עומר סולימן: לא לנשיאות, משום שהגנרלים המצריים הצעירים חדורים באחים מוסלמיים

ראשי הכת הצבאית המצרית ה-SCAF, שהתכנסו כמה פעמים בחשאי בימים האחרונים, בהשתתפותו של מי שהיה סגן נשיא מצרים ושר המודיעין המצרי הגנרל עומר סולימן, כדי לדון באפשרות לעצור את האחים המוסלמיים מלהשתלט גם על מוסד נשיאות מצרים, בבחירות שייערכו לנשיאות בסוף חודש מאי, החליטו לבסוף להרים ידיים ולוותר לאחים המוסלמים גם במאבק זה. זו הסיבה מדוע הגנרל עומר סולימן הודיע ביום ה' 5.4 לפנות בוקר, כי הוא החליט סופית שלא לרוץ בבחירות לנשיאות מצרים. 
בכך נפתחה כבר עתה הדרך לפני המועמד של האחים המוסלמיים לנשיאות חאירת אל-שטאר Khairat el-Shater, לנצח בבחירות, ונפתחה הדרך לפני האחים המוסלמיים להשתלט על מצרים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי לפני הגנרלים שהשתתפו בפגישות החשאיות הונחו על ידי ראש הכת פילדמרשל מוחמד טנטאווי Field Marshall Hussein Tantawi, ועל ידי הרמטכ''ל המצרי הגנרל סמי ענאן  Gen. Sami Annan, שתי אפשרויות:
1. להחליט להציג את מועמדותו של הגנרל עומר סולימן לתפקיד הנשיא, ולהעמיד מאחוריו את כל כוחו ותמיכתו, כולל הארגונית והכספית של הצבא. 
2. לא להתערב בשלב זה בבחירות לנשיאות מצרים, דבר שיביא אוטומטית לבחירתו של אל-שטאר לתפקיד הנשיא, ולהמתין, עוד ארבעה חודשים עד חודש יולי, אז ראש הכת טנטאווי יפרוש מתפקידו, וקרוב למחצית חברי הכת הצבאית יפרשו ביחד אתו לגמלאות.
ההיגיון שעמד מאחורי ההצעה הזו, הייה כי כבר בסוף יולי, תשלוט בצבא המצרי כת צבאית שונה לחלוטין, שתהייה מורכבת מדור חדש של גנרלים מצריים צעירים, עליהם יוטל התפקיד לשמור על עליונות כוחו של הצבא המצרי מול המערכת הפוליטית המצרית, שאז ישלטו בה כבר האחים המוסלמים.
אולם כאמור שתי ההצעות הללו נדחו,
לאחר שגם הגנרל עומר סולימן עצמו, שרוב הקריירה המודיעינית שלו נלחם באחים המוסלמיים, ובארגונים מוסלמיים רדיקאלים אחרים, וגם ראש שירותי המודיעין המצריים הגנרל מוראד מואעפי Gen. Murad Muwafi, אמרו למשתתפים בפגישה, כי אין כל ביטחון בכך שבין הגנרלים החדשים שייכנסו לכהן בחברים בכת אין תומכים חשאיים של האחים המוסלמיים. סולימן ומואעפי העריכו כי לפחות, חמישה עד ששה גנרלים צעירים כאלה ידועים כמי שעומדים בקשרים חשאיים עם האחים המוסלמיים, ואפילו בקשרים עם המועמד של האחים המוסלמים לנשיאות חאירת אל-שטאר.
הגנרל עומר סולימן עצמו היה פסימי ביותר לגבי הצגת מועמדותו לנשיאות והתבטא, כי אם אפילו ינצח בבחירות, הוא לא יוכל לעמוד מול השילוב של כוחם של האחים המוסלמים ושל  הגנרלים בצבא המצרי התומכים בהם.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי המידע על חדירה כל כך עמוקה של האחים המוסלמיים לשורות הקצונה הגבוה המצרית, עורר ביום חמישי זעזוע עמוק בוושינגטון ובירושלים,שם קיוו עדיין כי הפיקוד של צבא מצרים הוא שישים מחסום להשתלטות של האחים המוסלמיים על מצרים. ביום שלישי 3.4, היו עדיין אישים בכירים במערכת הביטחונית והמודיעינית הישראלית שהיו בטוחים בכך, כי זו רק שאלה של כמה שעות עד שהגנרל עומר סולימן יציג את מועמדותו לנשיאות.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות