עוד הישג למדיניות האיראנית של אובמה. בית המלוכה הסעודי הדיח את ראש שירותי הביון הסעודיים הנסיך באנדר

מקורות אמריקנים וסעודיים, מסרו ביום ד' 19.2, כי בית המלוכה הסעודי הדיח מתפקידיו את היועץ לביטחון לאומי וראש שירותי הביון הסעודיים הנסיך באנדר בין סולטן. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי באנדר היה האיש המרכזי בבית המלוכה הסעודי אשר עמד במרכז ההתנגדות הסעודית למדיניות ההתקרבות של הנשיא אובמה לאיראן, ולמדיניות האמריקנית בסוריה.
סילוקו  של באנדר מהתפקיד המרכזי של עיצוב המדיניות הסעודית כלפי איראן וסוריה, היא מכה קשה לממשלת ישראל בהנהגתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון,  אשר נשארו עתה להיות ההנהגה היחידה במזרח התיכון, אשר מביעה התנגדות בפומבי למהלכים של הנשיא אובמה כלפי איראן וסוריה.
רק אתמול ביום ג', חיבר נתניהו בין איראן וסוריה, בעת שביקר ברמת הגולן פצועים סורים שהובאו לטיפול בישראל, כאשר אמר כי כאן אנו רואים לא את הפרצוף המחייך של איראן, רמז למדיניות החיוכים של נשיא איראן חסן רוחאני, אלא את הפרצוף הברוטאלי האמיתי האיראני המנהל את המלחמה בסוריה.
חוגים רחבים במזרח התיכון האמינו, כי הנסיך באנדר מנהל מגעים ותיאומים חשאיים עם ראשי מערכת המודיעין הישראלית לגבי הצעדים הסעודים והישראלים מול איראן. והאיראנים לא פעם פרסמו ידיעות כאילו באנדר ביקר בתל-אביב. עתה עם סילוקו של באנדר, אפשר וצריך להניח כי מגעים ותיאומים ישראליים-סעודיים אלה ייפסקו.
שום מקור רשמי בסעודיה לא מסר הודעה על סילוקו של באנדר, אולם המקורות של תיקדבקה מדווחים כי ראש שירותי המודיעין הסעודי נעלם מתחת למכ''ם הסעודי והמזרח התיכוני לפני כחודש, באמצע חודש ינואר, כאשר פורסם כי הוא עומד לנסוע לוושינגטון, במטרה לסכם את הפרטים וההבנות שבין ארצות הברית וסעודיה לקראת ביקורו של הנשיא אובמה בריאד בסוף חודש מרס. באנדר אף פעם לא הגיע לוושינגטון, ובריאד סרבו לומר לאן הוא נעלם.
מקורות מודיעין אמריקנים, שאמרו ביום ד' כי באנדר נמצא בארה''ב, סרבו לומר היכן, ורק ציינו כי  האיש שרוי בעייפות קיצונית וכי הוא מותש. 
מקורות אמריקנים אחרים היו פחות נדיבים כלפי הנסיך באנדר והגדירו אותו בגלל מדיניותו כלפי איראן וסוריה, 'כחמום מוח' hotheaded, ו'קיצוני'  erratic. 
בניגוד לאמריקנים, תמך באנדר באספקת נשק וכספים סעודיים למורדים סורים המשתייכים לארגונים מוסלמיים קיצונים, והיה הכוח המניע העיקרי מאחורי הקמת החזית  המוסלמית הסורית The Islamic Front, שהכתה את כוחות צבא סוריה החופשית ה-FSA, בהם תמכו האמריקנים. 
מקורות במפרץ הפרסי אמרו, כי באנדר הודח מתפקידו משום שהמדיניות הסעודית בסוריה נכשלה. באנדר הבטיח לעבדאללה מלך סעודיה כי הוא יביא לסילוקו של נשיא סוריה בשאר אסד מהשלטון, ולא רק שהוא נכשל בכך, אלא שהוא גם הביא להתנגשות בין ממשל אובמה ובית המלוכה הסעודי בנושא הסורי, אמרו המקורות.    
הסימן הבולט החיצוני להדחתו של באנדר, היה כאשר בשבוע שעבר התקיימה בוושינגטון פגישה חשאית של ראשי שירותי מודיעין במזרח התיכון כדי לדון בתיאום העמדות של שירותי מודיעין אלה עם ממשל אובמה לגבי המתרחש בסוריה. במקומו של באנדר הופיע לפגישה  שר הפנים הסעודי הנסיך מוחמד בין נאיף Prince Mohammed bin Nayef, הידוע כמי שעמד בראש מחנה המתנגדים בבית המלוכה הסעודי למדיניות שניהל באנדר בסוריה.
הנסיך מוחמד בין נאיף מקובל על ממשל אובמה, והוא נחשב לידידם של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, ושל ג'ון ברננן  John Brennan, ראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA.
המקורות של תיקדבקה במפרץ מציינים, כי בית המלוכה בריאד אף פעם לא פרסם שום הודעה המודיעה על הדחתו של באנדר, ועל כך כי  שר הפנים הסעודי הנסיך מוחמד בין נאיף ממלא מעתה גם את התפקיד של ראש השירותים החשאיים הסעודים. 

 

Print Friendly, PDF & Email