עיקר מאמצי ההגנה על מתקני הגז מתרכזים במודיעין אסטרטגי וטקטי

התרגיל שנערך ביום רביעי 2.9 על אסדת הקידוח ים-תטיס שמול חופי אשקלון, חשף אך מעט מהמאמצים הכוללים של מדינת ישראל להגן על המתקנים האזרחיים הימיים ובדגש על אלו הנמצאים בלב ים או לחופי ישראל. מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג מנה בסיום התרגיל חלק מהאיומים ובאותה עת חשף לפני עיתונאים, חלק מיכולות ומאמצי זרוע הים בפרט וצה"ל בכלל להגן על מתקנים אלו.
למרות שחלק ניכר מהתרגיל שבוצע להגנת האסדה כלל את לוחמי שייטת 13 המצוידים במיטב כלי הנשק והציוד המבצעי משתלטים באופן שקט ונקי על טרוריסטים ש'כבשו' את האסדה, צריך להניח כי עיקר מאמצי ההגנה על מתקני הים הישראלים יתרכזו במודיעין אסטרטגי וטקטי, כזה המשיג מידע על כוונות האויב לבצע פיגועי ים מחד ומאידך, מודיעין זמן אמת, איכותי ומדויק אשר יאפשר סיכול פיגוע, מקרוב (כלי שיט מאויש או בלתי מאויש המצויד בלוחמים או חומרי נפץ) או מרחוק בעזרת טילי קרקע-ים, ים-ים או כלי טיס בלתי מאוישים הטעונים בחומרי נפץ ומשוגרים בדרך האוויר אל אסדות הגז.
מערך ההגנה האווירית סביב נמלי הים של ישראל ומתקניה האסטרטגיים הפזורים בים התיכון ומשתרעים על שטח הכפול בגודלו ממדינת ישראל, מהווה אתגר טכנולוגי, מבצעי וארגוני כזה, הדורש קשת של שיתופי פעולה בין ארגוני המודיעין והביטחון של ישראל, אלו העוסקים בביטחון פנים ואלו שאחראים לסיכול טרור בחו"ל, חילות האוויר והים, אגף המודיעין של צה"ל ואף משמר הגבול ומשטרת ישראל.
קשת האיומים על המתקנים הימיים מונה בעיקר את טילי היאחונט Yakhont anti-ship missile הרוסים הנמצאים בידי אסד וחיזבאללה. לטילים אלו יש טווח יעיל של מעל 300 קילומטרים, הם בעלי יכול שיוט בגובה נמוך מאוד של עשרה מטרים, עובדה המסכלת את האפשרות של מכ"מים רבים לאתר אותם, מהירות שיוט של שני מאך ומערכות ביות-מטרה המקשות מרוד על מערכות גילוי אלקטרו אופטיות שגרתיות לאכנו. ראש הקרב שלו כולל 300 ק"ג של חומר נפץ כך שהוא מהווה איום מוחלט, בעיקר על אסדות קידוח.
שני איומים נוספים הם ה'אבאביל' Ababil– כלי הטיס הבלתי מאויש האיראני, על דורות הפיתוח השונים שלו, כאשר יש להניח שהאחרונים מצוידים גם ביכולת ניווט עצמאית, וניתן להטעין אותם בעשרות ק"ג של חומר נפץ. ואיום נוסף הוא טילים חדשים המפותחים ללא הרף, אף הם באיראן ויגיעו לידי החיזבאללה בלבנון או לידי החמאס ברצועת עזה.
אל מול האיומים הללו מעמידה ישראל את האמצעים הבאים:
1. טיל הברק 8, אשר חלק מיכולותיו נחשפו ביום רביעי 2.9, ששודרג לכדי טיל המסוגל ליירט טילים, בדומה למערכת 'כיפת ברזל' או 'פטריוט', אבל רק במתארים פעולה המתאימים לסביבה ימית והלוקחים בחשבון יציבות ותנאים אקלימיים מותאמים ללב ים.
אורכו של הטיל הוא 4.5 מטרים משקלו 275 ק"ג וראש הקרב שלו עמוס ב- 75 ק"ג חומר נפץ. מהירותו היא כשני מאך וטווח העבודה האפקטיבי שלו בגרסה הנוכחית מגיע לכמאה קילומטרים. לא מן הנמנע, שחלק ממערכות המכ"ם הנכללות במערך ה'ברק 8' המכונות בחיל הים 'ברק אדיר' והאחראיות על האיכון, האיתור, מתן פקודת הירי והעיקוב המקוון אחר המטרה, יותקנו על (גם) על האסדות עצמן, בעיקר עקב מחסור זמני בכלי שייט המיועדים להגנה ימית ואשר יגיעו מגרמניה רק בעוד מספר שנים.
בסוף שנת 2014 פורסם כי טיל ברק 8 יירט טיל יאחונט רוסי במהלך תרגיל.
2. מערך של חיישנים המותקנים בגובה פני הים ומתחתיו והמיועדים לסכל השתלטות של גורמים טרוריסטים על האסדות, הפועלים ביום ובלילה באמצעות טכנולוגיה אלקטרו–אופטית וכן שתילה של שדה מכשולים-אקטיביים ופאסיביים בסביבתן.
3.
הפעלת סיורים קבועים של כלי טיס בלתי מאוישים מעל האסדות, או של בלוני תצפית, באמצעותם ניתן להתריע מבעוד מועד על סיכון צבאי מיידי לאסדות. 
4. התאמה נוכחית ועתידית של מערכי טילים נוספים לסביבת עבודה ימית, כגון ה'ספיידר'  Spyder surface-to-air missile של רפא"ל ו'קלע דוד' מתוצרת רפא"ל אף הוא.
 

Print Friendly, PDF & Email