על פניו זו המאהבת. הרפובליקנים מנסים לקשר את פרשת פטראוס לפרשת בנגאזי. אולם ייתכן כי מדובר בפרשה שונה לגמרי

ידידים ומקורבים של דיוויד פטראוס, ראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA, שהתפטר בפתאומיות ביום ו' 9.11, מנסים לשכנע את דעת הקהל האמריקנית, כי אין שום דבר מאחורי התפטרות זו מלבד פרשת אהבים של הגנרל המעוטר בעל ארבעת הכוכבים, לכותבת הביוגרפיה שלו פאולה ברודוויל  Paula Broadwellבת ה-39.
ברודוול נלוותה אל פטראוס בעת שירותו באפגניסטן כמפקד הכוחות האמריקנים ונאט''ו שם, והיא נראתה אתו בכל מקום אליו הלך. וזו בדיוק הנקודה: פרשות אהבים מחוץ לנישואים הם לא בדיוק דבר שדורש התפטרות מתפקידים ביטחוניים. ארה''ב וושינגטון כבר עברו לפני 14 שנה ב-1998, פרשה-קרי מוניקה לווינסקי, בה הנשיא ביל קלינטון, שהיה גם המפקד העליון של הכוחות המזוינים האמריקנים וגם האחראי על פעולות ה-CIA, לא רק קיים פרשת אהבים כזו, אלא גם שיקר בפומבי לאומה האמריקנית כולה. הוא לא התפטר. אם כך מדוע פטראוס צריך להתפטר היום?
התירוץ הצבוע שניתן לכך הוא  שלפאולה ברודוויל הייתה גישה לתכתובת האי-מייל האישית שלו. ברור, כי כל מה שאנו שומעים היום על התפטרות זו, הוא כיסוי למשהו עמוק יותר אשר ייחשף, אולי אפילו לא במלואו, בשנים הקרובות.  אין עדיין, וכנראה גם לא תהייה בעתיד הקרוב תשובה לכך כיצד קרה כי ה-FBI האמריקני עקב אחר ראש ה-CIA. או כפי שהדבר מוצג רשמית שלא הוא אלא היא הייתה נושא החקירה.
מתי בדיוק הנשיא אובמה שהפרשה הובאה לפניו זמן רב לפני ההתפטרות הפתאומית ביום ו', אישר לראש סוכנות הביטחון הפנימי האמריקנית רוברט מולאר Robert Mueller, לנהל חקירה נגד ראש ה-CIA, דיוויד פטראוס. בוושינגטון נמסר כי פרשת האהבים של פטראוס הובאה לידיעתו של הנשיא רק ביום ד' 7.11, כאשר הנשיא עדיין חגג את נצחונו בבחירות. אולם גרסה רשמית זו איננה מתקבלת על הדעת. אם ה-FBI עוקב אחר ראש ה-CIA והמאהבת שלו, לא יתכן כי הנשיא לא ידע על כך עוד לפני הבחירות, ולא יכול להיות שהוא לא קיים שיחות על כך עם רוברט מולאר, זמן רב לפני הבחירות.
בינתיים, הרפובליקנים המנסים להתאושש מהתבוסה הקשה שהם ספגו בבחירות לנשיאות השבוע, מנסים לקשור את פרשת פטראוס ולפחות את עיתוייה, לפרשת ההתקפה ורצח השגריר האמריקני ושלושה מעוזריו שהיו כנראה סוכני CIA, בקונסוליה האמריקנית בבנגאזי ב-10 לספטמבר. עד היום, שלושה חודשים לאחר ההתקפה, לא רק שאין תמונה מדויקת למה התרחש ומי השתתף בהתקפה זו, ואיך הבית הלבן, הסטייט דפרטמנט, וסוכנות הביון המרכזית ה-CIA, הגיבו בשעות בהן היא התרחשה, אלא שהתמונה הולכת ונעשית מעורפלת יותר, והמסתורין סביבה הולך ומעמיק.
הרפובליקנים מאשימים את הנשיא אובמה ורבים מכלי התקשרות האמריקנים התומכים בו, בקשר מכוון להסתרת האמת על פרשה זו. המטרה: לסלק פרשה מזו מסדר היום של דעת הקהל האמריקנית, כדי שכשלון צבאי-מודיעני אמריקני זה לא ייפגע בסיכויו של הנשיא להיבחר שנית, ובתדמית שהוא הקנה לעצמו, לאחר חיסולו של מנהיג אל קעידה אוסמה בין לאדן בפקיסטן במאי 2011, כלוחם אמיץ וקשוח נגד הטרור המוסלמי.
ביום חמישי השבוע 15.11, תתכנס וועדת המודיעין של הסנט האמריקני כדי לדון בפרשה, וכמה מראשי מערכת המודיעין האמריקנית, כולל יועציו הבכירים של הנשיא אובמה לנושאי טרור עומדים להופיע בפניה. גם ראש ה-CIA לשעבר דיוויד פטראוס היה צריך להופיע בפניה. ביום שישי כמה שעות לאחר התפטרותו הודיע דיוויד פטראוס כי הוא לא יופיע בפני הוועדה. הודעה זו פורסמה לאחר שכמה פרשנים אמריקנים העלו את הסברה, כי הסיבה האמיתית להתפטרותו של פטראוס הייתה רצונו של הנשיא אובמה למנוע את הופעתו של פטראוס לפני הוועדה בה עמד למסור עדות שהייתה חושפת כמה פרטים שהנשיא אובמה איינו רוצה שייחשפו.
לכך מצטרפת הערתה של יו''ר וועדת המודיעין של הסנט הסנטורית דיאן פיינשטיין Sen. Dianne Feinstein, דמוקרטית ותומכת של אובמה, אבל הידועה בעמדותיה העצמאיות, אשר אמרה ביום ו', 'כי הייתי מצפה לכך שהנשיא לא היה מקבל את ההתפטרות'. ציטוט המקור:  I wish President Obama had not accepted this resignation. במילים אחרות, יש כאן מתיחת ביקור פומבית על הנשיא אובמה שמיהר לקבל את התפטרותו של פטראוס.
אם הדברים באמת עומדים כך, הרי שדיוויד פטראוס, איננו הבכיר האמריקני  הראשון המשלם במשרתו בגלל פרשת ההתקפה בבנגאזי.  המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מציינים, כי פרשת פטראוס עוזרת להשתיק פרשה אחרת בוושינגטון והיא פרשת שגרירת ארה''ב באו''ם סוזן רייס Susan Elizabeth Rice, הקשורה גם היא לפרשת בנגאזי.
בימים האחרונים נאלץ הנשיא אובמה להפר את הבטחתו האישית לרייס למנותה לאחר הבחירות לשרת החוץ האמריקנית במקומה של הילארי קלינטון שפורשת. הסיבה: מינוי כזה יצטרך להיות לקבל את אישורם של בתי הקונגרס האמריקניים. מאחר ואובמה מניח כי הנושא העיקרי עליה רייס תשאל בתהליך זה יהיה מה היא ידעה או לא ידעה באמת על ההתקפה בבנגאזי, הוא החליט לא להסתכן וביטל את המינוי.
נכון, שוועדת המודיעין של הסנט יכולה לקרוא להעיד לפניה גם את פטראוס וגם את רייס, אבל מהלך כזה צריך את אישורה של כל הוועדה ושלה יו''ר שלה הסנטורית דיאן פיינשטיין.
האם אנו עומדים בפתחה של פרשה בה, אל קעידה הצליח לא רק לתקוף את הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי, ולרצוח את השגריר האמריקני ושלושה מעוזריו, אלא גם להפיל את ראש ה-CIA, ואת המועמדת להיות שרת החוץ של ארה''ב-סוזן רייס, או שמדובר בפרשה שונה לגמרי? קשה להניח כי נדע את האמת על כך בקרוב. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות