הנמצאים בחצי האי במסגרת The Multinational Force and Observers-MFO. 
הסיבה: הכוחות האלה משמשים sitting ducks להתקפות ISIS.
קשה להאמין כי אין שום גורם בוושינגטון שלא שם לב לסתירה הפנימית שבין הצהרות הממשל על מלחמה נחושה ב-ISIS, ובין פינוי הכוחות מסיני. עד היום, ממשל אובמה לא ענה לפנייתו של נשיא מצרים פאתח-אל סיסי מחודש שעבר לשלוח כוחות לסיני שיילחמו לצד הצבא המצרי נגד ISIS.
 במלחמה נגד ISIS בסיני, ארצות הברית OUT, ערב הסעודית IN.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות