על רקע שמועות עקשניות במפרץ בדבר פגישות חשאיות בין בכירים אמריקנים ואיראנים, מחדד הנשיא בוש את דבריו על איראן, אבל נמנע מלומר איך יפעל נגדה.

מיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: נשיא ארצות הברית ג'ורג בוש, ביום א' 13.1, באבו דאבי גינה בחריפות רבה את איראן, אבל נמנע מלומר כיצד, ואיך, ארצות הברית תפעל נגדה. בוש אמר, כי איראן מאיימת על ביטחון העולם. ארה"ב ובעלות בריתה הערביות, ( מבלי שיזכיר בהקשר זה את ישראל,) צריכות עמוד ביחד מול הסכנה, לפני שיהיה מאוחר מידי. בוש הוסיף ואמר, כי איראן מממנת טרוריסטים, מטרפדת את השלום בלבנון, שולחת נשק לטאליבן, ומטרידה את שכנותיה ברטוריקה מתלהמת. מצפצפת על האו"ם, ומערערת את היציבות באזור כולו על ידי זה שמסרבת להעמיד את תוכניתה הגרעינית תחת פיקוח. איראן, הדגיש הנשיא היא המדינה המובילה בעולם בתמיכה ובמימון טרור. מסיבה זו הדגיש הנשיא, ארה"ב מחזקת את התחייבויות הביטחוניות שלה עם ידידותיה במפרץ. קודם לכן דיווחו המקורות הצבאיים שלנו, כי שוררת מבוכה רבה אצל פמליית נשיא ארצות הברית ג'ורג בוש, המסייר השבוע במדינות המפרץ הפרסי, ובמפקדת הצי האמריקני ה-5 בבחריין, עקב חוסר ההחלטיות וההיסוסים שנחשפו בעת שאוניות המלחמה האמריקניות, התעמתו ביום א' שעבר 6.1, עם סירות הנפץ של משמרות המהפכה האיראנים. במפרץ גם נפוצו שמועות עקשניות כי פקידים וקצינים בכירים אמריקנים, נפגשו באחרונה כמה פעמים בחשאי עם נציגים מקבילים איראנים.
בעת ארוחת בוקר, ביום א' 13.1 בבחריין, אמר מפקד הצי במפרץ, תת-אדמירל קווין קוסגריף Vice Admiral Kevin Cosgriff לנשיא, כי הוא מתייחס לתקרית ברצינות העמוקה ביותר deadly seriously. לא נמסרה מה הייתה תגובת הנשיא.
דוברת הבית הלבן הדגישה, כי הנשיא בוש לא העלה את נושא התקרית בארוחת הבוקר. הודעה זו, מאותתת על אי שביעות רצון עמוקה של הנשיא בוש מדרך טיפול הצי בתקרית וחוסר תגובתו עליה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר בדרך מופגנת של הנשיא להרחיק את עצמו מתקרית זו, לאחר שנתקל מצד שליטי המפרץ בביקורת חריפה, ושאלות ותמיהות רבות על חוסר התגובה האמריקנית.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי לאחר ארצות הברית הכריזה רשמית כבר בתחילת דצמבר 2007, כי משמרות המהפכה האיראנים הם ארגון טרור לכל דבר, אפשר וצריך היה להניח, כי אוניות המלחמה האמריקניות תגבנה בצורה כל שהיא על פרובוקציה המכוונת נגדם מצד סירות של משמרות המהפכה.
אולם חוסר התגובה, הראה על חוסר נחישות וחולשה של מפקדי הצי. בקרב חוגי ההנהגה של מדיניות המפרץ, וגם בחוגים רחבים בצי והצבא האמריקני, נשאלת בימים אלה השאלה, מה היה מתרחש, אם הארגזים שמשמרות המהפכה הטילו למים היו מלאים בחומרי נפץ, ואחת האוניות האמריקניות הייתה נפגעת? אם ארצות הברית הייתה מאבדת בתקרית סיירת, או משחת טילים, זו הייתה יכולה מכה קשה ביותר לצי, ואובדן של כמה מאות מיליוני דולרים, לעומת פחות מ-100 אלף דולר, שזה מחירן של 5 הסירות האיראניות.
גם הדרך בה משרד ההגנה האמריקני טיפל בתקרית עוררה במפרץ השתאות. הפנטגון פרסם ביום ג' 8.1, יומיים לאחר התקרית, קטעים מסרט ווידיאו המראה כיצד סירות הנפץ האיראניות סובבות את אוניות המלחמה האמריקניות, וכיצד הן מטילות את הארגזים הריקים לתוך הים, וחלק מההקלטות של חילופי הדברים בין הספינות האמריקניות והאיראניות. החישוב בפרסום היה, כי דעת הקהל העולמית תוכל להתרשם מהתוקפנות האיראנית, ומהאיפוק והסובלנות האמריקנית. אולם במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי לא כל כך הבינו את הפרסום הנרחב שהפנטגון נתן לווידיאו.
הרושם שהתקבל היה אחר. האיראנים הוכיחו שוב הפעם כי הם אינם נרתעים מלהתעמת ישירות עם האמריקנים, בעוד שהאמריקנים נמנעים מלפעול נגד האיראנים. חוסר התגובה האמריקנית נתפס, כאות חולשה נוספת של וושינגטון מול איראן.
מקור צבאי בכיר במפרץ אמר בשבת 12.1: אם התקרית הייתה מתרחשת באיזה פינה נידחת של המפרץ, אולי אפשר היה להבין את חוסר התגובה האמריקנית. אולם התקרית התרחשה במרכזם של מצרי הורמוז, הנקודה האסטרטגית הרגישה ביותר לא רק למדינות האזור, אלא גם לכל משק האנרגיה העולמית, (במצרים עוברת כל יום שליש מתצרוכות הנפט העולמית.) ואם וושינגטון בוחרת בתגובה כזו, לאיזה תגובה מצפים מאתנו מול הלחצים וצעדי ההשתלטות האיראנים במפרץ?
צריך להבין אמר המקור, כי בעוד בעולם מתוארות הסירות האיראניות המהירות 'כסירות מירוץ', הרי כל אחד במזרח התיכון ובמפרץ, גם אם הוא לא איש צבא, יודע כי המודבר בסירות נפץ הנהוגות על ידי אנשי יחידות המתאבדים של משמרות המהפכה, אשר אומנו במיוחד, להתנגש עם הסירות שלהן, הממולאות בחומרי נפץ באוניות גדולות, כמו נושאות מטוסים ומכליות נפט, בכוונה להתפוצץ ולהטביע אותן.
גם פרסום הווידיאו המלא על ידי הפנטגון, דברי ההבהרה שהשמיעו, ביום ו' 11.1, ראש המטות המזוינים האמריקנים האדמירל מייק מולןAdmiral Mike Mullen , ומפקד חזית המרכז האדמירל וויליאם פאלון Admiral William Fallon, לא עזרו להשקיט את הרוחות במפרץ, ולהקהות את הביקורת בה נתקל הנשיא בעת ביקורו באזור. בינתיים, מדווח 'הסנדיי טיימס' ביום א' 13.1, כי מפקד משמרות המהפכה האיראנים הגנרל מוחמד ג'פערי Major-General Mohammed Ali Jafa, ערך בסוף דצמבר ביקור חשאי ב'אזור הירוק' בבגדאד, מקום מושבם של הממשלה העיראקית, והמפקדה האמריקנית. ונפגש שם עם המפקדים האמריקנים כדי לדון אתם בשיתוף פעולה אמריקני-איראני, במפרץ.

Print Friendly, PDF & Email