סלמאן מלך סעודיה הגיע למוסקבה. הכרה סעודית במעמדו של פוטין במזרח התיכון. סעודיה משלימה עם המדיניות הרוסית-איראנית בסוריה

שבוע ימים לפני שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יכריז על מדיניותו החדשה כלפי איראן, ( לפי כמה מקורות בוושינגטון האירוע מתוכנן ליום ה' 12.10), הגיע סלמאן מלך סעודיה  לביקור ממלכתי בן שלושה ימים במוסקבה.
במילים אחרות, למלך הסעודי אין תקוות רבות מ'התוכנית האיראנית' החדשה של הנשיא טראמפ, שלפי ההערכות תכריז על סנקציות נגד משמרות המהפכה האיראניים, אבל לא תשנה מאומה בגישתה של ארצות הברית לגבי ההסכם הגרעיני ה- JCPOA. 
הנשיא טראמפ צריך לחתום ב-15 באוקטובר על צו המאריך את תוקפו של ההסכם הגרעיני ומאשר שאיראן עומדת בהתחייבויות עליהן חתמה.
שר החוץ האמריקני רקס טילרסון כבר רמז בהופעתו ביום ד' 10.4 על הכיוון בו הנשיא טראמפ עומד לנקוט כאשר אמר, כי הסכם הגרעין 'מהווה רק חלק קטן ממכלול הבעיות עם איראן שאנו צריכים לטפל בהן' the JCPOA represents only a small part of the issues we have to .address with Iran.
כלומר, הנושא הגרעיני האיראני חשוב, אבל ישנם נושאים אחרים חשובים לא פחות. 
גישה זו של הנשיא טראמפ, היא אחת הסיבות העיקריות לכך כי המלך בן ה-82, ואולי עוד יותר ממנו, בנו יורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמאן, המרכז בידיו את ניהול מדיניות הביטחון והחוץ של ריאד, החליטו שעצם היותם בעלי בריתו של הנשיא טראמפ ושותפים עיקריים בציר האמריקני-סוני שהקים בעת שביקר בחודש  אפריל בסעודיה ( וגם בישראל), איננו מונע מהם לפתח קשרים עם האיש והמעצמה אשר קובעים עתה את ההתפתחויות במזרח התיכון- ולדימיר פוטין ורוסיה.

עבור סעודיה, הבעיה העיקרית היא לא התוכנית הגרעינית האיראנית, שריאד כבר השלימה אתה מזמן, אלא שהמדיניות של הנשיא טראמפ, גם הישנה וגם החדשה, משאירה את המצב בסוריה ובעיראק כמו שהוא.
לא רק שאיראן מסיגה את כוחותיה משתי מדינות אלה, אלא להיפך היא מחזקת ומעמיקה את אחיזתה הצבאית בהן.
סעודיה מבינה ששיתוף הפעולה הצבאי בין רוסיה-איראן-וחיזבאללה בסוריה ועל גבול סוריה-עיראק, שיתוף פעולה אליו עומדת להצטרף גם טורקיה, ( זה הנושא העיקרי עליו דן ביום ד'  4.10 נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן  בטהרן כאשר ביקר שם ליום אחד עם הרמטכ"ל הטורקי הגנרל הולוסי אקאר  Gen. Hulusi Akar.) משאיר אותה מחוץ לתמונה לא רק מהמתרחש בסוריה, אלא גם מהמתרחש בלבנון. 
בריאד מבינים שאם סעודיה רוצה שבידיה תישאר השפעה מינימאלית לגבי המתרחש בסוריה היא חייבת לשמור על ערוצים פתוחים ועל יכולת השפעה במנהיגות הרוסית. מוסקבה נתפשת עתה בעיני ההנהגה הסעודית, כבעלת השפעה כזו בטהרן שיכולה לפעול למיתון הפעולות האיראניות נגד סעודיה במפרץ ובמלחמה בתימן.
אחת הדוגמאות הבולטות לכך באחרונה, היא הלחץ הרוסי על האיראניים שלא לספק ללוחמים ההוטים בתימן טילי קרקע-קרקע בעלי יכולת דיוק שיוכלו לפגוע בערים המרכזיות הסעודיות.
לרשות סעודיה ארבעה כלים עיקריים באמצעותם המלך סלמאן יכול לשכנע את פוטין להטות אוזן קשבת לדרישות הסעודיות.
1. סעודיה נחשבת כמנהיגת העולם הערבי הסוני. התקרבות בין מוסקבה וריאד תוסיף עוד נדבך חשוב בתדמית שבונה לעצמו נשיא רוסיה פוטין, לקראת הבחירות לנשיאות שתקיימה במרס 2018, כאיש החזק שהחזיר את העוצמה הצבאית-מדינית רוסית במזרח התיכון.
2. נפט וגז. תיאום אפילו מוגבל של מדיניות הנפט והגז הרוסית עם זו הסעודית, תהייה בבחינת הישג משמעותי לפוטין. בנובמבר שנה שעברה, הצליחה סעודיה לשכנע את 10 חברות ארגון אופ"ק  OPEC לשתף פעולה בקיצוץ מכסות הפקת הנפט במטרה לעלות את מחיריו.  העלאה במחירי הנפט עזרה מאוד לפוטין לשפר בשנה האחרונה את מצב הכלכלה הרוסית. צריך להניח כי המלך ופוטין ידונו בהרחבת הקשרים האלה בין שתי המדינות.
3. המלך סלמאן הביא אתו למוסקבה משלחת ענקית של משקיעים, אנשי כלכלה, וראשי חברות סעודית, אשר יבדקו את אפשרויות ההשקעות הסעודיות במשק הרוסי.
4. רכישות נשק. חדירה של תעשיית הנשק הרוסית לסעודיה, שהייתה עד עכשיו טריטוריה בשליטה אמריקנית-אירופאית כמעט מוחלטת, תחשב הישג אסטרטגי חשוב נוסף לפוטין.
אם זאת צריך להתייחס בזהירות רבה לנושאים אלה. לפני שנתיים, ביולי 2015, כאשר החלו להתפתח היחסים הקרובים בין יורש העצר הסעודי הנסיך סלמאן ונשיא רוסיה, הזרימה ריאד למוסקבה סך של 10 מיליארד דולר כהשקעה במשק הרוסי. שלושה חודשים לאחר מכן בספטמבר 2015, הורה פוטין לצבא הרוסי להגיע לסוריה ולהתערב במלחמה שם כדי להציל את שלטונו של נשיא סוריה בשאר אסד. מאז הוא מתמיד במדיניות זו ואיננו זז ממנה.
הדולרים הסעודים לא עזרו אז להביא את השינוי במדיניות הרוסית בסוריה לו סעודיה קיוותה.
מדוע שהם ישיגו זאת היום?

