עבאסי-דוואני: ארה"ב תנסה להביא את הנושא הגרעיני למועצת הביטחון בנובמבר. אם תיכשל, היא תתקוף

אם היה מחולק תואר של 'האיש הישיר והברור ביותר בפוליטיקה של המזרח התיכון', אין ספק כי בשנת 2012, הוא היה צריך להינתן לסגן נשיא איראן ויו"ר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, פרידון עבאסי דוואני Fereydoun Abbasi-Davani .
השאלה באם עבאסי-דוואני ירה תוך כדי כך לעצמו, או לאיראן ברגל? זו שאלה נפרדת.
ביום חמישי 20.9, הופיע עבאסי-דוואני, בפעם השנייה תוך שלושה ימים, לאחר שב-17.9, האשים כי הסוכנות לאנרגיה גרעינית של האו''ם ה-IAEA, קשורה עם טרוריסטים ומחבלים הפועלים בתוך איראן, והודה בכך כי  איראן מעבירה מידע מוטעה לפקחי הסוכנות, משום שזו הדרך היחידה של טהרן לשמור על מתקני הגרעין ועל ההישגים הגרעינים שלה.
בראיון לעיתון הלונדוני 'אל חיאת', האשים דוואני כי סוכנויות הביון הבריטיות הן שעוסקות באיסוף והעברת מידע מודיעיני על מדעני גרעין איראנים שחלקם חוסלו בשנים האחרונות. במילים אחרות, לפי הדברים האלה לא ארצות הברית שיתפה פעולה עם ישראל בחיסול מדעני הגרעין אלא הבריטים.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי דברים אלה של  עבאסי- דוואני, הוא חלק ממאמץ איראני מתמשך בימים האחרונים לא לתקוף את ממשל הנשיא אובמה, ממשל אשר לוחץ על ישראל שלא לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית. בשבוע שעבר האיראנים יצאו בקריאה לעולם המוסלמי להפגין נגד הפגיעה באיסלם, אולם להפסיק את ההפגנות מול שגרירויות ארה''ב. 
'לפעמים מסרנו מידע מוטעה כי אין לנו ברירה אחרת חוץ מלהוליך שולל ארגוני ביון אחרים', אמר דוואני. לפעמים הצגנו את עצמנו כחלשים ולפעמים דיווחנו על דברים שמראים כי אנו חזקים מאוד, בעוד שלמעשה דברים וכוח כאלה לא היו ברשותנו. לדבריו, הטקטיקה הזו הוכחה ככזו שפעלה יפה בדיונים עם הסוכנות לאנרגיה אטומית.
דוואני, הוסיף ואמר, כי ארה''ב, המערב, וישראל מנסים לבנות מול איראן את אותו תסריט שנבנה בשעתו (2003-2002(,  נגד משטרו של סדאם חוסיין בעיראק. 'הם מחפשים מסגרת חוקית לבודד את איראן ולהחריף את הסנקציות נגדנו', אמר.
דוואני העריך שסוגית הגרעין תגיע לשולחנה של מועצת הביטחון בנובמבר השנה, כלומר בעוד שלושה חודשים, שם תנסה ארה"ב לגבש שורה נוספת של סנקציות כלפי טהרן, ואם המהלך לא יישא פרי ינסו האמריקאים לעמוד בראש מהלך צבאי. זו פעם ראשונה שהאיש הבכיר ביותר בתוכנית הגרעינית האיראנית, אומר בגלוי כי איראן מצפה להתקפה אמריקנית על תוכנית הגרעין שלה, לאחר הבחירות לנשיאות ארה''ב ב-6 לנובמבר.
דבריו של דוואני, זהים לדבריו של מי שהיה שגריר ארה''ב בישראל מרטין אינדיק, אשר אמר השבוע, כי הוא מעריך שבשנה הבאה, 2013, ארצות הברית תתקוף את איראן. 
ניכר בדבריו של פרידון עבאסי דוואני, האיש אשר גורמים מערביים, או ישראלים ניסו  ונכשלו להתנקש בחייו לפני שנתיים ב-29 לנובמבר 2010, על ידי הצמדת פצצה דביקה למכוניתו בצפון טהרן, כי הוא איננו מוכן לשים מעצורים להתפארותו ולשחצנותו בהישגים של התוכנית הגרעינית האיראנית, ובכך שלא ארצות הברית, ולא ישראל, אינן מעזות לעצור אותה.
בין שאר הדברים שדוואני העלה בדבריו הייתה הנקודה, כיצד איראן הצליחה למנוע מלווייני ריגול מערביים וישראלים לעקוב אחר המתרחש בתוכנית הגרעינית האיראנית, ובייחוד באתר הצבאי פארצ'ין שליד צפון טהרן.
פשוט אומר, דוואני, פרסנו יריעות בד אטומות גדולות על שטחים נרחבים המתקנים אלה, והן מנעו מהלווייניים לצלם. זו הסיבה אומר דוואני, מדוע הוועדה לאנרגיה גרעינית מנסה להביא בכל כוחה לביקוריהם של פקחים במתקנים אלה. מה שהלווייניים אינם יכולים לראות, הפקחים יוכלו לראות.
אין ספק, כי השבוע השלישי של חודש ספטמבר, היה שבוע הגילויים האיראניים הגדולים.
בתחילת השבוע, ביום א' 16.9 חשף מפקד משמרות המהפכה הגנרל עלי ג'פערי, כי כוחות איראנים של גדודי אל קודס, מוצבים בסוריה ובלבנון. ביום חמישי 20.9 חשף פרידון עבאסי דוואני, כי איראן משקרת בצורה שיטתית ומתמשכת לפקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית, ולכל מי שהיא מדברת אתו במערב על תוכניתה הגרעינית.
במילים אחרות, לכל ההצהרות של הנשיא אובמה, וראשי משטרו, משרת החוץ הילארי קלינטון, ועד שר ההגנה האמריקני  ליאון פאנטה, כי יש עוד זמן למו''מ מדיני עם איראן, אין ולא היה שום ערך. ממילא טהרן משקרת להם כל הזמן על יכולותיה הגרעיניות האמיתיות.
דוואני, שם גם ללעג את כל המו''מ המתנהל כבר שנתיים בין ארה''ב ומנהיגי ישראל באם לתקוף את איראן או לא.

האם תהייה תגובה מוושינגטון, או מירושלים, לדברים אלה של דוואני?
כנראה שלא!   
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות