עכשיו כאשר גוש חיזבאללה ניצח בבחירות בלבנון בגדול, עומדת ישראל בפני התבססות איראנית לא רק בדמשק אלא גם בביירות

יריית הפתיחה של המערכה הצבאית-תעמולתית שצה"ל החל מיום א' 6.5 אחה"צ מנהל מול אפשרות של מתקפת טילים איראנית וחיזבאללה-כבר החטיאה את מטרתה.
צריך לשאול מי עמד מאחורי הרעיון למסור פרטים כיצד האויב נערך להתקפה-על ידי הקמת יחידות קטנות של משגרי טילים המורכבות מלוחמים של חיזבאללה והמליציות השיעיות הנלחמות בסוריה תחת פיקוד של קצינים ממשמרות המהפכה האיראניים.
הרעיון היה, כי חשיפה כזו תרתיע את האיראנים מתוכנית הפעולה שלהם.  אולם כבר יום אחד לאחר מכן, ביום ב' 7.5, הובהר כי לא רק שהאיראנים ולא חיזבאללה נרתעים מהמשך פעילותם לקראת התקפת הטילים שהם מתכננים אלא שהכנותיהם התגברו והואצו.
ביום א' ההערכה הייתה שהתקיפה האיראנית תיערך מיד לאחר שתסתיימנה הבחירות הכלליות בלבנון. ביום ב' ההערכה זו השתנתה, ולאור התוצאה של הבחירות בהן הולך ומסתמן ניצחון של חיזבאללה וגוש המפלגות הלבנוניות התומכות בו,  כאשר הגוש הזה יקבל בסביבות ה-68 פלוס מושבים שבפרלמנט בו יש 128 הצירים, ההערכה עכשיו היא כי התקיפה תתרחש זמן קצר לאחר  שתתפרסמנה התוצאות הרשמיות.
המטרה של טהרן וביירות עכשיו היא להכות את ישראל פעמיים במהלך אחד: תקיפה פיזית-צבאית באמצעות טילים, ותקיפה תעמולתית-פסיכולוגית בדמות המהלך הסופי של השתלטות איראן וחיזבאללה על הפרלמנט ועל הממשלה שתקום בביירות. 
סימן לכך כבר אפשר לראות גם בהודעתו של ראש הממשלה הנוכחי סעד חארירי, אשר הודה, ביום ב' בתבוסת מפלגתו-  תנועת העתיד Future Movement, שברובה סונית. המפלגה הזו שהייתה פעם פרו-מערבית ופרו סעודית,  זכתה רק ב-20 מושבים הפרלמנט בן 128 הצירים, לעומת 31 חברים בפרלמנט שהיו לה ערב הבחירות.
עכשיו ישראל עומדת לא רק בפני התבססות איראנית בסוריה, אלא היא גם עומדת בפני התבססות איראנית בביירות.
זו הסיבה מדוע ביום ב' אחה"צ, עברה התעמולה הישראלית לשלב חדש, בו בצה"ל החלו לדבר על האפשרות, כי המטרה הראשית של התקפת הטילים יהיו בסיסי חיל האוויר בצפון ומרכז ישראל.  לפתע נעלמו ההערכות, כי חוליות השיגור שהקימו האיראנים נתקלות בקשיים טכניים להעביר ולהציב את הטילים שהם עומדים לשגר, בעיקר טילי קרקע-קרקע לטווח בינוני פתח-110 בעמדות קרובות לגבול ישראל. מכך אפשר להסיק כי הטילים המיועדים לשיגור כבר מוצבים בנקודות השיגור שנקבעו להם.
זו הסיבה מדוע שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר ביום ב' אחה"צ, כי 'המצב מורכב, אבל אנחנו נדע איך להתמודד עם כל האיומים. אני חוזר ואומר, אין מקום לאופוריה אבל אנחנו מוכנים לכל תרחיש.'
כאשר ליברמן מדבר על הערכות 'לכל תרחיש', עולות אפשרויות פעולה אחרות הפתוחות בפני איראן וחיזבאללה, מלבד שיגור טילים.
לא ברור  על איזה 'אופוריה' בדיוק מתכוון שר הביטחון ומי בימים אלה נמצא בישראל ב'אופריה', כאשר ביום ב' נחנך בבית החולים רמב"ם בחיפה מתחם פיקוד ממוגן, שהוקם  כדי לשרת את אוכלוסיית חיפה בעת התקפת טילים על העיר.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “עכשיו כאשר גוש חיזבאללה ניצח בבחירות בלבנון בגדול, עומדת ישראל בפני התבססות איראנית לא רק בדמשק אלא גם בביירות

