סרן יוחאי קלנגל, וסמל דור ניני, נהרגו מטיל נ"ט של חיזבאללה. נסעו בסיור מפקדים צמוד לגבול ברכבים לא ממוגנים

צה''ל הודיע, ביום ד' 28.1 אחה''צ,  כי בהתקפת טילי הנ"ט, וזירת מטעני צד, של חיזבאללה ליד הכפר ראג'ר, נהרגו  סרן יוחאי קלנגל 25, מהר גילה, וסמל דור ניני 20, משתולים,  ו-7 חיילים נפצעו. מקורות צבאיים אמרו כי השיירה הצבאית הישראלית, הייתה למעשה סיור מפקדים שבוצע כדי לבדוק את המצב לאורך הגבול.
בכך חיזבאללה השיג במתקפה אחת  שלוש מטרות מרכזיות:
1. הוא הצליח לחדור קודם לכן לתחום ישראל ולהניח שם זירת מטענים, מבלי שאיש ירגיש בכך.  
2. חיזבאללה הצליח לשים גם מארב טילי נ"ט צמוד לגדר המערכת מבלי שאיש יבחין בכך.
3. חיזבאללה לא העלה בדעתו כי הוא יצליח להשיג  בקלות זו פגיעה במטרות, לפחות בשתי מכוניות מפקדים של צה''ל (ראו תמונה).
 
למרות שצה''ל אמר שהוא נוקט בכל אמצעי הביטחון, לאחר ההתקפה על שיירת הפיקוד של משמרות המהפכה והאיראנים ב-18.1. אמצעי ביטחון אלה לא ננקטו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, שאינם מורשים למסור פרטים נוספים על שיירת הפיקוד הצה''לית מציינים, כי החיזבאללה היה יכול להשיג הישג גדול יותר בגלל הרשלנות הצה''לית, אלמלא היה בידו מידע מדויק יותר על המצאתו של קצין בכיר אחר בצה''ל בקרבת מקום.  אפשרות נוספת שעכשיו נבדקת היא, שהמידע המודיעיני הזה היה בידי חיזבאללה, ולמרות זאת הוא החטיא את המטרה.
כך או כך נשאלת השאלה, אשר עליה צה''ל איננו עונה, כיצד קרה ששיירת פיקוד של צה''ל חשפה את עצמה בצורה כזו לפני חיזבאללה?
כאשר צה''ל קורא, ביום ד' בערב, לכל תושבי הצפון לנהוג לפי ההוראות שהוא מפרסם, מוטב שצה''ל יספק תשובות לתושבים אלה היודעים ומכירים כל פרט מההתרחשויות, כיצד קרה שקציניו שלו אינם נוהגים לפי הפקודות וההוראות שהם מפרסמים לאחרים.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי מאחר ומפקדי צה''ל שנסעו בשיירה היו 'קצינים בכירים', ברור כי כל הדיבורים במשך היום על הגבלת התגובה של צה''ל, הם בבחינת פטפוטים שאין מאחוריהם כל מידע על המתרחש, מלבד רצון של קצינים כאלה ואחרים לשים את חותמם על האירועים.
העובדות בשטח מצביעות על כך, כי צה''ל, באם הוא רוצה לשמר את כוח ההרתעה  שלו, אותו  איבד כבר בשנה שעברה במבצע 'צוק איתן' ברצועת עזה, חייב להנחית מכה צבאית חזקה על חיזבאללה, ועל גורמי המודיעין האיראניים בסוריה, אשר סיפקו לו את המידע הספציפי על שיירת מפקדי צה''ל.        

 

Print Friendly, PDF & Email