עוצמתו האישית והישגיו של הנשיא טראמפ צמצמו את האפשרות שהדמוקרטים ינצחו בבחירות אמצע הקדנציה בארה"ב

את המתנה/זריקת העידוד החשובה ביותר לסיכויו של הנשיא טראמפ לנצח 'בבחירות של אמצע הקדנציה' midterm election, הנפתחות בארצות הברית ביום שלישי 6.11, נתנה הצמרת הסינית.
גם נשיא סין צ'י ג'ינפינג Xi Jinping, וגם סגן הנשיא וואנג קישאן Wang Qishan, הנחשב לאיש המנווט את הכלכלה הסינית אמרו בוועידה כלכלית בסינגפור, כי בייג'ין מוכנה לשבת ולדבר עם ארצות הברית על הסכמי סחר חדשים שיפסיקו את מלחמת הסחר שבין שתי המדינות.
סגן הנשיא קישאן הודה בחשיבות הקשרים הכלכליים והפיננסים בין בייג'ין ווושינגטון כאשר אמר: 'המסחר (עם ארצות הברית) הוא עדיין הגורם העיקרי שדוחף את יחסי סין-ארצות הברית'. that trade was still the anchor and propeller of China-U.S. relations.
במילים אחרות, סין עדיין זקוקה לכלכלה האמריקנית כדי לקדם את מעמדה בעולם.
אחרי דיבורים סיניים אלה,  יכול הנשיא דונלד טראמפ לרשום עוד V אחד גדול נוסף ברשימת הישגיו בשנתיים האחרונות מאז נכנס לבית הלבן בינואר 2017.  ההצהרה הסינית תפסיק את התנודות החריפות של העליות והירידות שראינו בשבועות האחרונים בוול-סטרייט.
אם המעצמה הסינית מוכנה לשבת ולדבר עם טראמפ לאחר הקרבות המרים האחרונים של מלחמת הסחר, גם צפון קוריאה וגם איראן יבינו לבסוף כי אין להן ברירה אחרת מאשר לדבר עם הנשיא טראמפ ולהגיע אתו להסדרים חדשים, אחרת הכלכלות שלהן תעמודנה בפני התמוטטות, תהליך שכבר החל בגלל הסנקציות האמריקניות.
ידיעה חשובה אחרת נוספת, הייתה ההודעה של גופי הביטחון האמריקנים שקראה לבוחרים האמריקנים לשמור על ערנות למרות שאין סימנים לכך כי מדינות וגופים זרים ניסו, או מנסים להתערב בבחירות. מספר כלי תקשורת אמריקנים שבשנתיים האחרונות הפכו את המעורבות הרוסית בבחירות בארצות הברית ואת הקשר הרוסי למטה הבחירות של הנשיא טראמפ לנושא העיקרי, כמעט היומיומי, הורידו את הטון שלהם וחלקם כתבו, כי אלה שנשלחו להתערב בבחירות שומרים עתה על פרופיל נמוך כדי שלא ייחשפו.
נקודה חשובה אחרת במערכת הבחירות היו הופעותיו של הנשיא דונלד טראמפ עצמו.
אדם בגיל 72 המסוגל נוסף על מילוי תפקידו כנשיא, להופיע מידי יום  במספר מדינות בכמה עצרות בחירות בפני קהלים עצומים של מאות אלפי בוחרים, מבלי שיאבד את קולו ואת החיוניות שלו, היא תופעה בפני עצמה.
טראמפ לא היה זקוק להכריז כי מערכת 'בחירות אמצע העונה' היא למעשה  מערכת בחירות מס' 2 על נשיאותו והיא מהווה מעין חזרה על מערכת הבחירות לנשיאות ב-2016.
הופעותיו ודבריו הם שקבעו את הטון והעובדה הזאת. 
אם לפני התחלת מסע הבחירות האישי שלו, כל כלי התקשרות האמריקנים דיברו על 'גל כחול' blue wave בבחירות-כלומר על ניצחון ברור של הדמוקרטים, בייחוד בבחירות לבית הנבחרים, הרי בימים האחרונים דיווחיהם התחלפו בתחזיות הרבה פחות אופטימיות ופחות בטוחות בעצמן. כבר לא ברור אם יהיה 'גל כחול', או 'שהאדומים' the red, הרפובליקנים הצליחו/יצליחו לעצור ואפילו להפוך אותו.
הסיבה העיקרית למהפך זה הייתה כמובן הנשיא טראמפ עצמו.
בניגוד לכל יועצי הבחירות שלו ולראשי המפלגה הרפובליקנית שעד הרגע האחרון היו אחוזי דאגה עמוקה מהופעותיו הפומביות, סירב הנשיא טראמפ לדבר בהרחבה על הישגיו בכלכלה, והתרכז בשאלת המהגרים ובסיכונים הביטחוניים שהם מהווים לדעתו לארצות הברית, כשהוא מנצל עד תום את שיירות המהגרים הדרום-אמריקנים העושות את דרכן לגבול מקסיקו ארצות הברית.
אולם הבעיה העיקרית של המפלגה הדמוקרטית הייתה בעבר ונשארה עד היום, לא רק עצם התופעה של הנשיא דונלד טראמפ, אלא היעדר מנהיג חדש למפלגה, מאז ירידתה של המועמדת לנשיאות הילארי קלינטון בבחירות 2016.  
כדי לחפות על היעדר מנהיגות היו הדמוקרטים צריכים לקרוא לעזרה את הנשיא לשעבר אובמה ואת סגנו לשעבר ג'ו ביידן. מאחר ועם כל ההתלהבות שהם גרפו מקהל הבוחרים שבא לראות ולשמוע אותם, אף אחד מהם איננו יכול להסתיר את העובדה כי המפלגה הדמוקרטית מתנהלת כבר למעלה משנתיים ללא מנהיג שיתווה את דרכה.
ההתקפות על טראמפ מדיניותו והתנהגותו לא היו תחליף למנהיגות שאיננה.
זו הסיבה מדוע הצפי בבחירות 'אמצע הקדנציה', הנערכות היום בארצות הברית בו עומדים לבחירה כל 435 המושבים בבית הנבחרים האמריקני, ו-35 מושבים מתוך 100 בסנט, ו-36 משרות של מושלי מחזות, הוא כדלקמן: אם הדמוקרטים ינצחו בבחירות לבית הנבחרים, הם יזכו ברוב מצומצם. פרשנים רבים נוטים עתה לחשוב כי קיים סיכוי טוב שהמפלגה הרפובליקנית תצליח בסופו של דבר לשמור על רוב שלה בבית הנבחרים, אולם רוב זה יצטמצם לכמה צירים בלבד.  ההערכה בבחירות לסנט היא כי הרפובליקנים יגדילו שם את כוחם.        

Print Friendly, PDF & Email