עד שהקרבות בצפון סוריה לא יוכרעו לא תהייה התקדמות מדינית


להלן 9 סיבות מדוע המתכון האמריקני-רוסי, אשר הוגדר על ידי מועצת הביטחון  'התהליך המדיני לסיום המלחמה בסוריה, לא יפסיק את המלחמה בסוריה ולא יוריד את בשאר אסד מהשלטון:

 • מהתחלה ההבנה בין ממשל אובמה בוושינגטון, ובין ממשל פוטין במוסקבה, לא נועדה להפסיק את המלחמה וגם לא להוריד את אסד מהשלטון, אלא לספק תירוץ-אליבי להרחבת הפעולה הקרקעית של רוסיה במלחמה, ועלה תאנה לחוסר המעש של הצבא האמריקני בסוריה. לכן כאשר פוטין קבל כיסוי אמריקני כזה אמר, בשבת 19.12, כי הצבא הרוסי לא הציב והפעיל בסוריה את כל יכולותיו, ואם יהיה צורך בכך 'אנחנו מוכנים להשתמש באמצעים צבאיים נוספים'. ציטוט המקור:  The Russian armed forces have not employed all their capability in Syria and may use more military means there if necessary.
 • התוצאה היא כמובן לא רק השארתו של אסד בשלטון, אלא גם הסכמה אמריקנית בשתיקה למעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, כאשר פוטין ואובמה מחלקים ביניהם את העבודה בסוריה על הבסיס הבא: פוטין יפעיל את הצבא הרוסי, ואובמה ייתן לו גיבוי.
 • רק מעטים שמו לב לכך, ביום ה' 17.12, יום אחד בלבד לפני החלטת מועצת הביטחון, כי ארצות הברית הוציאה את  12 מטוסי קרב שהוצבו אך לפני חודש בבסיס חיל האוויר הטורקי אינצ'ירליק Incirlik והחזירה אותם לבסיס האם שלהם בבריטניה. במקביל הפסיקה  ארצות הברית את טיסותיה מעל צפון סוריה מבלי להודיע על כך דבר. 
  הנימוק: מערכת טילי הנ''מ Buk-M2-SA-17 Grizzly שהרוסים הציבו בימים האחרונים בסוריה מסכנת את המטוסים והטייסים האמריקנים.  במלים אחרות, ארצות הברית הסיגה מהאזור את רוב כוחותיה שתקפו מטרות של ISIS בסוריה, והשאירה את הזירה כולה בשליטת הצבא וחיל האוויר הרוסי.
 • זה לא היה מקרה שביום ו' 18.12,  הדליף  שירות מודיעין החוץ הגרמני BND,  כי הוא חידש באחרונה את קשריו עם שירותי המודיעין של משטר אסד, וכי סוכנים גרמניים באים עתה בקביעות לדמשק. לפרסום זה יש רק משמעות אחת. ברלין מבינה כי אי אפשר לסמוך יותר על דיווחי המודיעין האמריקני מתוך השטח בסוריה והיא מעדיפה כי במקום לקבל מידע כזה ממוסקבה היא תקבל אותו ישירות מסוכניה בדמשק.
 • בין וושינגטון ומוסקבה נותרו אי הסכמות רחבות מאוד לגבי תפקידיה של ממשלת מעבר כזו שתקום לפי החלטת מועצת הביטחון. ממשל אובמה אומר, כי נשיא סוריה בשאר אסד צריך למסור את הסמכויות שלו, כולל הפיקוד על הצבא וכל גופי הביטחון והמודיעין הסוריים  לממשלת המעבר וכי זו צריכה להכין בחירות כלליות סוריה, כולל לנשיאות, בהן אסד לא יוכל להציג את מועמדותו.
  פוטין בכלל איננו מוכן לשמוע על תהליך כזה. ממשלת המעבר צריכה להתחיל לתפקד. רק לאחר שתוכיח כי היא מתפקדת, אפשר יהיה להתחיל לדון איזה תפקידים ואיזה שטחי אחריות יועברו אליה. גם האמריקנים וגם הרוסים מודים כי בכל אחד משתי ההתפתחויות המהלך ייקח לא פחות משנתיים. במילים אחרות, ההסדר האמריקני-רוסי הזה משאיר את אסד בשלטון בדמשק לפחות עד סוף 2017, שנה לאחר שהנשיא אובמה ייצא את הבית הלבן ונשיא אחר יתפוס את מקומו.
 • אין שום הסכמה לא בין ארצות הברית ורוסיה, ולא בין שתיהן למדינות המפרץ, כמו סעודיה, קטאר, ואיחוד הנסיכויות הערביות התומכות בחלק מארגוני המורדים הסוריים, איזה ארגוני מורדים ישתתפו בממשלת המעבר ואיזה תפקידים הם יקבלו.
 • הדבר היחיד שברור הוא, כי ממשל אובמה הסכים לנטוש בסוריה לטובת הרוסים לא רק את ארגוני המורדים הסוריים אלא גם את נשיא טורקיה טאייפ ארדואן ואת הטורקים.
  בשבת 19.1 אמר פוטין כי אין לו בעיה עם העם הטורקי אלא עם ההנהגה שלו. באיום ישייר על הנשיא הטורקי טאייפ ארדואן, אמר פוטין: 'באשר להנהגה הטורקית הנוכחית, שום דבר איננו נצחי'  As for the current Turkish leadership, nothing is eternal. 
  במקביל, בשיחה טלפונית שניהל נשיא ארה"ב אובמה עם טאייפ ארדואן, הוא הפעיל לחץ עליו להוציא את הכוחות הטורקיים מצפון עיראק. ההנהגה הטורקית אומרת כי היא לא תגיב לדברים אלה של פוטין, וכי היא לא שמעה על דרישה אמריקנית כזו. אולם העמדת הפנים של אנקרה איננה יכול למחוק את העובדה שמוסקבה וושינגטון משתפות פעולה ביניהן להפסיק את המעורבות הצבאית הטורקית בצפון סוריה ועיראק.
 • לצעד רוסי אמריקני כזה מול טורקיה השלכות דרמטיות על המשך המלחמה בצפון סוריה לאורך הגבול הטורקי. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כל הצעדים האלה הם תוצאה של הסכם חשאי אחר בין וושינגטון ומוסקבה, לחלק ביניהן את אזורי ההשפעה בצפון סוריה.
  לפי ההסכם: השטחים הכורדיים מצפון לנהר הפרת, כלומר אלה שגובלים עם עיראק יישארו תחת השפעה האמריקנית. (ראו את המפה המופיעה בניתוח זה). כל השטחים הנמצאים מערבית לנהר הפרת, ועד לים התיכון יהיו תחת השפעה רוסית.
  המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו דיווחו על התפתחות זו  בלעדית בשבועון דבקה-נט-וויקלי DNW גיליון מס' 688 שיצא לאור ב-4 לדצמבר.  לכך יש רק משמעות אחת: בחלוקת השפעה מדינית וצבאית זו, אין מקום לטורקיה.
 • תוצאות הקרבות המתנהלים עתה בצפון סוריה על גבול סוריה-טורקיה ישפיעו יותר, מכל החלטה של מועצת הביטחון על עתיד ההתרחשויות בסוריה.
  בקרבות האלה משתתפים הרוסים, מליציות צבאיות כורדיות YPG, רוב ארגוני המורדים הסוריים החשובים. איראן וחיזבאללה. כל הארגונים המוסלמיים הקיצו ISIS, ג'בהת אל נוסרה-אל קעידה סוריה, וארגון אחראר אל-שם, הקשור עם אל קעידה.

כל זמן שאין הכרעה בקרבות האלה, לא תהייה שום התקדמות לקראת פתרונות מדיניים לסיום המלחמה.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות