סירוב יעלון לסיים את תפקידו יפיל את ממשלת נתניהו

בסוף יום ד' 18.5, אחד הימים הפוליטיים המסעירים ביותר בשנים האחרונות, בו אין ספור מוחות קודחים ייצרו כותרות הזויות,  לפיהן שר החוץ החדש יצחק (בוז'י) הרצוג נמצא כבר בדרכו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, התברר כי נתניהו החליט למנות את ראש מפלגת 'ישראל ביתנו'  לתפקיד שר הביטחון במקומו של משה (בוגי) יעלון, תמורת תמיכת מפלגתו הקטנה בת 6 חברי כנסת בקואליציה שלו.
ייתכן מאוד שנתניהו יצליח בצעד פוליטי זה להאריך את כהונתו כראש ממשלת בעוד שנה או שנתיים נוספות, אבל נכון לעכשיו הוא זרע את הזרעים למפלתו, ולמפלת 'הליכוד' בבחירות הבאות.
מעט מאוד חוגים בציבוריות הישראלית יתמכו במינוי כזה, שח''כ בני בגין הגדיר אותו כחסר אחריות והזוי.  
אם נתניהו היה נותן את תיק הביטחון בידי איש חסר ניסיון מתוך 'הליכוד' עצמו אולי היו מקבלים את המינוי. אולם להפקיד את הביטחון בידי איש שדעותיו והתבטאויותיו הקיצוניות לגבי מצבה הביטחוני של ישראל, נדחו בבחירות האחרונות על ידי רוב מכריע בציבור, פירושו לומר לציבור הישראלי, אני מצפצף עליכם,  אינני שואל אותכם ואינני מתחשב בכם.
אם אכן נכונים דבריו של ראש מפלגת העבודה-המחנה הציוני יצחק הרצוג, מיום ד' בלילה, כי נתניהו סיכם במו''מ אתו, כי תיק הביטחון יימסר לידיו שנה אחת לאחר כניסת מפלגתו לממשלה, ולפי מקורות שונים המדובר היה במסירת תיק הביטחון לציפי ליבני, צריך לשאול האם נתניהו הפך את ביטחונה של מדינת ישראל למטבע פוליטי אישי שחוק, אותו אפשר להעביר תוך כמה שעות מידיו של מפלגת שמאל חסרת אחריות וקיצונית, ( אפילו לפי הגדרותיו של הרצוג), לידיה של מפלגת ימין אופורטוניסטית,  או לחילופין מיונה לנץ וההפך.
נתניהו כנראה חושב שכן, אבל לא ככה דעת הקהל בישראל.
אפילו אם ינסו להרגיע אותנו ולומר לנו כי כמו כל פוליטיקאי, ליברמן יתמתן מיד עם כניסתו לתפקידו, ובעתיד הרחוק נראה כי התדמית שהוא בנה לעצמו או שמייחסים לו, תשתנה, ולאורך זמן נגלה, כי לפנינו שר ביטחון שקול ומאוזן, קשה להאמין שדעת הקהל הישראלית תשתכנע.
הבעיה היסודית היא שלציבור הישראלי אין אמון שאיש כזה, שאין לו שום עבר ביטחוני, מסוגל למלא את התפקיד שר הביטחון. וזה עוד לפני שהגיעו התגובות האזוריות והבינלאומיות על המינוי.  
משבר שר הביטחון לא הסתיים עם המינוי המוצע לליברמן. הוא רק מתחיל!
שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, כבר הודיע ביום ד' בלילה, כי הוא לא יוותר על תיק הביטחון והוא לא יגיש את התפטרותו. במילים אחרות, יעלון ממשיך במילוי התפקיד מבלי להתחשב בכך כי ראש הממשלה נתניהו כבר מעביר אותו לידי ליברמן.
במצב כזה אם נתניהו ירצה להוציא את יעלון מלשכת השר במשרד הביטחון, הוא יצטרך או לפטר את יעלון, ובכך לסכן את שלמות הליכוד, או להגיש את התפטרות הממשלה לנשיא המדינה ולהקים ממשלה חדשה. 
אלה בדיוק המהלכים שנתניהו רוצה להימנע מהם.
במילים אחרות כך או כך, אנו עומדים בפני מערכת בחירות חדשה  לכנסת.
           

Print Friendly, PDF & Email