עבודה גרעינית. איך ארצות הברית וישראל אפשרו לאיראן להשיג נשק גרעיני

כל יום מביא את הגילויים הגרעיניים התורניים שלו וכולם מגורמי מודיעין אמריקנים. ביום א' 6.11, זה היה הגילוי כי במתקן הגרעיני בפארצ'ין Parchin, ערכו האיראנים ניסויים באיתחול של מערכת המרעום של פצצה גרעינית implosion experiments.
זו  פריצת דרך  ענקית, מאחר והמדובר מערכת מתקדמת, מסובכת, ומדויקת, שהתהליכים בה צריכים להתרחש תוך שברירי שנייה.
ביום ב' 7.11, היה זה הגילוי, כי מדען גרעין רוסי בשם וואצ'לאב דאנילאנקו Vyacheslav Danilenko, הוא שהביא את התוכניות לאיראנים ולימד אותם איך לבנות מתקן שנקרא R265 generator, שבתוכו יושמה טכנולוגיית ה-implosion ( פיצוץ פנימי) שנוסתה לאחר בפארצ'ין. מאחר ודאנילאנקו חזר לרוסיה בשנת 2005, הרי כבר לפני שש שנים היו בידי איראן מרעומים גרעיניים. עתה, לא מדובר רק בד''ר עבדול קדאר חאן הפקיסטני, כארכי נבל היחיד בפרשת בניית הנשק הגרעיני האיראני, אלא גם בנבל גרעיני רוסי.
לניסויים מוצלחים בטכנולוגיית ה-implosion חשיבות מכרעת בפיתוח נשק גרעיני, משום שאי אפשר לקחת חומרי נפץ גרעיניים ולזרוק אותם ככה סתם ממטוס, אלא אם כן הם מצויים/ארוזים במעטפה בה נמצאים חומרי הגרעין עם המרעומים. כאשר אלה מופעלים הם גורמים לתגובות שרשרת גרעינית trigger a nuclear chain reaction, המתרחשות בתוך המעטפה, או הפצצה/ראש החץ בו הם נתונים, עד שזו פוגעת במטרה.
במילים אחרות, מאחר ובידי איראן יש חומרי נפץ גרעיניים ומרעומים, כל מה שהם צריכים עתה הוא לבנות את 'המעטפה הנכונה' של הפצצה הגרעינית שלהם.
מה שמתברר מהפרסומים האמריקנים האלה הוא,  כי גם וושינגטון וגם ירושלים, עבדו על דעת הקהל האמריקנית, הישראלית, והעולמית, ובמשך שנים הסתירו את המידע שיש להן על ההתקדמות שהאיראנים השיגו בתוכנית הגרעינית הצבאית שלהם.
גרוע מזה. הצמרות הפוליטיות, הצבאיות, והמודיעיניות והאמריקניות, בייחוד בתקופת הנשיא ג'ורג בוש, ניסו לשכנע אותנו כי איראן הפסיקה בכלל את מהלכיה להשגת ולבניית נשק גרעיני עוד ב-2003. הסכנה הגרעינית האיראנית נעצרה, כך אמרה הערכת המודיעין הלאומית האמריקנית ה-NIE, שפורסמה ב-2007.
ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט וראשי קהילת המודיעין הישראלית הזדעקו אז וניסו לומר כי הדו''ח האמריקני מטעה, אבל לא רק שקולם לא הגיע לדעת הקהל האמריקנית והעולמית, אלא שבסופו של דבר הם יישרו קו עם וושינגטון, והתייחסו להתפתחויות הגרעיניות באיראן כאילו הן אינן קיימות.
עכשיו אפשר להבין, מדוע דווקא ביוני 2010, הופיע ווירוס המחשבים ה-Stuxnet, במערכות הניהול של מתקני העשרת האורניום האיראניים בנטאנז.
מאחר וראשי קהילות המודיעין האמריקניות והישראליות ידעו כי המציאות בתוכנית הגרעין הצבאית האיראנית, היא שונה לחלוטין מזו שהם מציגים לדעת הקהל, וכי לאיראניים יש כבר חומרי נפץ גרעיניים, מרעומים גרעיניים, טילים המסוגלים לשאת ראשי חץ גרעיניים, וידע טכנולוגי כיצד מפעילים מרועמים של פצצות גרעיניות, תפקידו של ה-Stuxnet, היה למנוע מהאיראנים להשיג כמויות גדולות של אורנים מעושר בדרגות צבאיות.
אולם מאחר והיום יש , לפי האמריקנים, בידי האיראניים מספיק אורניום מעושר לבנייתן של לפחות 4 פצצות גרעיניות, אפשר כבר לקבוע כי השפעת התקפת ה-Stuxnet על התוכנית הגרעינית האיראנית הייתה מוגבלת ביותר.
זו הייתה הסיבה מדוע בכיר אמריקני אמר ביום שבת 5.11 ל'ניו יורק טיימס' 'כי נעשו הרבה שגיאות בפעם הראשונה' (בה ה-Stuxnet הופעל). 'זה היה דור ראשון של המוצר'. 'תחשבו על המנורה הראשונה של אדיסון, או על אפל 2'. ציטוט המקור: There were a lot of mistakes made the first time This was a first-generation product. Think of Edison’s initial light bulbs, or the Apple II. 
ה-Stuxnet עיכב את תוכנית הגרעין, אבל לא הפסיק אותה, ובוודאי של מוטט אותה.
אותם הדברים אפשר לומר על מבצעיי החיסול של מדעני הגרעין האיראניים בטהרן. כמו כל מבצע חיסול, הם הצליחו חלקית בלבד.
ביום שלישי, או רביעי 9.11, כאשר הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה- IAEA תפרסם את הדו''ח שלה על התוכנית הגרעינית האיראנית, וכל אחד יוכל לקרוא את הכתוב בו, יתברר סופית בשורה התחתונה, כי כל הסנקציות, המבצעים החשאיים לחיסול מדענים, ה-Stuxnet, ועוד שורה של מבצעים אלמוניים שמנעו הגעתו של ציוד גרעיני לטהרן, לא עצרו את התוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית, ותוך זמן לא רב, יהיה בידיה נשק גרעיני.
בראש ובראשונה זה הוא כישלונם הגדול של שני מנהיגים. נשיא ארצות הברית באראק אובמה, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, אשר מהרגע הראשון שנכנסו לתפקידם בראשית 2009 התחייבו לאמריקנים, הישראלים, ארצות המזרח התיכון והמפרץ הפרסי, כי 'אנחנו (ארה''ב) אף פעם לא נרשה לאיראן להשיג יכולת גרעינית צבאית', דברי אובמה. ציטוט המקור: We (the USA) would never let Iran achieve nuclear arms capability. היום, לא רק שאיראן השיגה כבר יכולת כזו, אלא היא עומדת מספר צעדים בלבד מהשגת הפצצה הגרעינית עצמה.
אין איש בוושינגטון ובירושלים, שיודע מה יעשו וכיצד יפעלו אובמה ונתניהו, שניהם ביחד, או כל אחד לחוד, בהתחשב בכישלונם?
האם ישלימו עם הפצצה הגרעינית האיראנית, אותה הם יכולים להסתיר מדעת הקהל כפי שהם הסתירו ( זה כולל גם את הנשיא לשעבר ג'ורג בוש), את המתרחש בתוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית בשש השנים האחרונות, או שהם יכולים להחליט על תקיפת איראן ?
עד שזה יקרה, אם זה יקרה, יהיו עוד גילויים-ספינים חדשים, מאחר וגם אובמה וגם נתניהו צריכים לתקן את הנזקים החמורים שנגרמה כבר לתדמיתם.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות