על קיום מנהרות חיזבאללה ידוע כבר שנתיים. מדוע פעולת צה"ל לא רק שלא תתריע את חיזבאללה-היא רק תוסיף לביטחון העצמי שלו?

ארבעה נקודות עיקריות לגבי מבצע 'מגן צפוני' שצה"ל החל בו ביום ג' 4.12 לפנות בוקר.
1. על קיומן של מנהרות הטרור, ידוע לצמרת צה"ל ולצמרת המדינית הישראלית כבר לפני למעלה משנתיים. כלומר, מסוף 2015 ותחילת 2016.
בחודשים האחרונים הלכה והתגבשה הדעה בדרגים המדיניים וצבאיים הישראליים, בייחוד מאז התגברות הפגנות-התפרעויות-והתקפות החמאס והג'יהאד האיסלמי  ברצועת עזה בשמונת החודשים האחרונים, כי צריך להביא לידי הכרעה לפחות באחת משתי החזיתות: או בצפון עם חיזבאללה, או בדרום עם החמאס-אחרת ישראל תמצא את עצמה במצב בו היא עומדת בפני שתי חזיתות בעת ובעונה אחת.
2. בדיוניים האינסופיים שנערכו בקבינט המדיני-ביטחוני ובדיוניים בפורומים יותר מצומצמים, ביניהם צבאיים ומודיעיניים דובר בפירוש על הצורך 'להביא להכרעה באחת משתי החזיתות'.
3. אולם מה שהתרחש ביום ג' לפנות בוקר עם התחלת מבצע 'מגן צפוני' לא היה מהלך של הכרעה בחזית הצפון מול חיזבאללה.
זה היה מהלך אופייני לראש הממשלה בנימין נתניהו, ולרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט, ולפי העקרונות שהם קבעו כבר מזמן לגבי פעולותיה הצבאיות של ישראל.

  • אסור שהמהלך יוביל למלחמה.
  • חיזבאללה צריך ויכול להבין מהיקף פעולותיו של צה"ל והמטרות אשר בחר, כי פניה של ישראל אינם למלחמה.
  • אין בכוונת ישראל לפגוע בנכסים האסטרטגיים של חיזבאללה, אלא רק להזהיר אותו שלא ימשיך ולנסות להחדיר 'שרוולי כניסה' מהבונקרים/מנהרות שלו לישראל.
  • כדי שהדברים האלה יהיו ברורים לחיזבאללה, וכדי שלא יטעה בכוונותיה של ישראל, חזר צה"ל והדגיש כי המבצע הזה ייערך אך ורק בתחומי מדינת ישראל ולא יחרוג מגבולותיה.
  • מדובר בחידוש בתפיסה האסטרטגית-מבצעית של צה"ל. מעתה כדי להגן על יישוביים בישראל צה"ל יגביל את פעולותיו לטריטוריה ישראלית, כאשר הוא מתחייב מראש שלא להעביר את הלחימה לארצות, או שטחים מחוצה לה.
  • במילים אחרות, האסטרטגיה של נתניהו ואייזנקוט ברצועת עזה, שם המערכה נשארה עד היום מערכה על גדר המערכת בלבד, הועתק במלואה ביום ג' 4.12 לחזית הצפון, בהבדל אחד: ברצועת עזה צמרת צה"ל אישרה לכוחות להיכנס לשטח הרצועה, בלבנון אותה צמרת כבר אסרה על הכוחות להיכנס לשטח לבנון. כל הפעולה חייבת להיערך רק בתוך גבולות ישראל!
  • זו הסיבה מדוע המהלך בצפון נוצל בצורה צינית על ידי הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים, וביום ג' 4.12, הועבר דרך מעבר ארז, התשלום השני של 15 מיליון דולר מקטאר לחמאס.
  • מהלך כזה לא רק שלא הפתיע את חיזבאללה, כפי שצה"ל ניסה ביום ג' לתאר, אלא בדיוק ענה על צפיותיו.
  1. למדיניות כזו יכולה להיות רק תוצאה אחת: חיזוק ביטחונו העצמאי של חיזבאללה בצפון, בדיוק כפי שהתחזק ביטחונם העצמי של החמאס והג'יהאד האיסלמי בעזה.
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות