סעודיה וסוריה, ניצלו את וועידת אנאפוליס, כדי להסכים על מועמד אנטי אמריקני ואנטי ישראלי, לתפקיד נשיא לבנון.

המקורות בוושינגטון והמזרח תיכוניים של תיקדבקה: חששות כבדים בוושינגטון, כי בזמן שנשיא ארצות הברית ג'ורג בוש, שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס, וראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט, עסקו בביום והפקת מופע אנאפוליס, עסקו שר החוץ הסעודי סעוד בין פייסל, וסגן שר החוץ הסורי פייסל מקדאד Faysal Mekdad , שכל כך הרבה מאמצים הושקעו בהבאתם לוועידה, בתיאום הצעדים האחרונים להנחת מכה קשה מצד ריאד ודמשק על ארצות הברית, צרפת, וישראל, בלבנון. עתה מתברר, כי בשולי הוועידה, מבלי שאיש שם לב לכך, גיבשו השניים הסכמה סעודית-סורית, לבחירתו של רמטכ"ל צבא לבנון, הגנרל מישאל סולימן לנשיא. גם הנשיא ג'ורג בוש, וגם הנשיא הצרפתי ניקולא סרקוזי, אשר חשבו כי התיאום ביניהם, והזמנת סוריה לאנאפוליס, תמנע בחירת נשיא פרו סורי נוסף בלבנון, הועמדו בפני עובדה, כי המועמד עליו הם הטילו ווטו, ולו ישראל התנגדה בחריפות, יהיה קרוב לוודאי, נשיא לבנון הבא. לעומת וועידת אנאפוליס, בה לא הושג למעשה דבר, יצאה סוריה מאנאפוליס ובידיה הפרס הגדול ביותר. בביירות עומד להיבחר נשיא שהוא לא רק אוהד סוריה, אלא גם תומך בחיזבאללה.
עתה מנסות וושינגטון ופריס, לנסות להציל לפחות את ממשלת פואד סניורה, ולהבטיח את המשך כהונתה, אולם גם דבר זה אינו מובטח.
ביום ה' 29.11, הודיע שגריר סעודיה בביירות עבדול עזיז חוג'ה Abdul Aziz Khoja, כי ערב הסעודית תיתן את תמיכתה לבחירתו של הגנרל מישאל סולימן לנשיא, אם מועמדותו תזכה לקונסנסוס של כל הפלגים היריבים בלבנון.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מוסרים כי הגנרל מישאל סולימן, מונה כבר לפני 8 שנים, ב-1999, בעזרת לחצים של המודיעין הצבאי הסורי להיות רמטכ"ל צבא לבנון. חלקים ממשפחתו של סולימן, ובראשם אחותו, מתגוררים דרך קבע בדמשק.
בזמן המלחמה בין ישראל לחיזבאללה, בקיץ 2006, היה זה הגנרל מישאל סולימן, שנתן הוראה לצבא הלבנוני להעמיד את תחנת מכ"ם החוף שליד ביירות לרשות צוות חיזבאללה שהציב בה את טילי היבשה-ים מדגם C-802, שנורו ופגעו, ב-15 ביולי, בספינת חיל הים אח"י חנית. לפי הוראותיו העמידו אנשי תחנת המכ"ם, את הציוד בתחנה לרשות חיזבאללה, כדי שיוכלו לכוון בעזרתו את הטילים.
מיד עם סיום המלחמה, ולמרות החלטת מועצת הביטחון, העמיד הגנרל סולימן, משמרות ומשאיות של צבא לבנון, שיעזרו לחיזבאללה להעביר בתוך לבנון את הנשק הסורי והאיראני, שהוברח מסוריה.
שיתוף הפעולה הקיים כביכול בין צבא לבנון וכוח יוניפי"ל בדרום לבנון, אשר מטרתו הייתה למנוע מחיזבאללה לשקם מחדש את כוחות ואת עמדותיו בדרום, הפך למעשה למכשיר היעיל ביותר שתחת חסותו חיזבאללה מתחזק, ובונה את ביצוריו.
הגנרל סולימן, ניצל את הסעיף במנדט כוח האו"ם המתיר ליוניפ"יל לפעול, רק באם הוא מקבל בקשה רשמית מפורשת מצבא לבנון. במשך 16 החודשים שעברו מאז המלחמה הסתיימה, ופריסת כוח האו"ם בלבנון, לא הגיש צבא לבנון, אפילו בקשה אחת לכוח האו"ם לפעולה.
ביום ה' 29.11, נמסר בביירות כי הבחירות לנשיאות ייערכו ביום ו' 7.12. אם אכן הגנרל מישאל סולימן, ייבחר בשבוע הבא כנשיא לבנון, זה יהיה ההישג הגדול המעשי של סעודיה, וסוריה, מוועידת אנאפוליס. במקביל זה יהיה ההפסד הגדול לא רק של ג'ורג בוש, וניקולא סרקוזי, אלא גם של אהוד אולמרט.

Print Friendly, PDF & Email