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “סלמאן מלך סעודיה הגיע למוסקבה. הכרה סעודית במעמדו של פוטין במזרח התיכון. סעודיה משלימה עם המדיניות הרוסית-איראנית בסוריה

 • אוק 5, 2017 @ 18:37 at 18:37
  Permalink

  עת צרה ליקב וממנו יוושע!!!
  לאחר הטורקים גם הסעודים משתחווים לרוסיה ויורדים על הברכיים מול איראן!!!!
  הגיע הזמן להקים ממשלת חרום לאומית ולהתכונן למלחמות אין סופיות!!!!!!!

 • אוק 5, 2017 @ 19:52 at 19:52
  Permalink

  לפי החדשות אחרי טורקיה גם סעודיה קונה את המערכת S 400 שמתוכנן לעבוד נגד מטוסים אמריקאים ושל מדינות נאט"ו!!!
  פרוש הדבר העולם המוסלמי מתכוננים למלחמה נגד ישראל!!!!!!!!

 • אוק 6, 2017 @ 15:11 at 15:11
  Permalink

  לפני שנה מחיר הנפט היה כ -55 דולר לחבית WTI, כיום כ-50. איפה כאן בדיוק "העלאה במחירי הנפט עזרה מאוד לפוטין לשפר בשנה האחרונה את מצב הכלכלה הרוסית". העובדות הן שמצב ההכלכלה הרוסית הולך ומתדרדר ופוטין מנסה להסב את תשומת לבו של העם הרוסי מאבטלה והעוני המתגבר באמצעות התערבות צבאית במדינות אחרות.

  • אוק 8, 2017 @ 22:12 at 22:12
   Permalink

   ביקור ברוסיה או שיחות עם אנשים שגרים שם, יגלו לך שאין שם אבטלה ועוני

 • אוק 8, 2017 @ 15:50 at 15:50
  Permalink

  אני מניח שהמלך הסעודי ישאל את פוטין שאלה מאוד פשוטה: האם אתה מעדיף את שוק הנשק הסורי-איראני אשר מגרד את המיליארדים הספורים בכל שנה, או לפתוח את השוק המפרצי (סעודיה-האמירויות) ואולי ירדן+מצריים אשר יניב לך עשרות ואף מאות מיליארדים בשנה ? התמורה מאוד פשוטה – אנחנו נאפשר לרוסים שליטה בסוריה + אסד אך סילוק כל גורמי השפעה שיעים מסוריה.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות