עוד פעולות תגמול רוסיות נגד ארצות הברית וישראל. לא תהיינה סנקציות נוספות נגד איראן. תוך 4 חודשים יושלם ויופעל הכור הגרעיני בבושייר.

מיוחד למקורות של תיקדבקה במוסקבה: הדברים של ראש ממשלת רוסיה ולדמיר פוטין, מיום ה' 28.8, כי עתה על המערב יהיה לפתור את בעיית הגרעין של איראן ללא עזרתה של מוסקבה, פירושן לא רק שלא יוטלו סנקציות נוספות על טהרן, אלא שרוסיה תסתיים תוך 4 חודשים את בניית הכור הגרעיני בבושייר, ותפעיל אותו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הפעלת הכור הגרעיני בבושייר, כפי שהרוסים מתחייבים כבר חודש דצמבר השנה, תאפשר לאיראנים להפעיל גם את מתקן המים הכבדים שליד הכור, המיועד להפקת פלוטוניום. הפלוטוניום דרוש לאיראנים כדי לבנות פצצות גרעיניות לא מאורניום מעושר, אלא מפלוטוניום.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו, כי האיראנים קיוו לקבל את הפלוטוניום הדרוש להם למטרות צבאיות מכור הפלוטוניום הסורי-צפון קוריאני שצה"ל השמיד בספטמבר שנה שעברה. אולם עתה, עם ההפעלה הקרובה של הכור בבושייר, האיראנים יוכלו ליצור בעצמם את כמויות הפלוטוניום הדרושות להם, מבלי שיהיו תלויים במקורות חיצוניים.
להלן דבריו של ראש ממשלת רוסיה פוטין: 'מדינות המערב תצטרכנה לפתור את העימות שלהן עם השאיפות הגרעיניות של איראן, ללא עזרתה של רוסיה, אם הן תסרבנה לשתף פעולה עם מוסקבה', (בשאלת המלחמה בגיאורגיה.) ציטוט המקור:
Western nations will have to resolve the standoff over Iran's nuclear ambitions without Russia's help if they refuse to cooperate with Moscow.
פוטין המשיך ואמר: אם אף אחד אינו רוצה לדבר אתנו על הנושאים האלה (הקווקז), ושיתוף הפעולה עם רוסיה איננו נחוץ (לגבי גיאורגיה), אז למען השם עשו זאת (את הטיפול באיראן), בעצמכם'. ציטוט המקור: If nobody wants to talk with us on these issues and cooperation with Russia is not needed, then for God's sake, do it yourself.
במילים אחרות, פוטין אומר במילים מאוד ברורות, גם לוושינגטון, וגם לירושלים, תשכחו מהתמיכה הרוסית במועצת הביטחון, להחרפת הסנקציות על איראן.
נראה כי דבריו של פוטין, תוכננו על ידי הרוסים בקפידה רבה. זמן קצר לפני שהדברים נאמרו, פורסם במוסקבה, כי כבר השבוע יגיע לטהרן, ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית הרוסית סרגיי קירילנקו Sergei Kireinko, ואתו משלחת גדולה של חברי הוועדה אשר תישאר בטהרן לפחות 10 יום, בהם היא תיפגש עם אנשי הוועדה האיראנית לאנרגיה גרעינית, כדי לפתור את כל הבעיות, כולל הכספיות, הכרוכות בסיום בניית הכור ובהפעלתו.

Print Friendly, PDF & Email