עלייה במתיחות: איראן עומדת לפרוש מהסכם הגרעין ולחדש את העשרת האורניום. נערכת להתנגשות צבאית ארוכת טווח עם ארה"ב וישראל

בלעדי ומיוחד למקורות המודיעיניים של תיקדבקה: ההנהגה האיראנית החליטה, ביום חמישי 10.5, לאחר ההתקפה הישראלית על המפקדות והבסיסים האיראנים באזורי דמשק ודרעא בסוריה, להמשיך בתוכנית האסטרטגית שהכינה מראש כתגובה ליציאתה של ארצות הברית מהסכם הגרעין.
התכנית הזו קובעת, כי תוך כמה ימים או שבועות, בתאריך שיראה לה נוח מבחינה מדינית וצבאית, תודיע טהרן, בדומה לארה"ב, על פרישתה מהסכם הגרעין, ותחדש את העשרת האורניום.
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הזהיר השבוע את ההנהגה האיראנית, כי אם היא תחדש את העשרת האורניום תהיינה לכך תוצאות חמורות ביותר. 
גם הקריאה האמריקנית מיום ה' 10.5 לוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA להמשיך בפיקוח על מתקני הגרעין האיראניים לפי ההסכם הגרעיני, למרות שארצות הברית פרשה ממנו, היא תוצאה ראשונה גלויה של החלטה איראנית זו. ממשל טראמפ מעוניין שמשקיפים חיצוניים ימשיכו להגיע לאיראן כל זמן שהדבר אפשרי עד טהרן תסגור בפניהם את אפשרויות הכניסה.
המקורות שלנו מוסרים כי ההחלטה האיראנית הזו נעוצה בשלוש סיבות עיקריות:
1. איראן מעריכה כי הפעולה הצבאית הישראלית, איננה פעולת תגובה על ירי טילים לעבר מוצבי צה"ל ברמת הגולן, אלא מדובר בפעולה צבאית מתוכננת מראש בין ממשל הנשיא טראמפ בוושינגטון, וממשל בנימין נתניהו בירושלים.  האיראנים סבורים כי פעולות צבאית ישראליות נוספות נגד כוחותיה בסוריה נמצאות בדרך.
2. ההערכה בטהרן היא שאין מה לצפות למאמצי האירופאיים להציל את הסכם הגרעין ולהמשיך במילויו ללא השתתפותה של ארצות הברית.
בשיחה שהייתה ביום ה' בין קנצלרית גרמניה אנג'לה מארקל ונשיא איראן חסן רוחאני, דרשה מארקל מאיראן להפסיק את ייצור ופיתוח הטילים הבליסטיים האיראנים ולצמצם את הנוכחות והמעורבות הצבאית האיראנית בתימן ובסוריה.
נשיא איראן חסן רוחאני לא התייחס לתנאים האלה שהציגה מארקל לפניו. מנגד הוא דרש, כי האירופאיים יתנו לאיראן ערבויות שהם לא יצטרפו, לא במישרין ולא בעקיפין, לאף אחת מהסנקציות החדשות שממשל טראמפ החל כבר להטיל על איראן.
ביום ה' הודיע הממשל בוושינגטון כי הוא מטיל סנקציות  על ששה איראנים ושלוש חברות  העומדים בקשרים עם הבנק הממלכתי האיראני  במטרה לתאם גישה לגדודי אל קודס של משמרות המהפכה האיראנים למקורות של דולרים אמריקנים. כמה שעות לפני כן הודיעה ישראל כי גדודי אל קודס האיראנים הם שביצעו את ירי הטילים לעבר רמת הגולן.
ההנהגה האיראנית מעריכה, כי אין ביכולתם של האירופאיים לספק ערבויות כאלה, לכן הם רואים במגעים אתם רק אמצעי להרוויח זמן לשם התארגנות מול הצעדים האמריקנים והישראליים.
3. איראן מעריכה כי הסנקציות הנוספות שממשל טראמפ יטיל עליה בשבועות והחודשים הקרובים תהיינה חמורות ומקיפות יותר. מזווית הראייה האיראנית אם בעתיד ייפתח משא ומתן כלשהו עם ארצות הברית מוטב שהוא ייפתח כאשר איראן מצויה בעמדה של כוח ולא של חולשה כפי שארצות הברית וישראל דחקו אותו השבוע.  הדרך היחידה, בשלב זה, להחזיר לעצמה את העמדות מהן נדחקה השבוע-היא הדרך הצבאית.
זו הסיבה מדוע רוחאני אמר ביום ה', כי איראן איננה רוצה ליצור מתחים והיא תמיד חתרה להרגעה. במילים אחרות, רוחאני פועל בניסיון להרוויח זמן, לפני שאיראן תנחית את המכה שלה-והיא פרישה מהסכם הגרעין וחידוש העשרת האורניום.

