סעודיה: הגנרל האיראני סוליימני מקים עם חיזבאללה רשתות טרור שתמשכנה את המלחמה בסוריה גם אם אסד יפול

בעוד נמשכים המגעים החשאיים בין וושינגטון ומוסקבה, בניסיון להגיע להסכם על גורלו של נשיא סוריה בשאר אסד, ועל סיום המלחמה בסוריה, ושליח האו''ם והליגה הערבית לסוריה, אל-אברהימי Lakhdar Brahimi, מודיע ביום ג' 25.12 שליח האו''ם, כי הוא מאריך את שהותו בדמשק בעוד ששה ימים עד 30.12, נערכת טהרן צבאית ומודיעינית להמשיך את המלחמה ביום לאחר שאסד ייפול מהשלטון, או יעזוב את סוריה. 
מקורות מודיעין סעודיים בכירים, שהשתתפו ביום ב' וג' ( 25.12-24) בוועידת הפסגה של ארגון הגנה של מדינות המפרץ הפרסי ה-GCC, שהתקיימה במאנאמה Manama, בירת בחריין אמרו, כי גם אם יושג הסכם בין המעצמות, ובין אסד והמורדים על סיום המלחמה, טהרן תדאג לכך, כי לשום שלטון, אפילו זמני, שיקום בסוריה, לא יהיו שום סיכויים להחזיק מעמד  בשלטון בדמשק, ולהביא לסיומה של המלחמה.
'מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי',
אמרו המקורות הסעודיים, 'כבר החליט, וגם נתן הוראות מתאימות לגנרל קסאם סוליימני Gen. Qassem Suleimani, מפקד גדודי אל קודס של משמרות המהפכה, שהם זרוע החוץ המודיעינית והצבאית של משמרות המהפכה, להקים ולפרוס בתוך סוריה רשתות של טרור שתשענה על מליציות צבאיות מקומיות, שתמשכנה את המלחמה'.
'מליציות אלה', אמרו מקורות המודיעין הסעודיים, 'קשורות כולן עם חיזבאללה, המספק להם נשק, חומרי נפץ, כספים, ומודיעין'. 'תפקידן של רשתות טרור אלה, יהיה להמשיך את המלחמה בתוך סוריה בכל מחיר, בצורה כזו ששום שלטון מרכזי שיקום בדמשק לאחר הסתלקותו של אסד יכול לשלוט במדינה, מלבד אולי במובלעת שתהייה מוגנת היטב בדמשק.
מובלעת זו תהייה דומה לארמון הנשיאות כיום בקבול בירת אפגניסטן, שם מסתגר נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי, או האזור הירוק בבגדאד, שהוא מרכז השלטון המוגן בבגדאד, שם מסתגר ראש ממשלת עיראק נרוי אל מליקי'.
המקורות המודיעיניים הסעודים אומרים, כי הכנות איראניות אלה עם חיזבאללה, דומות מאוד, למאמץ הגדול שהגנרל קסאם סוליימני וכל מערך גדודי אל קודס ביצעו בין השנים 2007-2003, שעה שהם הקימו מערך רשתות וריגול טרור איראני ברחבי עיראק, במטרה לטרפד את השלטון האמריקני במדינה, ולהפוך כל מערך שלטוני פרו-מערבי שיקום בבגדאד, לבלתי אפשרי, ולכזה שלא יהיה תלוי בוושינגטון, אלא בטהרן.
מה שמתרחש היום בעיראק הוא, שראש הממשלה נורי אל-מליקי, אפילו איננו מצליח להפסיק את הרכבת האווירית האיראנית העוברת במרחב האווירי העיראקי בדרכה לסוריה, כאשר הוא רץ לטהרן לקבל אישור על כל צעד מדיני או פוליטי חשוב, הוא שיתרחש בעתיד בסוריה. המקורות הסעודים אומרים, כי לפי שמתרחש בשטח לארצות הברית ולמערב, אין שום סיכוי נראה לעין להוציא את סוריה ממעגל ההשפעה האיראני, גם אם בשאר אסד יפול.  
הסעודיים מציינים, כי כפי שבשעתו חיזבאללה השתתף במאמץ האיראני להקים את רשתות הריגול והטרור בעיראק, כך הוא משתתף היום, חמש שנים לאחר מכן, להקים מערך רשתות דומה בסוריה.
ההבדל היחיד בשיתוף פעולה איראני-חיזבאללה זה, הוא שבעיראק פעל בשעתו לצידו של קסאם סוליימני ראש מנגנון הביטחון המיוחד של חיזבאללה עימד מורנייה  Imad Mornia, אשר חוסל בדמשק בפברואר 2008, ואילו כיום פועלים בסוריה לצידו של קסאם סוליימני, יורשו של עימאד מורנייה, ראש מנגנון הביטחון הנוכחי של חיזבאללה וואפיק שאפע Wafiq Safa, שהוא קרוב משפחה של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. שאפע פועל בסוריה ביחד עם איש גדודי אל קודס, הגנרל האיראני חוסיין מאדאווי  Gen. Hossein Mahadavi, שהוא מפקד הכוחות האיראניים בלבנון.
התמונה העתידית לגבי המתרחש בסוריה, שמקורות המודיעין הסעודיים מציירים, היא פסימית. להערכתם אסד לא יעזוב את סוריה, וכי הולך ומתקרב השלב בו הוא יורה על שימוש בנשק כימי וביולוגי נגד המורדים ונגד מטרות מסביב לסוריה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות