עוד לא עברו שבועיים מהפסקת האש בלבנון ומסיום השלב הראשון של המלחמה, ושרת החוץ ציפי ליבני מובילה מהלך להצבה מהירה של כוחות אירופאים בלבנון אשר משמעותם היחידה תהייה מתן חסות אירופאית להשלמת הערכות הצבאית החדשה של איראן וחיזבאללה בלבנון ועל גבולה הצפוני של ישראל. לכוחות האירופאים אשר יוצבו בדרום לבנון שמספרם לא יעלה, במקרה הטוב ביותר על 5000 חיילים, אין שום תוכניות מבצעיות לחסום את משלוחי הנשק האיראנים הזורמים עתה בשני מסלולים עיקריים בשעות אלה לתוך לבנון. מסלול אחד, הוא באמצעות שיירות ארוכות עמוסות במכולות המעבירות טילים ונשק, מנמלי טרטוס ולטקיה בסוריה, לאזור הבקעה בלבנון. בין הטילים שהגיעו בימים האחרונים לידי חיזבאללה נמצא הטיל Shahab-1, שהוא ה-Scud-B, שהטווח שלו הוא כ-350 ק"מ , וראש הנפץ של הוא 1 טון. זה הוא הטיל הכבד ביותר (בתמונה), שהאיראנים סיפקו עד כה לחיזבאללה. זו גם הפעם הראשונה בהיסטוריה הצבאית של המזרח התיכון שמדינה אחת באזור מספקת מערכת נשק כבדה כזו לגוף טרוריסטי מזרח תיכוני. מסלול שני הן רכבות הנשק האיראניות הנוחתות בשדות התעופה הצבאיים הסורים הנמצאים ליד גבול סוריה-לבנון, בקצב של 3 עד 5 מטוסים ביום.

הכוחות האירופאים גם לא ימנעו את פעולתה של קבוצת קצינים של משמרות המהפכה, ביניהם 4 גנרלים, הגיעה בימים האחרונים לסוריה ולקחה לידיה את הפיקוד הישיר על החיזבאללה לידיה.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי כתוצאה מכך אין החל מסוף השבוע לחסן נסראללה מה לומר יותר בנושא התנועות והמהלכים הצבאיים של חיזבאללה, ותפקידו מצטמצם לניהול הפוליטיקה הפנימית של חיזבאללה בלבנון, לשיקום ההריסות של מלחמת לבנון, ולניהול מערכות התעמולה של חיזבאללה. איש חיזבאללה היחיד שהאיראנים השאירו לו סמכויות פיקוד נרחבות בתוך לבנון הוא עימד מורנייה.
שרת החוץ ציפי ליבני חוזרת ואומרת כמעט בכל ראיון שהיא נותנת `כי אני אדם מציאותי ורגלי עומדות על הקרקע`. אבל הגב` ליבני איננה מסבירה או מפרטת כיצד מציאות זו פועלת ועל איזה קרקע רגליה עומדות.
אם אכן צרפת, בלגיה, ואיטליה, תשלחנה כל אחת כמה אלפי חיילים להשתתף בכוח יוניפי"ל המורחב בלבנון, ודבר זה אינו מובטח, למרות כל הפרסומים על כך, ואליהן תצטרפנה, יוון, פילנד, ספרד, והולנד, לא רק שבלב המזרח התיכון יהיה בפעם הראשונה כוח משימה אירופאי, שיהיה מצויד ביחידות אוויריות וימיות, אלא שבפעם הראשונה יקום ויפעל כוח משימה אירופאי עצמאי שימנה כ- 5000 חיילים, שלא במסגרת נאט"ו. לאמריקנים לא תהייה בו דריסת רגל, ולישראל לא תהייה שום השפעה על דרך פעולותיו.
המטרה המרכזית של כוח זה, הוא לא ביטחונה של מדינת ישראל.המטרה של האירופאים היא להצליח להביא את צבא לבנון המונה 60.000 חייל, שקצת למעלה מ-40 אחוז מהם שיעיים, בפעם ראשונה בתולדותיו לפעול צבאית, ובכך להשליט את מרותה של ממשלת ביירות בראשותו של פואד סניורה על כל חלקיה של לבנון, כפי שנקבע בהחלטה 1701 של מועצת הביטחון. זאת במטרה להראות לעולם ובייחוד לאמריקנים, שהאירופאים הצליחו בלבנון, היכן שהאמריקנים נכשלו בעיראק. לשם כך, הכוח האירופאי לא יצטרך להלחם, להתנקש, או לפרק את נשקו של חיזבאללה. הלבנונים, האירופאים, וחיזבאללה, יוכלו להעמיד פנים כי הכוחות המזוינים של חיזבאללה הפכו חלק אינטגראלי של צבא לבנון, בעוד שלמעשה הם ימשיכו לפעול במסגרות עצמאיות, בדיוק כמו המליציות השיעיות, `כוח באדר` ו`הזאבים` בעיראק.
כך בעוד שהאירופאים יפרסו את כוחותיהם על גבול לבנון-ישראל, והשקט בו יישמר, בעזרתם של אנשי חיזבאללה והחיילים השיעיים של צבא לבנון, הרי שבלבנון יתחולל תהליך הפוך לגמרי ממה שהחלטה 1701 של מועצת הביטחון מדברת עליו. במקום שממשלת פואד סניורה תשליט את מרותה על חלקי לבנון, החיזבאללה והאיראנים ירחיבו את שלטונם בביירות ובחלקי לבנון השונים כשהם מתאמנים ומציבים את מערכות הנשק החדשות שהם מקבלים בשעות ובימים אלה, ומחכים להזדמנות הבאה לחדש את המלחמה.
החזון והדמיון האירופאי אינם נעצרים בלבנון. בבירות האירופאיות השונות שדנו באפשרות לשלוח חיילים לכוח ובאיחוד האירופאי דנים ומדברים בימים האחרונים על האפשרות להקים לכוח יוניפ"יל זה פיקוד אירופאי משותף שיהיה כפוף לאיחוד האירופאי, וגם על האפשרות כי אם הפעולה בלבנון תצליח ובלבנון ישרור שקט אפשר יהיה להעביר חלקים מהכוח הצבאי הזה או את השיטה שפועלת בלבנון לתחומי הרשות הפלסטינית, כדי לחצוץ בין הישראלים ובין הפלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה. בכמה בירות אירופאיות, כמו רומא ומדריד נשמעים גם קולות שגם הרחיקו לכת עד כדי העלאת הרעיון של הצבת כוח אירופאי בעיראק שיחצוץ בין הכוחות האמריקנים ולוחמי הגרילה העיראקים, עד שהאמריקנים יעזבו את עיראק. השאלה המרכזית עבור ישראל היא מה לכל מערכת שיקולים אירופאים אלה ולביטחונה של מדינת ישראל ולעימות ולסיבוב הבא ההולך וקרב עם חיזבאללה ועם איראן?
המדיניות של שרת החוץ ציפי ליבני, רק משרתת את מטרותיהם של האירופאים, אותן הם אפילו לא טורחים להסתיר, ומשמשת להם כסות נוחה תחתיה הם פורשים את כוחותיהם.
במילים אחרות, ממשלת אולמרט-ליבני-פרס-ופרץ, ממשיכה את מדינות בת היענה כלפי חיזבאללה בה נקטה ישראל בשש השנים האחרונות, שבתוצאות שלה נוכחנו במלחמת לבנון.

Print Friendly, PDF & Email