עלי חמנאי: לא יהיו שיחות עם ארה"ב על הגרעין. לא נדבר עם אקדח אמריקני מוצמד לרקה

24 שעות בלבד, לאחר ששר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה הודיע,  כי ארצות הברית החליטה בגלל סיבות תקציביות שלא להחזיק יותר שתי נושאות מטוסים אמריקניות על כוחות התקיפה שלהן במפרץ הפרסי, ולבטל יציאתה של נושאת מטוסים שנייה למפרץ, פרסם ביום ה' 7.2, מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי באתר האינטרנט שלו הודעה האומרת, כי הוא דוחה את הצעתו של סגן נשיא ארה''ב ג'ו ביידן, לשיחות ישירות בין וושינגטון וטהרן על התוכנית גרעינית האיראנית.
המקורות הצבאים של תיקדבקה מוסרים, כי הפנטגון ביטל את יציאתה של נושאת המטוסים 'טרומן' וכוח מהתקיפה שלה USS Harry S Truman למפרץ. בכך נשארה בעינה העובדה הצבאית, שבכל האזור הימי העצום הזה של המפרץ הפרסי, הים התיכון, והחלק הדרומי של האוקיינוס ההודי הגובל ביבשת אפריקה, יש רק נושאת מטוסים אמריקנית אחת.  גם מול סוריה לא נמצאים שום כוחות ימיים אמריקניים. 'שיחות לא תפתורנה שום דבר' Talks will not solve any problems, כתב חמנאי. בדחותו בכך את המדיניות של הנשיא אובמה, כי צריך לדבר to engage עם איראן, וכי החלון למו''מ מדיני כזה מצטמצם, אבל עדיין לא נסגר. 'אתם (האמריקנים) מחזיקים אקדח מול איראן, ואתם אומרים שאתם רוצים לדבר', כתב חמנאי. 'האומה האיראנית לא תפחד מהאיומים'. You are holding a gun against Iran saying you want to talk. The Iranian nation will not be frightened by the threats.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי זו גם הייתה תגובתו של חמנאי, על ההודעה האמריקנית מיום ד' 6.2, על החמרת קשה בסנקציות על איראן. וושינגטון הודיעה כי החל מהשבוע איראן לא תוכל יותר להעביר לקופתה את הכספים שהיא מקבלת עבור מכירות הנפט שלה, והיא תוכל להשתמש בהם רק לשם קניית מצרכים וסחורות במדינות שקנו ממנה נפט. פקידים אמריקנים בכירים אמרו, כי סנקציות אלה יגבילו בצורה משמעותית את יכולתה של איראן להשתמש בהכנסותיה וברווחיה של איראן מהנפט שהיא מוכרת. This will significantly restrict Iran's ability to make use of the oil revenue that it's earning.
סיבה נוספת לדחייה האיראנית של השיחות עם האמריקניים, אם כי חמנאי לא הזכיר זאת בהודעתו, הוא ביקורו בחודש הבא של הנשיא אובמה בישראל. הצמדת האקדח האמריקני לרקה האיראנית, כפי שתיקדבקה כתב ביום ד', הן לא רק הסנקציות, אלא גם ההדגשה של הבית הלבן כי בביקורו בישראל ושיחותיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו יתרכז אובמה בשתי בעיות מרכזיות-איראן וסוריה. במילים אחרות, אובמה ידון עם נתניהו בהפעלת האופציה הצבאית מול התוכנית הגרעינית האיראנית.
ההודעה של חמנאי איננה מבטלת את השיחות שנקבעו ל-26 בפברואר בקזחסטן בין 6 המעצמות ואיראן. אולם ההודעה הופכת אותן לחסרות ערך.
ביום ד'  6.2, דיווחו המקורות של תיקדבקה:
הבית הלבן הבהיר ביום ד' 6.2, בצורה הברורה ביותר, כי אין בתוכניתו של הנשיא באראק אובמה בעת ביקורו בישראל בחודש הבא, לקדם תוכניות שיישברו את הקיפאון בשיחות השלום עם הפלסטינים. ציטוט המקור: President Barack Obama does not plan to use his coming trip to Israel to advance new proposals to break open the deadlock in peace talks with the Palestinians.
הבהרה זו באה לאחר שחוגים ישראלים ופלסטינים שונים ניסו לתת לביקור אובמה פירושים שונים, החל מהשפעה על הרכב ממשלתו החדשה של בנימין נתניהו, ועד חידוש המו''מ עם הפלסטינים.
מקורות בכירים בוושינגטון ובירושלים, אמרו, כי לפני כל נושא אחר ביקורו של אובמה קשור עם התוכנית הגרעינית האיראנית, ועם המצב המתהווה בסוריה.
למרות ההודעות האמריקניות מסוף השבוע, בייחוד זו של סגן נשיא ארה''ב ג'ו ביידן, כי וושינגטון מעוניינת לחדש את השיחות עם איראן, אבל בתנאי שהאיראנים יתייחסו אליהן ברצינות, ולמרות שנקבע סיבוב שיחות חדש בין שש המעצמות ואיראן בקזחסטן ב-26 לפברואר, ממשל אובמה איננו רואה סימנים כי האיראנים מעוניינים להגיע להסכם, וכי כל המטרה שלהם היא שוב לגרור רגלים כדי להרוויח זמן בו הם יוכלו להמשיך לפתח את התוכנית הגרעינית.
ביום א' 3.2, אמר מי שהיה ראש אמ''ן עמוס ידלין, כי ברשות איראן נמצאים כבר כל החלקים הדרושים לבניית פצצה, וכל מה שהיא זקוקה לו הם בין ארבעה לששה חודשים כדי להשלים את בנייתה של פצצה כזו.
במילים אחרות, המחצית השנייה של מרס בה אובמה יבקר בישראל, היא התקופה בה גופי המודיעין המערביים והישראליים מעריכים כי איראן, או ליתר דיוק מנהיגה האייטוללה עלי חמנאי, יקבל את ההכרעה באם להתחיל לבנות פצצה כזו, או לוותר על הרעיון הזה, ולקבל את דרישות המערב.
ההערכה היא, כי אם עד אז לא תהייה שום התקדמות במו''מ ובינתיים כל הסימנים מראים כי אכן זהו המצב, תיגש איראן לבניית הפצצה.

המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מציינים, כי איראן היא הנושא המרכזי בביקורו של אובמה בישראל. עצם שהותו של אובמה בישראל בתקופה בה האייטוללה חמנאי צריך לתת את ההוראה לבנות את הפצצה הגרעינית, היא איתות של אובמה, כי אם זו היא הדרך שטהרן בוחרת, היא תעמוד בפני האופציה הצבאית האמריקנית והישראלית, כל אחת לחוד, או שתיהן ביחד.
התמונות המשותפות של אובמה ונתניהו ומשמעותן, יקלטו היטב בטהרן.  

Print Friendly, PDF & Email