עד להחלטה אמריקנית סופית בנושא תקיפה בסוריה תוחזקנה ישראל, טורקיה וירדן, בנות ערובה בידי בשאר אסד

מקורות צבאיים מערביים וישראליים, תיארו ביום א' 1.9 לפנות בוקר את המצב הצבאי שנוצר לאורך גבולות ישראל, ירדן וטורקיה עם סוריה, לאחר החלטת הנשיא אובמה לדחות את המתקפה על דמשק, 'כסיוט צבאי'.
המקורות הצבאיים אמרו, כי הקפאה פתאומית של הצעדים הצבאיים האמריקנים מול סוריה, נתנה את היתרון הצבאי הטקטי במזרח התיכון בידי איראן, סוריה וחיזבאללה, וכי שלושה גורמים אלה יכולים ליזום מכה צבאית מקדימה למכה אמריקנית, אם בכלל כזו תבוא.
הגורמים הוסיפו ואמרו, כי אם הנשיא אובמה חושב, כי טהרן, דמשק, וחיזבאללה ישבו בחיבוק ידיים וימתינו כמה שבועות לדיוני בתי הקונגרס האמריקני ולהתקפה אמריקנית, הוא טועה.
מלבד שידרוג מערכות ההגנה הסוריות ושל חיזבאללה מפני התקפה כזו, אמרו המקורות, תחתורנה מדינות הציר האיראני, לקביעת עובדות חדשות בשטח, אשר יביאו לבסוף לביטולה המוחלט של ההתקפה האמריקנית על סוריה.
מקורות צבאיים מערביים אמרו, כי ההחלטת הנשיא אובמה, נותנת בידי נשיא רוסיה ולדמיר פוטין מנוף פוליטי-צבאי, להגביר את השפעתה של רוסיה במזרח התיכון על ידי אספקה מיידית של מערכות נשק מתקדמות לאיראן ולסורים.
קצין ישראלי בכיר העריך, כי עתה כאשר טהרן ודמשק נוכחו לדעת, כי בעזרתה של מוסקבה, הן הצליחו לדחות התקפה אמריקנית, הם יפעלו לבטל אותה כליל, בשילוב של צעדיים מדיניים וצבאיים.
לדבריו פעולות צבאיות אלה יכולות להתבצע נגד המדינות הגובלות עם סוריה, ישראל, ירדן וטורקיה, בהתאם להערכות המודיעין הרוסיות והאיראניות, שיעריכו באם הפעולות תוכלנה לעזור להגביר את כוחם של מתנגדי התקיפה בבתי הקונגרס האמריקני.
ככל שהלחץ הצבאי באזור יגבר, כך יגבר הלחץ של מתנגדי התקיפה בוושינגטון לבטלה, בנימוק כי גם פעולה אמריקנית מוגבלת נגד סוריה, תביא בעקבותיה מעורבות צבאית אמריקנית עמוקה חדשה במזרח התיכון. כבר בשבת 31.8, מיד לאחר הודעת הנשיא אובמה, הודיעו שני סנטורים, הסנטור גון מקקיין, והסנטור לינדסי גראהם הודיעו, כי הם יתנגדו לפעולה צבאית אמריקנית מוגבלת נגד סוריה.
העובדה, כי חודש ספטמבר בישראל הוא חודש חגי ראש השנה, אמרו המקורות, רק תגביר את המתח הצבאי מסביב לגבולות ישראל. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו הסיבה העיקרית מדוע בדיוניים קדחתניים שנערכו ביום א' לפנות בוקר בצמרת המדינית והביטחונית הישראלית, הוחלט להמשיך במצב הכווננות הגבוהה לאורך גבולות ישראל עם סוריה ולבנון.
 

Print Friendly, PDF & Email