 

Print Friendly, PDF & Email

17 תגובות עבור “עלייה במתיחות: איראן עומדת לפרוש מהסכם הגרעין ולחדש את העשרת האורניום. נערכת להתנגשות צבאית ארוכת טווח עם ארה"ב וישראל

 • מאי 11, 2018 @ 8:46 at 8:46
  Permalink

  פרשנות בלתי מבוססת. אין שום סיכוי שאיראן תחזור לאורניום, שום סיכוי לחלוטין. כעת שטראמפ וביבי מאיימים עליהם בחיסול עצם השלטון שלהם? שום סיכוי.

  • מאי 11, 2018 @ 16:29 at 16:29
   Permalink

   אתה כותב שטויות. המוסלמים מאמינים בכוח והפצצה היא כוח. הם לא ייותרו מעולם על כוח להרוג מליוני לא איסלמים.

   • מאי 12, 2018 @ 7:35 at 7:35
    Permalink

    יש לך טעות. עד עכשיו הם הרגו לרוב את אחיהם המוסלמים. וזה לא שאכפת להם להרוג אחרים.

  • מאי 11, 2018 @ 16:34 at 16:34
   Permalink

   סיכוי תמיד יש. עדיף לדבר על סבירות. כשמדובר באמריקה עם מנהיג כמו טראמפ וישראל מגובה, ללא האזיקים של אובמה, אירן בשום מצב איננה יכולה להיות בעמדה של כוח. עמדת הכוח של אירן נבעה רק מאובמה, שהיה ברור שלעולם לא יפעל בכוח.

  • מאי 11, 2018 @ 18:59 at 18:59
   Permalink

   אירן אינה מדינה רציונאלית הפרשנות נכונה

  • מאי 13, 2018 @ 11:38 at 11:38
   Permalink

   טראמפ מיותר בניתוח שלך – הם נבהלים רק מביבי ואחרי שנטע הביאה ניצחון בארוויזיון בכלל הם בפניקה.
   מי שלא לומד מההיסטוריה שלו נדון לחזור על אותן טעיות שוב ושוב (שלא לדבר על זה שראש ממשלה שנמצא בחקירות עד צוואר לא יכול… מה הסוף ומי אמר בפסקנות כולם יודעים).
   היוהרה והביטחון המופרז יעלו במחיר כבד ואם כל הכבוד ליכולות הרבות של צה"ל (ביבי ממש לא מעניין) לא מדובר כאן בצבא עתיר החלודה ורעב ללחם של סוריה- ממש לא!

 • מאי 11, 2018 @ 13:41 at 13:41
  Permalink

  אין שום סיכוי שאיראן לא תחזור לאורניום, זה כל מהותם וקיומם. ממשלה שחי בשביל לגשם את חלומה שליטה וכאַאָס עולמי.

 • מאי 11, 2018 @ 13:56 at 13:56
  Permalink

  "לפני שאיראן תנחית את המכה שלה-והיא פרישה מהסכם הגרעין וחידוש העשרת האורניום."
  ,משגיא הגוים ו…"
  כמו שהודיעו בקבינט.
  הסיפור עוד לא נגמר………..
  או שתתפרק כמו מגדל קלפים מבפנים………
  יש עוד שיטה יותר בדוקה ,וזה……….
  אבל מה יעשו הרוסים?
  הPERNAKUNK הראשון "אני" קצת……….
  מעניין שיש בכל הקוראים הנכבדים של אתר הנכבד
  רקמועטים לתגובה!!!!1
  BIZARRE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • מאי 11, 2018 @ 14:00 at 14:00
  Permalink

  שטויות והבלים
  איראן רואה שטראמפ לא רואה בעיניים, לא בהסכם הגרעין ולא כשתקף בסוריה נגד מטרות כימיות לשם הענשה בלבד!
  איראן מבינים מאוד טוב שאם וכאשר הם יתקרבו לפצצה, טראמפ יפציץ אותם בחופשיות, אפילו לא ייתן לישראל את ההזדמנות.

 • מאי 11, 2018 @ 15:26 at 15:26
  Permalink

  אתה חי באשליות
  זה שפגענו להם בכמה בסיסים לא שינה כלום
  בסירה מפגרת כמו המרמרה יחידת ה"עילית" של לוחמי השייטת המהוללת עם רובי צבע
  יצאו סמרטוטים מול קבוצת תורכים עם מקלות, סכינים ו…חנין זועבי (איזו בושה)
  ובל נשכח שלפני חודש חודשיים הופל לנו מטוס F-16 במרכז המדינה
  ע"י טיל פרמיטבי של הסורים.
  אנחנו גיבורים בלפגוע בזבוב עם תותח ובסוף נכשלים ב"רב" מול עפיפון.
  מציע לרדת מהר מהאופוריה …

  • מאי 12, 2018 @ 4:27 at 4:27
   Permalink

   אתה צודק ביחס לקומנדו הימי. כל ההכשרה שהם עוברים ומה שראינו הוא חיילים אומללים מוחזקים חנוקים בצוואר על ידי טורקים שמנים לא חמושים. כל ההילה של אלה היא פוזה אחת גדולה. הם טובים בפעולות כירורגיות תחת המים. לא בלחימה. תמיד כידוע, צנחנים באים אחריהם כדי לסיים את העבודה.

  • מאי 12, 2018 @ 12:56 at 12:56
   Permalink

   מסכים חלקית עם הניתוח שלך ידידי. צהל הוא צבא חזק מאוד עד לשלב שבו מדובר בפלסטינים "המקופחים". ישנם יפי נפש בצבא שמעדיפים לסכן את חיילי צהל מאשר את האויב. חוקים כגון הקש בגג / נוהל שכן ועוד רבים אחרים הם תוצר של חשיבה (דמוקרטית/שמאלית) מעוותת אשר גורמת לנזק כבד בטווח הארוך ומעלה את ההוצאות לשמים. כול זה מבלי שהכנסנו את השחיקה בהרתעה של צהל למשוואה.

   מומלץ שיתאימו את הדמוקרטיה הישנה והרופסת לצו השעה.

 • מאי 11, 2018 @ 20:48 at 20:48
  Permalink

  למממן מילציות של מיץ זבל שיעי עולה הרבה כסף. 70 אלף אנלפבתים שמרוויחים 600 דולאר בחודש (לפני אש"ל) יוצא ים כסף.
  אף דביל לא יילחם בחינם וזמנם של היאטולות קצוב

 • מאי 12, 2018 @ 3:34 at 3:34
  Permalink

  לא צריך להשתחצן ולא צריך להיות באופוריה, אך גם לא להיפך.
  אם למרמרה היו מתייחסים כאל ספינת מחבלים, לא היה צורך בלוחמי השייטת וספינת חיל הים היתה מטביעה אותה מרחוק. ואם כבר היו שולחים לוחמי שייטת להשתלט על ספינה המוגדרת כספינת מחבלים והיו מציידים אותם בהתאם נותנים הוראות מתאימות, זה היה נראה אחרת. הכל עניין של מדיניות והנחיות הדרג המדיני.
  לגבי הפלת המטוס – אין הצלחות של 100% ואחרי כל כך הרבה תקיפות ללא פגיעה במטוסינו, לא הייתי מתייחס לאירוע בודד כאל משהו שצריך ללמוד ממנו על יכולות הצד השני. כבר נאמר שהיתה כאן טעות מסויימת בשיקול הדעת של הטייס טרם הפגיעה וגם זה יכול לקרות. כל עוד אנחנו "הגיבורים עם התותח" והצד השני הוא "הזבוב", אלו יחסי הכוחות שאמורים להרגיע אותנו, אך תמיד חייבים לשמור על ערנות ולא לחטוא בחטא היוהרה.

 • מאי 12, 2018 @ 7:09 at 7:09
  Permalink

  יפה לקרוא פרשנים שלפני שהם "יורים" מחשבים איך האויב רואה את פני-הדברים ולקחים את זה בחשבון בפרשנות שלהם – זו לא תכונה שאתה רואה אצל פרשני-העבר שמכהנים כיום בחדשות ה-TV

 • מאי 12, 2018 @ 9:03 at 9:03
  Permalink

  על צהל להכנס מיידית ללבנון.

Comments are closed.