סעודיה, מצרים, UAE ובחריין, מטילות מצור יבשתי ואווירי על קטאר בגלל קשריה עם איראן

מצרים, ערב הסעודית, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, ובחריין ניתקו, ביום ב' 5.6 לפנות בוקר, את קשריהן הדיפלומטיים עם קטאר, סגרו את נמליהם ומהרחב האווירי שלהן בפני אוניות ומטוסים של קטאר, ציוו על אזרחיהן לחסל את עסקיהם בקטאר ולחזור לארצותיהם, ועל אזרחי קטאר הנמצאים  אצלן  לעזוב ולחזור לארצם תוך זמן קצוב.
במילים אחרות שתי הדרכים היחידות שנשארו לקטארים לצאת מחוץ לגבולות ארצם, הן הים או איראן.
רק מעטים מאוד בצמרות המודיעיניות האמריקנית, בסעודיה וב-UAE , יודעים כי הקש האחרון שהביא לשורה של צעדים קיצוניים אלה, שהם ללא תקדים בין מדינות המפרץ, היה שעם ערב הגעתו של הנשיא דולנד טראמפ לערב הסעודית ב-22 למאי, החליט שליט קטאר השייח' תמים אל תאני Tamim bin Hamad Al Thani, לטרפד את המהלכים האמריקנים-סעודים להקים ברית סונית נגד איראן השיעית.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כמה ימים לפני בואו של הנשיא טראמפ לערב הסעודית, הגיע שר החוץ הקטארי מוחמד בין עבדול רחמן אל-תאני (אחיו של השליט ) Qatari Foreign Minister Mohammed bin Abdulrahman Al Thani בטיסה חשאית מדוחה לטהרן ונפגש לא פחות מאשר אלא עם הגנרל קסאם סוליימני, מפקד גדודי אל קודס במשמרות המהפכה ומפקד כוחות איראן בחזיתות עיראק וסוריה.
נושא הדיונים בין הדיפלומט הקטארי ואיש הצבא האיראני היה כיצד טהרן ודוחה יכולות לשתף פעולה לטרפד את המהלכים האמריקנים-סעודים בשתי מלחמות אלה, ואיזה עמדות טהרן מוכנה להציע לדוחה בסוריה ובעיראק תמורת שיתוף פעולה זה.
כדאי לזכור כי בקטאר-דרומית לבירה Doha נמצא הבסיס האווירי הגדול אל-עודיידAl Udeid Air Base – שהוא הבסיס האווירי האמריקני הגדול ביותר במפרץ.
דיונים אלא לא הפריעו לשליט קטאר השייח' תמים אל תאני Tamim Al Thani  להופיע בריאד, להיפגש עם הנשיא טראמפ (ב-21.5) ולמחוא כפיים לנאומיהם ולתוכניותיהם  של המלך סאלמאן ושל הנשיא טראמפ בוועידת הפסגה, לפעול נגד איראן
זמן קצר לאחר שהנשיא טראמפ יצא את המזרח התיכון  ב-25.5 הופיע בסוכנות הידיעות הקטארית מאמר  בו שליט קטאר תוקף בחריפות את ארצות הברית ואת סעודיה, ואת שאר מדינות ערב, המוגדרות  במאמר כמדינת חסות של וושינגטון ושל ריאד ששמו להן כמטרה להביא למתיחות בין הכוחות המוסלמים ואיראן to stir up tensions with “Islamic power” Iran.
לאחר מכן הופיעה ידיעה לפיה משרד החוץ הקטארי  מודיע, כי הוחלט להוציא את כל השגרירויות של קטאר בסעודיה, מצרים, UAE, בחריין וכווית, ובכך לנתק את קשרי דוחה עם ארצות אלה.
ממשלת קטאר הודיעה כי המדובר ב'פייק ניוז' וכי הידיעות האלה הושתלו על ידי האקרים עוינים למשפחה השלטת בקטאר.
אולם ההכחשות האלה לא עזרו. כלי תקשורת של מדינות המפרץ ומצרים תקפו בחריפות רבה את שליט קטאר, את משפחתו, ובעיקר את תחנת הטלוויזיה הקטארית אל-ג'זירה, אשר להערכתם איננה מפסיקה לחתור תחת שליטי מדינות ערב.
כל הריב הזה התרחש בפומבי.
מאחורי דברים אלה עמד אולטימאטום שהגישו בשבוע שעבר סאלמאן מלך סעודיה ושליט ה-UAE, שייח' מוחמד אל נאייאן Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan,  ונשיא מצרים פתח אל-סיסי לשליט קטאר, שאם הוא איננו רוצה לעמוד בפני פעולות עונשין של ריאד, קהיר, ואבו דאבי נגדו עליו למלא את ארבעת התנאים הבאים:
1.  לנתק מיד את כל הקשרים הצבאיים והמודיעיניים בין קטאר ובין טהרן.
2.  לבטל כל הסכם או הבנה בין קטאר ואיראן לא רק לגבי סוריה ועיראק, אלא גם לגבי מדינות ערביות אחרות במזרח התיכון-בייחוד לוב.
3. לבטל מיד את כל ההקלות ואפשרויות המקלט שקטאר מעניקה לבכירים בתנועת האחים המוסלמיים, ולגרשם מדוחה.
4.  לנתק את קשרי קטאר עם החמאס ברצועת עזה, ולא לאפשר למנהיגי החמאס להתגורר עם משפחותיהם בדוחה.
המלך סאלמאן פנה אל נשיא מצרים פאתח אל-סיסי וביקש ממנו שלא לאפשר למנהיג החדש של החמאס איסמנעיל הנייה לצאת מהרצועה ולעבור ביחד עם משפחתו להתגורר בדוחה.
האולטימאטום איננו מפרש איזה צעדים ריאד, קהיר, ואבו דאבי י נקטו נגד קטאר, אבל מקורות במפרץ מציינים, כי גם פעולה צבאית סעודית מוגבלת נגד מטרה קטארית נשקלת.
כמו כן אי אפשר להוציא מכלל אפשרות, כי לאחר ניתוק היחסים וגירוש האזרחים, שירותי הביון של מצרים, סעודיה ואבו דאבי, לא יזמו הפיכה צבאית פנימית נגד השליט השייח' תמים אל תאני, ויעלו אישות פוליטית או צבאית אחרת לשלטון בדוחה.

 

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “סעודיה, מצרים, UAE ובחריין, מטילות מצור יבשתי ואווירי על קטאר בגלל קשריה עם איראן

 • יונ 5, 2017 @ 9:03 at 9:03
  Permalink

  אלק . קאטר מחשיבה את עצמה למעצמה במפרץ . תומכת חמאס ומארחת את עזמי בשרה , הגיע הזמן שתשלם את מחיר התמיכה בטרור ובאירן .
  הגלימות של אירן והתומכים בה מתחילות לעלות באש שהצית טראמפ.

 • יונ 5, 2017 @ 13:13 at 13:13
  Permalink

  ואת העיקר שכחתם
  סעיף מספר אחד רסן את אל גזירה – גורם ומלבה האביב הערבי
  שהפיל משטרים פרו מערביים ותמך בקבוצות טירור

 • יונ 5, 2017 @ 13:19 at 13:19
  Permalink

  העיקר הוא ריסון תחנת אל גזירה
  תומכת הטירור ומלבה את אש האביב הערבי שהפיל מספר מדינות פרו מערביות
  ומסכן כיום את שאר המדינות המתונות !
  משטר קטאר זכה לחיבור חם מאובמה
  והיום טראמפ מכבה את להבות האביב הערבי בחיבוק עז למצריים ירדן ערב הסעודית ואיחוד האמירויות
  כל המהלך מתבצע בתאום עם טראמפ

 • יונ 6, 2017 @ 23:18 at 23:18
  Permalink

  זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו
  עזמי בשארה הנוצרי המאסטרמיינד מתרסק על סלעי המציאות יחד עם כל העולם הערבי
  ומי זוכר את ה"פלסטינים"?

 • יונ 13, 2017 @ 2:03 at 2:03
  Permalink

  חשבתי שתמצאו את הסיפור על החטיפה של חלק ממשפחת המלוכה של קטאר בעיראק ותשלום הכופר.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות