עליה דרמטית בגל הטרור. הפיגועים בירושלים בוצעו על ידי חולייה גדולה של מחבלים שחמקה ממסך המכ"ם של השב"כ  ומערכת הביטחון

בפיגוע המשולב, ביום ד' 23.11, בתחנות האוטובוסים בירושלים חזרנו 26 שנה אחורנית כאשר ב-1996 התפוצצו אוטובוסים במרכז ירושלים.  הפעם השב"כ וכוחות הביטחון אינם יכולים לומר כי מדובר במחבל בודד אותו קשה מאוד לאתר. פיגוע תחנות האוטובוס בירושלים בוצע על ידי חולייה גדולה של מחבלים שחמקה ממסך המכ"ם של השב"כ.
חלק מהחולייה ביצע תצפיות על תחנות האוטובוס בירושלים וקבע באיזה תחנות יונחו מטעני הנפץ. בחירת שתי התחנות אחת ליד כביש מס' 1 ואחת ביציאה מרמות מצביעה על כך כי התחנות שנבחרו אפשרו למחבלים להימלט בקלות מזירות הפיגוע.
הכנת מטעני החבלה לפיצוץ מרחוק באמצעות טלפונים סלולאריים דורשת מומחיות בהכנה  ושל המפעילים. הכנת המטענים וציודם במסמרים וכדורי מתכת  גם היא מלאכה הדורשת ידע ומומחיות.
אין ספק כי מדובר בעלייה דרמטית של פיגועי הטרור.  העזה של המחבלים להפעיל את מטעני החבלה בהפרש של חצי שעה מצביעה על כך כי כוח ההרתעה של השב"כ ושל מערכת הביטחון אינו משפיע עליהם.
ראש אגף מבצעים במשטרה, ניצב סיגל בר צבי, אמרה בתום הערכת מצב שניהל המפכ"ל קובי שבתאי כי למשטרה היה מידע מודיעיני מוקדם על אפשרות של אירוע מהסוג הזה בירושלים, אבל היא הדגישה שהמידע לא היה ממוקד ומפורט על הפיגוע הספציפי הזה. לדבריה מדובר בחוליה מאורגנת ולא התארגנות ספונטנית, אמרה – וציינה כי המשטרה מנהלת אחרי אותה חוליה מצוד.
אם למשטרה היה מידע מוקדם על אירוע מהסוג הזה מדוע המשטרה לא נערכה לקראתו ומדוע לא ניסתה למנוע אותו?
רק לאחר הפיגוע פתחה משטרת מחוז ירושלים בסריקות נרחבות בתחנות אוטובוס, טרמפיאדות ובכל מקום עם ריכוזי קהל גדולים. מאות שוטרים של מחוז ירושלים, לוחמי מג"ב וכוחות תגבור משטרתיים ארציים פועלים יחד עם כוחות הביטחון מהקרקע ומהאוויר לסריקות נרחבות ברחבי העיר ובסביבתה. בסריקות משתתפים גם כלבי גישוש, שוטרי סיור וגם פרשים של המשטרה כאשר הסיכויים לאיתור החולייה שביצעה את הפיגוע קלושים. עתה יש להסתמך יותר על מידע מודיעני שיתחיל להגיע בימים הקרובים.


Print Friendly, PDF & Email