עבדאללה מלך סעודיה תומך במשטר במצרים במאבק נגד הטרוריזם. האחים המוסלמים נכשלו להוציא לרחובות מיליון מפגינים

עבדאללה מלך ערב הסעודית, פרסם ביום ו' 16.8 הודעה האומרת,  כי סעודיה עומדת מאחורי המשטר במצרים במלחמתו בטרוריזם against terrorism. תיקדבקה: הודעה זו מאשרת את הדיווחים הבלעדיים שלנו על תמיכה סעודית במהלכיו של שר ההגנה המצרי הגנרל אל-סיסי נגד האחים המוסלמיים.
המלך מוסיף ואומר בהודעה כי היציבות המצרית נמצאת תחת התקפה של 'שונאים' haters, ומזהיר נגד התערבות חיצונית במצרים. 'כל מי שמתערב בעניינה הפנימיים של מצרים, מזמין הסתה' waken sedition. תיקדבקה: הודעה סעודית זו, שהיא ללא תקדים מכוונת לנשיא אובמה ולאירופאים, והיא אומרת כי מדיניותם כלפי מצרים היא כשלון, ואין ולא תהייה מדיניות אחרת במצרים, מלבד המדיניות הסעודית. 
קודם לכן, נכשלה קריאת האחים המוסלמים, ביום ו' 16.8, להוציא לרחובות מיליון מפגינים. בכל מצרים הופיעו להפגנות כמה עשרות אלפים בלבד.
בעימותים בין המפגינים ובין כוחות הביטחון והצבא המצריים, יש לפחות 50 הרוגים בקהיר, באיסמעיליה, פאיום, ובדמייט. גם לכוחות הביטחון המצריים יש כמה הרוגים.
אין ספק כי לא לתוצאה הזו חיכו האחים המוסלמים. ההיענות הדלה לקריאתם לצאת לרחובות מצביעה על כך כי גם הגרעין הקשה שלהם איננו מוכן לצאת לרחובות עוד פעם ולהתעמת עם הצבא.
המצב הזה מקל מאוד על שר ההגנה המצרי הגנרל אל סיסי לעמוד בלחץ הבינלאומי המופעל עליו.
קודם לכן דיווחו המקורות של תיקדבקה תחת הכותרת: 'הקשרים בין ארה''ב וצבא מצרים בשפל. אל-סיסי סירב לקבל שיחת טלפון מאובמה. הנסיך באנדר סירב לבוא לוושינגטון.'
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ביום ד' 14.8, כאשר ההתנגשויות בין הצבא וכוחות הביטחון המצריים בהן נהרגו למעלה מ-400 איש היו בשיאן, ביקש נשיא ארה''ב באראק אובמה לדבר בטלפון עם הגנרל אל-סיסי.
זו עמדה להיות שיחה דומה לזו שאובמה ניהל בשבוע הראשון של פברואר 2011 עם נשיאה דאז של מצרים חוסני מובראק, בה אובמה דרש ממנו להפסיק מיד את דיכוי ההפגנות נגדו באש חיה, ולרדת מהשלטון מיד.
אז מובראק ביקש מאובמה שיעמיד לרשותו עוד שלושה-ארבעה ימים והוא ימצא דרך לפזר את ההפגנות נגדו, ולהחזיר את הסדר על כנו במצרים. אובמה סירב, והבהיר למובראק כי הוא צריך לפנות את השלטון NOW!
ב-11 לפברואר 2011 מובראק הודיע שהוא מתפטר.
דברים דומים עמד אובמה לומר לגנרל אל-סיסי ביום ד'. אולם אל-סיסי שידע זאת סירב לקבל את השיחה.
מקורות בוושינגטון ובקהיר המודעים לתהליכים של הסדרת שיחת הטלפון בין אובמה לבין אל-סיסי אומרים, כי המצרים היו נימוסיים ביותר, אבל אמרו לאמריקנים, כי בקהיר ישנו נשיא זמני ושמו עדלי מנסור, וכי הם ישמחו מאוד להעביר את שיחת אובמה אליו. הבית הלבן ענה כי הוא איננו מעוניין לדבר עם מנסור.
אפיזודה זו מראה יותר מכל דוגמא אחרת, שהגנרל אל-סיסי, לא רק למד את כל הטעויות שחוסני מובראק עשה לפני שנתיים ומחצה, אלא שהחלטתו נחושה שלא לאפשר לממשל אובמה להתערב יותר במתרחש במצרים, ובמהלכים שלו נגד האחים המוסלמים.
זו הסיבה מדוע הלחץ הבינלאומי הנבנה בשעות האחרונות, כאשר במרכזו ההתבטאויות של ממשל אובמה, המגנים את פעולות הצבא המצרי נגד האחים המוסלמיים, והחלטתו של ראש ממשלת טורקיה ביום ה' 15.8, טאייפ ארדואן, לדרוש כינוס של מועצת הביטחון כדי לדון במצב במצרים, יביאו לשלוש תופעות אשר תחמרנה את המצב.
1.
האחים המוסלמיים שיקבלו עידוד ממדינות אמריקנית-טורקית זו, ימשיכו בהתנגדותם לצבא מצרים, בתקווה כי הלחץ האמריקני על אל-סיסי ייגבר.
2.
אל סיסי יורה לצבא המצרי, להגביר ולהחיש את פעולותיו נגד האחים המוסלמיים.
3.
מדינות המפרץ הפרסי, ובראשן סעודיה, יגבירו את תמיכתן באל-סיסי ובפעולותיו נגד האחים המולסמים, כאשר בכך מתרחב הסדק שנפער בינן לבין ממשל אובמה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי בזמן שאל-סיסי סירב לקבל את שיחת הטלפון מהנשיא אובמה ההוא היה בקשר טלפוני ישיר, עם ראש שירותי המודיעין הסעודיים הנסיך באנדר בין סולטן בריאד. עוד מוסיפים המקורות שלנו במפרץ הפרסי, כי זמן קצר לאחר שהנסיך באנדר ערך ביקור פתע במוסקבה ב-31.7, ונפגש מיד לשיחה של ארבע שעות עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, פנה הבית הלבן אל באנדר וביקש ממנו לבוא בדחיפות לוושינגטון, כדי להיפגש עם הנשיא אובמה. באנדר לא ענה עד היום לפנייה הזו של הבית הלבן, ולא הגיע לוושינגטון.
אם כך הבעיה העיקרית העומדת לפני ממשל אובמה, היא לא לשכנע את הגנרל אל-סיסי להפסיק לפעול נגד האחים המוסלמים, אלא כיצד מתירים את הקשר האסטרטגי שנוצר בין מצרים וסעודיה, ובין הגנרל אל-סיסי והנסיך באנדר.
לכן אין תשובה לממשל אובמה.
 

Print Friendly, PDF & Email