סעודיה הכניסה לבחריין שתי חטיבות המונות 3,500 לוחמים וגדוד של טנקים

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית כי ערב הסעודית הכניסה ביום ב' 14.3 לבחריין, 3,500 אנשי צבא. המדובר בשתי חטיבות סעודיות, חטיבה של המשמר הלאומי, וחטיבה ממוכנת של צבא סעודיה, כלומר, חטיבת חיל רגלים משוריין, הנתמכת על ידי גדוד של טנקים. רשמית הסעודים אומרים כי הכוח הצבאי שלהם נועד להגן על מתקנים חיוניים בבחריין, אולם המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי מצורת היערכות של הכוחות הסעודים בשטח עולה כי הם נערכים לעימותים, כולל קרבות אש, עם המפגינים. הכוחות הסעודיים השתלטו על כל הכבישים והצמתים המרכזיים בבחריין, כמו כן הם השתלטו על כל הדרכים בבחריין המובילות לגשר פאהד המחבר בין סעודיה לבחריין.  המקורות הצבאיים שלנו מציינים כי המדובר בהערכות שמטרתה להבטיח כי אפשר יהיה להזרים לבחריין תגבורות סעודיות נוספות באם יתעורר הצורך בכך.
עם כניסת הכוחות הצבאיים של הסעודים ואיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE לבחריין ביום שני בצהרים דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה :
כוחות צבא סעודיים ושל איחוד נסיכויות הנפט הערביות UAE, נכנסו ביום ב' 14.3 לבחריין במטרה לדכא את המהומות שהתגברו בימים האחרונים נגד משפחת המלוכה הבחריינית. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי כוחות אלה מורכבים מכוחות מיוחדים וכוחות שריון סעודיים, ומכוחות מיוחדים של איחוד הנסיכויות. תנועת כוחות אלה היא בניגוד לעמדתו של נשיא ארה''ב באראק אומה, אשר שלח בשבת 12.7, את שר ההגנה גייטס לבחריין במטרה למנוע צעד כזה.   גם כוחות צבא כוויתיים נמצאים בדרך לבחריין. בכך היו סעודיה ואיחוד הנסיכויות לשתי המדינות הערבית הנוספות המתערבות צבאית במרד הערבי, לאחר מעורבותה הצבאית של סוריה בלוב.
ביום שני 14.3, זמן קצר לפני תחילת המעורבות הצבאית הסעודית ושל איחוד הנסיכויות פרסם תיקדבקה את הניתוח הבא על המתרחש במרד הערבי:
ככל שהולכים ומתבררים ממדי הניצחון הצבאי של מועמר קאדפי לעומת כישלון המדיניות של ממשל אובמה בלוב, וחוסר יכולתה של וושינגטון להתערב צבאית בלוב, כך הולכים ומתרחבים הסדקים בין הנשיא אובמה והשליטים הערביים במזרח התיכון שנחשבו בעבר הלא רחוק כבעלי בירתה של ארה''ב באזור.
זה הוא גם מצבו של נשיא ארצות הברית בריאד בירת סעודיה, במנאמה בירת בחריין, שם המלכים עבדאללה, וחמאד אל חליפה, המתאמים ביניהם את המדיניות כנגד המרד ההולך ומתגבר בבחריין, ונגד צעדי אי השקט הראשונים המתחוללים לא רק באזורי השיעיים במזרח סעודיה, אלא גם בריאד, אינם מוכנים לשמוע לדרישותיו של אובמה לבוא עוד יותר לקראת המפגינים ולהעניק להם יותר זכויות ודמוקרטיה.
עבדאללה מלך סעודיה, איננו מוכן להישמע למדיניות האמריקנית אשר לדעתו הפילה את חוסני מובראק בקהיר.
חמאד אל חליפה מלך בחריין סבור כי המצב בבחריין החמיר לאחר שביום שבת 12.3 ביקר שם שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס. למרות שהוצג לפניו מידע מודיעני סעודי-בחרייני משותף חד וברור, המראה כי מאחורי המפגינים עומדת טהרן המארגנת וממנת אותם, כאשר מטרתה היא להקים בנסיכות הנפט רפובליקה מוסלמית מהפכנית, גייטס עדיין קורא לוויתורים נוספים למפגינים ולשיתופם בשלטון.
ממשל אובמה דואג להדליף החל מתחילת השבוע דרך העיתונות האמריקנית כי הוא מודאג מהאפשרות כי סעודיה ומדינות אחרות במפרץ הפרסי תבאונה לעזרתה של משפחת המלוכה הבחריינית ומעבר לעזרה הכספית שכבר העניקו לבחריין, לפחות 10 מיליארד דולר, ישלחו לשם גם כוחות צבא, דבר אשר לדעת וושינגטון יכול להדליק את האזור כולו. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי הנימוקים בהם וושינגטון משתמשת מפגרים אחר המציאות המתרחשת בשטח. טנקים סעודיים המגנים על ארמון המלוכה נמצאים בבחריין כבר שבועיים. וטנקים נוספים ויחידות המיוחדות סעודיות עומדות במצב הכן בקצה השני של דרך הקישור (הגשר) ע''ש המלך פאהד King Fahd Causeway, המחברת את סעודיה עם בחריין, ושאורכה הוא 25 ק''מ. כלומר פחות מ-40 רגע נסיעה.
ביום ב' בצהרים, החלו כוחות אלה, ביחד עם כוחות של איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, לחצות את הגשר הזה ונכנסו לבחריין.
מצבים דומים קיימים גם בצנעא בירת תימן, שם כבר מתנהלים קרבות רחוב בין הצבא שעדיין נאמן לנשיא עלי עבדאללה צלאח, ובין המפגינים-המתמרדים, וגם ברבת עמון בירת ירדן, בה המלך עבדאללה מחפש עדיין את הגורם מי יפרוש עליו מטריה ביטחונית, מלבד המטריה האמריקנית שלדעתו נקובה ככברה בחורים.
זו הסיבה מדוע ברבת עמון נפוצו בימים האחרונים שמועות כאילו עבדאללה ערך ביקור חשאי בטהרן. אין למקורות של תיקדבקה מידע אם שמועות אלה נכונות או לא. אבל מהמידע הנמצא בידינו עולה כי המלך הירדני מחפש מטריה כזו לא רק בכיוון האיראני, אלא גם בכיוון הישראלי.
לגבי דמשק ונשיאה בשאר אסד, הידיעה הבלעדית של תיקדבקה מיום א' 13.3, כי סוריה היא עתה הספקית העיקרית של תחמושת וחלקי חילוף לצבאו של קדאפי, מצביעה בדיוק מה יחסו של בשאר אסד למדיניות של אומבה במזרח תיכון, והיכן דמשק עומדת ביחסה למרד הערבי.
הבירה הערבית היחידה במזרח התיכון בה עדיין מתחשבים בעמדה האמריקנית ולא מתעלמים ממנה היא קהיר.
לוושינגטון קשרים מצוינים עם ראש הכת הצבאית המצרית פילדמרשל מוחמד טנטאווי, ועם חברים אחרים בכת הצבאית. בינתיים, כל צעד שהשליטים המצריים מבצעים, אם המדובר בצעד פוליטי פנימי, חיצוני, או צבאי, מתואם עם וושינגטון. השאלה היא כמובן אם מצב זה יימשך, באם קהיר תתבקש להתערב צבאית במתרחש במדינות מסביבה כמו למשל בלוב, או באם מצב הביטחון הפנימי במצרים יתערער עוד יותר, והמפגינים המצריים ישתלטו עוד פעם על מרכזי הערים העיקריות המצריות?
המקורות של תיקדבקה מציינים כי כלפי חוץ המצב במצרים נראה יציב, לא מפני שהוא באמת כזה, אלא מפני שמצלמות הטלוויזיה אינן מצלמות יותר את המתרחש שם.
בשורה תחתונה, המצב במצרים מתדרדר, בעיקר משום שכל כוחות הביטחון המצריים משותקים עד היום, והצבא המצרי איננו מופעל מפחד שחייליו יסרבו פקודה והוא יתפורר מפנים.
במצב כזה, לשיתוף הפעולה הקיים בין הבית הלבן ובין משרד ההגנה בקהיר, מקום מושב של הכת הצבאית המצרית אין השפעה רבה על המתרחש ברחוב המצרי, והפער הזה יכול להיחשף מאוד בקרוב.
 

Print Friendly, PDF & Email