סעודיה מעבירה למורדים בחלאב MLRS, משגרי רקטות 220 מ"מ. איך רכבת הנשק פוצצה את וועידת הפסגה הערבית

ראש שירותי המודיעין הסעודי הנסיך באנדר בין סולטן Prince Bandar bin Sultan, עומד בימים האחרונים בראש מבצע , הגדול ביותר עד כה, שמטרתו לצייד את המורדים הסוריים בחלאב, בנשק כבד.
סוכנים סעודיים פשטו על ארצות הבלקן, מיוגוסלביה, בוסניה, ועד קוסבו, וקונים בכסף מזומן רב, כל משגר רקטות כבד, מהסוג MLRS Smerch, או הוריקן Hurricane 9K57, המסוגלים לשגר עשרות רקטות בקוטר של 220 מ''מ, שהטווח שלהן הוא כ-70 ק''מ. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי המטרה העיקרית של הסעודים היא לספק נשק כבד למורדים הסורים בחלאב, כדי שיוכלו לכבוש את הבסיס האווירי הגדול של חיל האוויר הסורי ניראב Nairab, הצמוד לנמל התעופה הבינלאומי של חלאב.
הנסיך באנדר מאמין, כי כיבוש הבסיס האווירי הזה, הוא שיכריע את הקרב על העיר חלאב,
ולאחר יותר משנה של מלחמה בה נוצר תיקו בין שני הצדדים הלוחמים, העיר שהייתה פעם הגדולה ביותר בסוריה תיפול בידי המורדים.
כדי להשיג מטרה לקח לידו הנסיך באנדר אישית את הפיקוח על הקרב על ניראב Nairab. באנדר מעריך כי גם כיבוש הבסיס האווירי הזה, יפגע קשה בחלק גדול של הרכבות האוויריות הגדולות שהאיראנים והרוסים משגרים בימים האחרונים לסוריה.
חלק גדול ממטוסי התובלה הצבאיים, בייחוד הרוסיים, המביאים אתם נשק וחלקי חילוף לצבא אסד נוחתים בניראב.

מוסקבה הזהירה את המורדים לבל יעזו לנסות להפיל את המטוסים הרוסיים הנוחתים, או עולים בבסיס ניראב. הרוסים איימו שאם מטוס אחד שלהם ייפגע, כוחות מיוחדים רוסיים ינחתו בשטח, ישמידו את כוחות המורדים הצרים על הבסיס וייקחו על עצמם את אבטחתו.
בימים האחרונים, הכפילו הרוסים את קצב הרכבת האווירית שלהם הנוחתת בניראב, כנראה בגלל הצלחתם של המורדים לכבוש את רוב הכפרים העלוואים שבאזורי חלאב ואידליב בצפון סוריה. כיבוש כפרים אלה הביא לבריחה המונית של עשרות עלווואים, רובן נשים וילדים מהכפרים לעבר טרטוס ולטקיה. זו גם הייתה אחת הסיבות בגללן הפסיקו הרוסים בשבוע השלישי של מרס את כניסתן של אוניות מלחמה רוסיות לבסיס הימי בטרטוס, שרציפיו ומתקניו נתפסו על ידי פליטים עלוואים. הללו פנו אל צוותי האוניות הרוסיות בבקשה שיספקו להם מזון, מים, ועזרה רפואית. ב-21 למרס, נצטוו אוניות המלחמה הרוסיות בים התיכון, על ידי מוסקבה, לעגון מעתה בנמל ביירות בלבנון, ולא להגיע יותר לטרטוס.
העברת משגרי הרקטות ה-MLRS הכבדים מהבלקן לחלאב, היא מבצע מסובך. הרכב הקרבי שעליו מותקנים משגרי הרקטות שוקל בעצמו 43.7 טון, וכל רקטה שאורכה הוא 7.6 מטר, שוקלת 800 ק''ג. לשם העברת ציוד ארטילרי כבד כזה לידי המורדים בחלאב, התקשר ראש השירותים החשאיים הסעודים הנסיך באנדר, עם ראש המוסד לשירותים חשאיים הטורקיים ה- MIT-Turkish National Intelligence Organization, חאקן פידאן Hakan Fidan, ושניהם הסכימו על הקמת נתיב יבשה העובר מארצות הבלקן דרך טורקיה אל חאלב. כמו כן הסכימו שני ראשי השירותים החשאיים כי כוחות צבא טורקיים יאבטחו את הדרכים בהן יעברו כלי הרכב הארטילריים הכבדים.
המקורות שלנו מוסרים, כי תחילה סרבו הטורקים להיענות להצעה הסעודית, אולם הנסיך באנדר, הזכיר לראש המוסד הטורקי חאקן פידאן, את היקף הייצוא הטורקי לסעודיה, ואת המשמעות הכלכלית לאנקרה, באם סעודיה תחליט להפסיק את הייבוא הטורקי.
המקורות המודיעיניים והמזרח תיכוניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי האספקה הסעודית של משגרי הרקטות הכבדות לחלאב, דרך טורקיה, הביאה לפיצוצה של וועידת הפסגה הערבית שנערכה השבוע בדוחה בירת קטאר.
בחדרי הישיבות הפרטיים שהותקנו מסביב לאולם הוועידה, פרצו התנגשויות בין הנציגים הסעודים והקטארים שנכחו בוועידת הפסגה, כאשר חילופי הדברים החריפים ביניהם עוברות עד מהרה לתגרות ידיים. הדיונים בוועידת הופסקו, כאשר נציגים ממדינות ערביות שונות מנסים להפריד בין הניצים. איפול מוחלט הוטל על התרחשויות אלה בוועידה.
הסיבה העיקרית לריב הסעודי הקטארי, היא היריבות הקשה שקיימת בין בית המלוכה הסעודית לארמון משפחת אל-תאני Hamad bin Khalifa Al Thani, שליט קטאר. לגבי המתרחש בסוריה. הסעודים, ובייחוד הנסיך באנדר טוענים, כי הקטארים תומכים ומנסים להביא לשלטון בסוריה את האחים המוסלמיים, כולל קבוצות קיצוניות הקשורות עם אל קעידה. הסעודים גם טוענים כי קשריו ההדוקים של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן עם המשפחה השלטת בקטאר, מצביעים על תמיכת טורקיה במדיניות הזו של דוחה. זו גם הייתה אחת הסיבות העיקריות שהסעודים ייחסו לכך שרכבת הנשק שלהם למורדים תעבור דרך טורקיה.
לעומת זאת ראש ממשלת קטאר וראש השירותים החשאיים שלה השייח אל ג'סאם Sheikh Hamad bin Jassem טוען, כי הסעודים הם שמנסים להשתלט על תנועת המורדים הסוריים.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות