עימות איראני-אמריקני: טהרן: 'אזהרה אחרונה' לא להכניס נושאות מטוסים אמריקניות למפרץ

טהרן החריפה ביום ג'  3.1 את העימות סביב מצרי הורמוז, והעלתה את רף ההתנגשות הצבאית שלה עם ממשל הנשיא אובמה כאשר הודיעה כי  אם ארצות הברית  תחזיר את נושאת המטוסים האמריקנית 'סטנניס' USS Stennis אל המפרץ  הפרסי, איראן תפעל נגדה.
סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית IRNA  פרסמה את דבריו של רב אלוף אטוללה סלאחי Lt. Gen.Ataollah Salehi, מפקד צבא איראן,  שאמר, כי 'איראן לא תחזור על הודעה זו שנית', Iran will not repeat its warning.
הגנרל האיראני הוסיף ואמר, 'כי נושאת המטוסים של האויב (האמריקני) נעה לים עומן (דרך מצרי הורמוז), בגלל התרגיל' (הימי האיראני). 'אני מציע מזהיר, וממליץ', אמר המפקד האיראני 'כי הם (האמריקנים) לא יחזירו את נושאת המטוסים הזאת, מכיוון שאין לנו הרגל לחזור על האזהרות שלנו יותר מאשר פעם אחת'. מפקד צבא איראן לא נקב בשם נושאת המטוסים האמריקנית וגם לא פירט באיזה פעולות איראן תנקוט נגד ה'סטנניס'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים,  כי ה'סטנניס' עברה את מצרי הורמוז ביום ד' 28.12, ונכנסה לים עומן לאזור היכן שהאיראנים ניהלו בעשרת הימים האחרונים תרגיל ימי גדול. בכך ביקשו האמריקנים להוכיח כי האיראנים אינם מסוגלים לסגור את מצרי הורמוז, ובוודאי שאינם מסוגלים למנוע מעברן של נושאות מטוסים ואוניות מלחמה אמריקניות  במצרים.
איראן הודיעה כי מטוסיה ואוניות המלחמה שלה צפו וצילמו את נושאת המטוסים האמריקנית.
בשבת 31.12 הודיעה איראן,  כי היא שיגרה טילים ארוכי טווח למצרי הורמוז, ובכך הביאה להפסקת תנועת האוניות במצרים לחמש שעות. מאוחר יותר בשבת ביטלה איראן את הודעתה ואמרה כי טילים כאלה לא שוגרו.  המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבה דיווחו, כי המדובר בספין איראני אשר הביא לסגירת המצרים, למרות אזהרות אמריקניות חריפות שטהרן לא תעז לבצע זאת.    
אתמול, ביום שני 2.1, היום האחרון לתרגיל הימי האיראני נערך תרגיל שיגור של טילים שהוגדרו על יד האיראנים 'כטילים לטווח ארוך'. אולם למעשה הם שיגרו טילי ים מדגם 'קדאר' Kader ו'נור' Nur. לטענת האיראנים הטיל 'קאדר', שהוא טיל שיוט ימי, מסוגל להשמיד אוניות מלחמה אמריקניות גדולות, כולל נושאות מטוסים, בפגיעה ישירה אחת.
ביום ג' הוברר, כי שיגור הטילים האלה הייתה הקדמה להודעה האיראנית כי  טהרן לא תאפשר יותר לנושאות מטוסים אמריקניות לחזור ולשייט במפרץ הפרסי. במילים אחרות,  מבחינתה של איראן המדובר בהצהרה איראנית כי מצרי הורמוז חסומים עתה בפני נושאות מטוסים אמריקניות.  
רב אלוף אטוללה סלאחי Lt. Gen.Ataollah Salehi, מפקד צבא איראן הוסיף ואמר: 'אנו איננו מחפשים לעשות שום דבר לא הגיוני, אבל אנחנו מוכנים לקדם כל איום'. כמו כגן הודיע המפקד האיראני כי תוך זמן קצר, אותו לא פירט, יתחיל תמרון צבאי נוסף של משמרות המהפכה האיראנים במפרץ הפרסי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ארצות הברית לא תוכל להבליג על האיום האיראני  הזה, ובימים הקרובים נושאת המטוסים 'סטנניס' או נושאת מטוסים אחרת תנסה לעבור את מצרי הורמוז בדרך למפרץ הפרסי, כדי להעמיד את האיום האיראני במבחן.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי באזור נמצאות כיום עוד שתי אוניות מלחמה אמפיביות אמריקניות, שהן למעשה נושאות מטוסים ומסוקים קטנות של המרינס האמריקני, 'באטאן' USS Bataan , ו'מקין איילנד' USS Makin Island. נושאת המטוסים האמריקנית הגדולה הנוספת הנמצאת קרוב לאיראן,  היא 'קרל וינסון' USS Carl Vinson הנמצאת החל מהשבוע השלישי של דצמבר באוקיינוס השקט, אולם היא ערוכה לפעולה מול איראן, במקרה של שעת חירום.     
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות