עובדות או דיסאינפורמציה: מסולסברי שבבריטניה, ועד דומא שבסוריה מתרחב השימוש בנשק כימי. כולם מאשימים, אבל איש איננו נוקף אצבע

לאיש אין מידע ברור, מה מתרחש באמת בפרבר המזרחי של דמשק דומא Duma, משם מגיעות החל ממוצאי שבת ובמשך יום א' בבוקר 8.4, תמונות מזעזעות, על משפחות שלמות שנחנקו מחומר  כימי, ותינוקות וילדים אשר מונשמים בעזרת משאפים.  ארגון המורדים הסוריים 'צבא האיסלם'   Jaysh al-Islam, החל לטעון כבר במוצאי שבת 7.4, כי צבא סוריה תקף את הרובע בנשק כימי.  הטענה הראשונית של הארגון הודיעה, כי מההתקפה נפצעו 15 איש, וכ-500 איש ברובע סובלים מקשיי נשימה. עד יום א' פורסמו מספרים שונים של הרוגים ופצועים. הידיעות דברו על בין 70 ל-150 עד ל-500 הרוגים.
אולם כבר יום קודם לכן, ביום ו' 6.4, טען משרד ההגנה הרוסי, כי המורדים הסורים עומדים להשתמש בנשק כימי כדי לטפול את האשמה בכך על משטר בדמשק.
כדי לסתור טענה רוסית זו, ישנם גורמים המפרסמים, כי מסוק של חיל האוויר הסורי  הוא שהטיל פצצת-חבית barrel bomb שהכילה את גז העצבים סארין Sarin.
ממשל הנשיא דולנד טראמפ, נאחז באירועים האלה, וקרא לרוסיה להפסיק את תמיכתה במבצע הצבאי של משטר אסד  במזרח דמשק, יודע כי המדובר בהודעה סתמית כללית שספק באם תביא לשינוי במדיניות הרוסית, ובמקביל לאיזה שהיא פעולה אמריקנית בסוריה.  בוושינגטון לא אומרים זאת בקול, אבל חושדים במורדים הסוריים שמדובר בניסיון נוסף שלהם להביא למעורבות צבאית אמריקנית  נוספת בסוריה, דווקא ברגע שהנשיא טראמפ מדבר על הוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה וחזרתם הביתה.
במילים אחרות, אנחנו אף פעם לא נדע בוודאות אם אכן הייתה או לא הייתה התקפה בנשק כימי בדומא, ואם הייתה התקפה כזו מי באמת ביצע אותה.
הדברים אינם שונים במרחק של 4683 ק"מ מדומא, בעיר הבריטית סולסברי Salsbury, בה נערך לפני למעלה מחודש, ב-4 למרץ, ניסיון התנקשות בחייהם, באמצעות עז העצבים נוביצ'יק Novichuk של הסוכן הבריטי הכפול סרגיי סקריפאל ובתו יוליה שהגיעה ממוסקבה לבקר את אביה.  בריטניה מאשימה את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואת שירותי המודיעין הבריטיים בהתקפה, רוסיה מאשימה את שירותי הביון הבריטים בארגון וביצוע ההתקפה.  
גם בסוריה וגם בבריטניה נחשפים חוסר יכולתו והשפעתו של הארגון ליד האו"ם הממונה על אכיפת האיסור בשימוש בנשק כימי OPCW. הארגון חוקר את האירועים לאחר שכבר התרחשו אבל איננו מסוגל למנוע אותם. הפעם האחרונה והיחידה שלארגון ניתנו שיניים ושרירים לפעול הנשק הכימי היה בשנים  2015-2014  בסוריה. עכשיו מתברר כי הדיווחים מאותה תקופה שטענו כי כל הנשק הכימי שעליו היה ידוע הושמד-היו לא נכונים.
מאז  ובארבע השנים האחרונות העולם הורגל לכך כי במלחמות ישם שלבים/רגעים בהם משתמשים בנשק כימי.
איש כבר אינו מזדעזע מכך.
בינתיים, במקום שהשימוש בנשק כימי יצטמצם, הוא הולך ומתרחב, כאשר נוסף לו מימד חדש על זה הקטלני.
המימד התעמולתי, בו כל צד משתמש למטרות מערכות הדיסאינפורמציה אותן הוא מפעיל.

 

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות עבור “עובדות או דיסאינפורמציה: מסולסברי שבבריטניה, ועד דומא שבסוריה מתרחב השימוש בנשק כימי. כולם מאשימים, אבל איש איננו נוקף אצבע

 • אפר 8, 2018 @ 12:57 at 12:57
  Permalink

  סתם צביעות.
  1) למה עדיף לייצר הסכם נורמלי עם מנהיג לא נורמלי? מי אמר שקים ואסד צריכים לחיות כדי לשמר יציבות בעתיד, אבל מאות אלפי אנשים צריכים למות? ודווקא המדינות "הנאורות" כמו צרפת, אנגליה וגרמניה דוגלות בטקטיקה הזו

  2) שימוש בנשק כימי הוא אכזרי מכוון שרוב האזרחים לא יכולים להתגונן בפניו. ואם רוסיה תהרוג 1500 איש בשבוע עם הפצצות קונבנציונליות זה בסדר? למה לאזרחי דומא יש מקלטים שהם יכולים להתגונן מחביות נפץ ופצצות נפלאם?

  הכל צביעות וריקבון. עצוב שאפילו אירופה לא הצליחה לקשר בין אכזריות ההפצצות בסוריה לבין מיליוני הפליטים שמציפים את אירופה

 • אפר 8, 2018 @ 13:57 at 13:57
  Permalink

  עלובים גזנעיים
  לא יודעים מי עשה ?!!!! אולי סבתא שלי
  המטרה של כל המערב הרוצח לשמור על אסד בשלטון .
  תגידו את זה ואל תרצחו את הילדים פעמיים .

 • אפר 8, 2018 @ 14:14 at 14:14
  Permalink

  Too many chiefs and no indians…..too many people do not relate to the facts and are fooling everybody. The facts for those who wish to know the:
  1) Russia should not be in Syria
  2) Iran should not be in Syria
  3) Assad should not be in Syria
  4) Hezbollah should not be in Syria
  5) Turkey should not be in Syria.
  If the world can fix these discrepancies then the problem will be solved. But if the world wants to keep blah blah blah and do nothing, then more people will die.

 • אפר 8, 2018 @ 14:39 at 14:39
  Permalink

  Cut the head of the snake (Assad) and you have already solved 50% of the problem.

 • אפר 8, 2018 @ 15:30 at 15:30
  Permalink

  Yemen war in the 1960s Egypt used Chemical Weapons.

 • אפר 8, 2018 @ 18:24 at 18:24
  Permalink

  יגידו מה שיגידו אני לא מאמין שאסד עשה את הפשע הזה!!!
  לאחר שטראמפ ואחרי כמה זמן צרפתים איימו שיפתחו במלחמה נגד אסד אם יעשה שימוש בנשק כימי, צריך לעשות חשבון פשוט מי שמרוויח מכל הסיפור הזה הוא עשה את זה!!!
  שאלה קטנה!!!
  מי שונא את אסד יותר מכולם ורוצה להקים שם
  בסוריה מדינה של אחים מוסלמים אם לא ארדוגאן הטורקי שיש לו קשרים טובים עם כל הטרוריסטים לא רק בסוריה אלה בכל העולם!!!

 • אפר 8, 2018 @ 22:35 at 22:35
  Permalink

  לא אתפלא אם בתוך זמן קצר תבוא תגובה אמריקאית חריפה עם טילים והפצצה אווירית. היעד הראשי: מתחם הנשיאות של אסד כולל הארמונות והמבצרים שעל הגבעה בדמשק. נחיה ונראה.

 • אפר 8, 2018 @ 23:09 at 23:09
  Permalink

  זה רק אסד עם הנשק, כי פשוט רק לו יש.

 • אפר 8, 2018 @ 23:48 at 23:48
  Permalink

  אף אחד לא חושב שרוסיה הזהירה משימוש המורדים בנשק כימי דווקא כדי לנקות את אסד משימוש עתידי בנשק כימי? הפוך על הפוך…

 • אפר 9, 2018 @ 4:44 at 4:44
  Permalink

  שואה שאף אחד לא יודה בה.
  ואף אחד לא מנסה למנוע אותה.
  ישראל לא צריכה לשתוק.

 • אפר 10, 2018 @ 11:50 at 11:50
  Permalink

  נניח שיופצצו כמה אתרים בסוריה ויופלו כמה מטוסים של ארה"ב. האם זה ישנה מדיניות רוסיה במזרח התיכון? זה רק יאפשר לרוסים לבחון את מערכות ההגנה שלה. אם טילי S200 הצליחו להפיל 5 מתוך 8 טילים תוקפים ממרחק 300קמ' , אז כמה יפילו ה-S300? .כמה S400? האם כדאי?
  ואם רוסיה תטביע ספינת קרב אמריקאית – מה אז? הפעלת נשק גרעיני? נראה שכן.
  אז תעמוד למבחן טענה שרוסיה מוגנת. אם יתברר שרוסיה באמת מוגנת אלקטרו-מגנטית נגד כל חדירה אווירית. אבדן יוקרה מדינית, מסוכן לעצם קיומה של ארה"ב כמעצמה עולמית, אבל לא כמדינה. אם יתברר שפוטין בילף, ופצצה גרעינית תשמיד עיר ברוסיה, זה יהיה סופו של פוטין. רוסיה לא תשרוד מכה כזאת. היא תתפורר. לכן אולי כדאי לארה"ב להסתכן?
  ועוד… אם העולם ישרוד את המהומה זאת, האם בסדר עולמי החדש יימצא מקום לישראל?

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות