סעודיה נערכת להתערב בסוריה. תספק למורדים טילי נ"מ-נ"ט


(לאחר שעירב את סעודיה במלחמה בתימן, עומד שר ההגנה הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן, לערב את סעודיה בפעולה ישירה נגד הרוסים בסוריה.)
הצמרת המדינית והצבאית הסעודית, בראשות של סגן יורש העצר ושר ההגנה הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן Mohammed bin Salman  Prince, בנו של המלך סאלמן, עומדת לנקוט בצעד שלא העזה לנקוט בכל חמש שנות המלחמה בסוריה, והוא לספק למורדים הסוריים טילי נ''מ.
הסעודים שוקלים לספק למורדים גם טילי נ"ט המסוגלים להתמודד עם הטנקים הרוסיים החדשים  מדגם T-90, שהחלו להופיע  בשבועיים האחרונים אצל הדוויזיות המשוריינות של צבאו של בשאר אסד, ואשר מובאים לסוריה ברכבת ימית שמנהלים הרוסים  מבסיס נובורוסייק  Novorossiysk בים השחור לטרטוס.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי רק ביום חמישי 3.3, הגיעה אוניית נחיתה רוסית גדולה נובוצ'ארקאסק  Novocherkassk לנמל טרטוס, כשהיא מביאה אתה טנקים T-90, ומשגרי רקטות MLRS בקטרים שונים, ונחתת רוסית שנייה נמצאת כבר בדרך.
במילים אחרות, רוסיה החליטה לצייד מחדש את יחידות הצבא הסורי בנשק מתקדם, ולבנות מחדש את המסגרות הצבאיות הסוריות שהתפרקו במלחמה.
מזווית הראייה של ריאד המדובר בחיזוק נוסף של מעמדו של הנשיא בשאר אסד, ובהתרחקות נוספת של המועד בו יפרוש מהשלטון אם בכלל, בניגוד לעמדה הסעודית הדורשת את סילוקו מהשלטון. 
רוב המומחים המערביים והמזרח תיכוניים לערב הסעודית אומרים, כי האיום הסעודי לספק טילים למורדים הסוריים הוא לא יותר מאשר בלוף'-העמדת פנים סעודית אשר נועדה לאלץ את ארצות הברית ואת רוסיה, להתחשב בעמדותיה כלפי המתרחש בסוריה, ולנסות לעצור את שיתוף הפעולה האמריקני עם האיראניים בעיראק, ואת שיתוף הפעולה  של הרוסים עם האיראנים בסוריה.
עד עתה נקטה סעודיה בשתי דרכים: השבוע היא שלחה 4 מטוסי קרב-הפצצה סעודיים מדגם F-15 לטורקיה, שהוצבו קרוב לגבול הסורי, בבסיס התעופה אינצ'רליק Incirlik, ומקורות צבאיים סעודיים אמרו כי נערכים לשלוח גם כוחות קרקעיים לטורקיה שישתתפו בפעולות תקיפה קרקעיות בסוריה.
בצעד שני, העלתה סעודיה בשבוע האחרון את רף העימות שלה  ארגון חיזבאללה ועם מנהיגו חסן נסראללה, בכוונה לפגוע ולנסות להחליש חלק חיוני בזרוע הצבאית של איראן בסוריה. סעודיה הודיעה כי לא תעביר ללבנון את 4 מיליארד הדולר שהבטיחה לשיקום צבא לבנון, בגלל שיתוף הפעולה המבצעי ההולך וגובר בין הצבא לחיזבאללה, ומחשש כי חלק מהכסף יגיע בסופו של דבר לידי חיזבאללה.
מקור בכיר סעודי אמר ביום ה', 'כי ההחלטה על משלוח טילי נ''מ למורדים לסוריה כבר נפלה וכי הטילים נמצאים כבר בדרך'.
המקור הוסיף ואמר, כי 'האופוזיציה הסורית תקבל בקרוב מאוד טילי קרקע-אוויר אשר יעוררו את זעמן של רוסיה ושל איראן'. The Syrian opposition might soon acquire surface-to-air missiles, which will raise the wrath of Russia and Iran.
'שום בכיר סעודי לא יודה במשלוחים אלה, אולם בדיוק כך עשינו לפני 30 שנה בשנות השמונים כאשר שלחנו טילי נ''מ לגורמים שנלחמו באפגניסטן נגד הצבא הרוסי, ולבסוף ניצחנו', הוסיף הבכיר הסעודי.
בכך רמז הבכיר הסעודי, כי כשם שסעודיה לא נרתעה מלהתערב באפגניסטן מול הצבא הרוסי, כך היא לא תהסס להתערב מול הצבא הרוסי בסוריה. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי קיים הבדל גדול בין שני המצבים. באפגניסטן פעלה סעודיה בתמיכתה המלאה של ארצות הברית, בסוריה היא תצטרך לפעול מול התנגדותה המוחלטת של וושינגטון לצעדים כאלה.
אם אכן יתחילו להגיע טילי נ''מ ונ''ט שהסעודים יירכשו לארגוני המורדים הסוריים, יוצר בסוריה מצב חדש, בו לא רק וושינגטון, מוסקבה וטהרן קובעות את המתחרש, ואת זה בדיוק רוצים הסעודים להשיג.
השאלה הגדולה היא האם הסעודים ינקטו בצעד זה, אותו ישראל, מדינות המפרץ, ירדן וטורקיה, נמנעו עד עכשיו לעשותו.

   

 

Print Friendly, PDF & Email