 • מאי 7, 2018 @ 18:36 at 18:36
  Permalink

  מה הבכי כעת חזבלה ירוסן כי הוא הממשלה ולא יצטרך לאתגר את חרירי
  בדיוק כמו יחיא סינוואר

 • מאי 7, 2018 @ 18:50 at 18:50
  Permalink

  מה דעתכם על זה:
  צה"ל מכין תגובה לא מאופקת שתימשך חמישה ימים מן הים האוויר ומן היבשה למכה כזאת שלא נראתה עדין:
  1. כל תשליות לבנון – יושמדו
  2. כל מפקדות החזבאללה משרדיהם בונקריהם המחנות שלהם [שמורות הטבע] יושמו
  3. כל הבסיסים של האיראנים בסוריה יהפכו לעפר ואפר
  4. כל מאגרי הטילים המחנות שדות התעופה של סוריה כנ"ל.

  וכן, גם אנחנו נחטוף אבל יהיה זה שעור שלא ישכח וילמד הרבה שנים איך לא להתגרות בישראל!
  אבל – לפני הכל להזהיר את החלאות – ולהעביר אזהרה כזאת למען ידעון בעולם [ארה"ב, קנדה, אוסטרליה, גרמניה, צרפת, אנגליה וכו'] חושב לידע את הגויים מה צפוי לחלאות מאיראן מן החזבאללה ויתכן החמאס [שישאב גם הוא ל"חגיגה"] תהיה זו מכה שלא תשכח: מן הסוג של: "ותשקוט הארץ 40 אולי 60 שנה"

  • מאי 10, 2018 @ 16:50 at 16:50
   Permalink

   לא איכפת לאירנים כמה ניפגעים יהיו לחיזבלה. את מפקדי חיזבלה, זה גם לא מעניין, הם יושבים בבונקרים בצפון לבנון. מה שמעניין אותם זה יהודים מתים. האירנים ומפקדי חיזבלה, הם מחוץ לסכנה ולכן מחוץ למעגל השפע של ישראל. רק איום ממשי על מקבלי החלטות אירניים יעזור. כל השאר, לא יעזור

 • מאי 7, 2018 @ 21:41 at 21:41
  Permalink

  זה מפתיע אבל כולם באזור יילכו עם איראן שרצחה מאות אלפים ואפילו את הנשיא שלהם, העיקר לא עם ישראל.
  מכה מדינית קשה.
  או שהם יילכו על מלחמה לפי בקשת איראן. או שהם ימשיכו להפוך את לבנון לחיזבאלליסטן, כמו שחמאס עשו בעזה. ביצורים, מנהרות, טילים… כמו שהם עושים עכשיו רק יותר

 • מאי 7, 2018 @ 22:18 at 22:18
  Permalink

  אם ההערכה הינה, כי התקפת טילים איראנים על בסיסי צבא בצפון וגם הודיעו שצהל להיערך לקראת ניסיונות חדירה לישובים בגבול, ובנוסף נמסר כי חוליות השיגור מוכנות לפעולה, הרי שמן הסתם צהל יודע היכן נמצאים כני השיגור ומפעיליהם.
  אם כך נשאלת השאלה הפשוטה:
  מדוע צהל אינו מקדים לתקוף ולהשמיד את כני השיגור והמפעילים בסוריה או בלבנון במקום להמתין למכה?
  שלא לדבר שאין שום הודעות על היערכות חירום בעורף ????

 • מאי 7, 2018 @ 22:34 at 22:34
  Permalink

  להלן כמה תובנות והערכות לגבי תרחישים אפשריים בעימות ישראל-איראן:
  1. לאחר נצחונו בבחירות, האינטרס של חיזבאללה הינו להקים ממשלה יציבה ותומכת באיראן, אך שומרת על בטחון לבנון. על כן, אין זה האינטרס של נסראללה להיות מעורב כעת בעימות עם ישראל, לא כל שכן לתרום מכוחותיו כדי שיירו טילים אירניים על ישראל. אמירתו: "לא יודע מה יקרה" משקפת יותר קריאת מצוקה מאשר איום תיגר על ישראל. נראה לי, שיש כאן ניצוצות ראשונים של מחלוקת בין גישת סולימאני לבין תפיסת נאסראללה לגבי הכדאיות בעימות צבאי מול ישראל.
  2. משום מה מתקבל הרושם, שמצד אחד ישראל מתריעה מפני התקפת טילים ומאיימת בתגובה חריפה אך מצד שני "העסקים כרגיל". נסיעה ליוון ולרוסיה. אין הכנות מיוחדות בעורף הישראלי. מתקוטטים בפוליטיקה במקום ממשלת אחדות לאומית, דנים בחוקים "הרי גורל" וכו'. מכאן עולה המחשבה אצלי, כי ישראל כבר מוכנה להלום ב-"פרוקסי" של איראן או באיראן עצמה. איך? באמצעות תקיפת סייבר רחבה ומעמיקה שתוציא את הטילים וכלי נשק אחרים, בכמה מקומות מעניינים… מכלל יכולת הפעלה. כלומר, לא תהא תקיפה צבאית נגד ישראל כי לא יהיה במה לתקוף.
  איך אומרים? "הדימיון עולה על המציאות"…?
  נחיה ונראה…

 • מאי 8, 2018 @ 6:53 at 6:53
  Permalink

  אני לא מסוגל להבין למה או למי מחכים, למה אנחנו לא מפרקים להם את הצורה? למה צריך לחכות שהם יורידו לנו 300 טילים על תל אביב ורק אז יהיה מותר לנו להגיב??? התגובה שלנו תהיה הרבה יותר קשה ומסובכת אם ימותו לנו 100,000 איש במכה הראשונה… טיפשות שתעלה לנו ביוקר רב.

 • מאי 8, 2018 @ 11:14 at 11:14
  Permalink

  לפעמים אני לא מבין מה אתם רוצים שם בתיק דבקה..
  איזו יריית פתיחה החטיאה את מטרתה??
  התבססות אירנית בלבנון קיימת גם קיימת כבר 20 שנה.
  איך הסקתם שהמשגרים בעמדות מוכנים להפעלה נשגב מבינתי..
  לפעמים האתר הזה פשוט מאכזב באיכות הדיווחים שלו.חבל.זו לא עיתונות ברמה המצופה.

 • מאי 8, 2018 @ 19:27 at 19:27
  Permalink

  מי יכול לומר לי מדוע לא לפתוח בפיצוצים גרעיניים על בירות ,דמשק ,וטהרן ? ואם האירופאים הנאורים יגידו משהו אז לשנות אזימוט של הטיל ולשלוח לשם כמה יחידות. ואז יתעסקו ב לתקן את שלהם ויעזבו אותנו

 • מאי 9, 2018 @ 5:34 at 5:34
  Permalink

  ואז הגיעה ההפצצה של חיל האוויר הישראלי היום בלילה 08.05 והוכיחה כי הפרשנות שנכתבה פה על ידכם או רשלנית או נטולת כל ביסוס שכן המיליציות הפרו איראניות הובילו שיירה של כלי רכב ובהם טילים שיועדו ככל הנראה לשיגור לעבר ישראל … לכל הפחות או תמחקו את הכתבה או תסבירו מדוע אינכם מחוברים למציאות ולאירועים עצמם

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות