סעודיה מזרימה תגבורות לאזורי הנפט, לאחר שמפגינים שיעיים פתחו באש ממכונות ירייה

בית המלוכה הסעודי הודיע ביום ד' 5.4, כי ינהג ביד ברזל נגד המפגינים השיעיים המפגינים כבר כמה שבועות באזור קטיף Qatif, במזרח המדינה, שהוא אזור הנפט העשיר, לאחר שביום ג' 4.4, תקפו המפגינים השיעיים בפעם הראשונה את כוחות הביטחון הסעודיים באש ממכונות ירייה, ובבקבוקי תבערה שהושלכו על ידי רוכבי אופנועים.
המקורות במפרץ של תיקדבקה מדווחים, כי זו הפעם הראשונה שכוחות הביטחון הסעודים הותקפו באש חיה ממארב שהוטמן להם בסמטאות הצרות של העיירה השיעית אל אוואמייה al-Awamiya, הנמצאת ליד מסוף יצוא הנפט הסעודי הגדול ביותר בראס תאנורה Ras Tanura.
המפגינים השתמשו בשיטה הנהוגה אצל משמרות המהפכה האיראנים. קודם הניחו המפגינים לכוחות הביטחון הסעודים לפזר אותם בשקט, אולם לאחר שברחו לתוך הסמטאות כאשר כוחות הביטחון הסעודים רודפים אחרים, הם נתקלו באש ממכונות ירייה ומרובים אוטומטיים. לפחות 11 אנשי ביטחון סעודים נפגעו. מיד לאחר מכן הגיחו מהסמטאות רוכבי האופנועים שתקפו את הכוחות הסעודים הנסוגים.
על כל אופנוע היו שני רוכבים. אחד מהם נוהג באופנוע ואילו הרוכב השני מחזיק בנשק ויורה, או מיידה בקבוקי תבערה.
מחירי הנפט עלו ביום ד' ב-2.79 דולר ל-78.46 החבית, לא רק בגלל האירועים בסעודיה, אלא גם בגלל ההודעה הפתאומית האמריקנית על מחסור במלאי החירום של הנפט בארצות הברית, והצעדים שממשל אובמה עומד לנקוט כדי לעודד את הכלכלה האמריקנית.
במטרה להחניק את המהומות בטרם יתפשטו הלאה, הזרימו הסעודים ביום ד' כוחות מיוחדים גדולים לאזורי הנפט בדרום בהם מתגוררים למעלה מחצי מיליון שיעיים, העובדים רובם בתעשיית הנפט הסעודית. השיעים הסעודים הם רוב העובדים המתחזקים את  מתקני הנפט השונים בדהרן Dhahran, קובהר Khobar , ראס תאנורה, דאמאם Dammam, וג'ובייל Jubail, וקיים חשש כי אם המהומות יתפשטו, ייפגעו הפקת וייצוא הנפט הסעודיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי למרות שהסעודים אינם אומרים בגלוי כי איראן היא העומדת מאחורי המהומות והם מאשימים 'גורמים זרים' בליבוי המהומות, הרי בריאד בטוחים כי הנשק בו השתמשו המפגינים באל אוואמייה הוברח לתוך האזורים השיעיים מבחריין, על ידי סוכנים איראנים, או של חיזבאללה, אשר חצו את הגבול לתוך סעודיה, וכי סוכנים אלה הם אשר אימנו את המפגינים השיעים את טקטיקת ההתקפה של כוחות הביטחון הסעודים באמצעות אופנועים. במילים אחרות, סעודיה מאשימה את איראן בהתקפה על כוחות הביטחון שלה.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי כבר בשבוע שעבר הזרימו הסעודים תגבורות צבאיות לבחריין, לאחר שההפגנות השיעיות התגברו שם, ולאחר שהגיע לידיהם מידע מודיעני המראה, כי נוצר קשר בין מארגני ההפגנות בבחריין ובין המפגינים השיעים בחבל קטיף שבדרום סעודיה.
הסעודים הזרימו לבחריין תגבורת של 1,600 חיילים ו-30 טנקים. בכך הכפילו הסעודים את הכוח שלהם המוצב בבחריין,  והמגיע עתה ל-3,600 חייל.

 

Print Friendly, PDF & Email