עם בואו של  ג'ון בולטון לישראל נערכות ארה"ב, ישראל ואיראן למערכה הצבאית ביניהן בסוריה

זה לא היה מקרה בלבד שביום א' 19.8, כאשר היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ון בולטון John Bolton, נחת בישראל לשתי פגישות קצרות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ( ביום א' וב' 20.8-19), הודיע מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי כי הוא ממנה את בריגדיר-גנרל עזיז נאסירזאדה Brigadier General Aziz Nasirzadeh, למפקד החדש של חיל האוויר האיראני. כמו בישראל, גם באיראן מפקד חיל האוויר אחראי גם על מערך ההגנה האנטי-אווירית.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי בולטון הגיע לביקור ראשון בישראל בתפקידו כיועץ לביטחון לאומי, במטרה לתאם את הפעילות הצבאית של ארצות הברית וישראל נגד הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה.
בולטון לא רק שלא השתדל להסתיר את הנושא העיקרי של שיחותיו בירושלים, אלא אפילו דאג להבליט אותו. 'ישנם לפני ארצות הברית, ישראל והעולם כולו  אתגרים גדולים', אמר בולטון.  'תכניות הגרעין והטילים הבליסטיים של איראן הן בראש הרשימה.'   Obviously we’ve got great challenges, for Israel, for the United States and the whole world. The Iran nuclear weapons program [and] the ballistic missile programs are right at the top of the list .
ראש הממשלה נתניהו היה יותר ספציפי כאשר אמר בקצרה, 'כי הדיפת (גלגול בחזרה)  של תוקפנות איראן במזרח התיכון,' היא שתעמוד במרכז השיחות. rolling back Iran’s aggression in the Middle East. כאשר נתניהו אומר 'הדיפת התוקפנות האיראנית' הוא בראש ובראשונה מתכוון לנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי גם בוושינגטון, ירושלים, וטהרן ההערכה היא כי עיקר הפעילות הצבאית הקשורה למהלכים אלה תוטל בעיקר על חיילות האוויר של ישראל בפיקודו של האלוף עמיקם נורקין, ועל חיל האוויר האיראני בפיקודו של המפקד החדש-בריגדיר-גנרל עזיז נאסירזאדה Brigadier General Aziz Nasirzadeh.
המקורות שלנו מציינים, כי ביקורו של בולטון בישראל, דומה מאוד לביקורו של שר החוץ האמריקני מייק פומפיו בישראל בחודש יוני השנה זמן קצר לאחר מינויו.
מיד לאחר צאתו של פומפיו מישראל החלו התקפות של חיל האוויר הישראלי  על מטרות איראניות בעומק השטח הסורי. ההתקפה העמוקה ביותר לפני שלושה חודשים, הייתה ב-18 ביוני  כאשר מטוסים ישראליים תקפו את המיליציה העיראקית חאטא'יב חיזבאללה Kata'ib Hezbollah, מזרחית לדיר א-זור.
מיד לאחר סיום שיחותיו של בולטון בירושלים הוא ייצא לז'נווה שם הוא ייפגש עם היועץ לביטחון לאומי של רוסיה  ניקולאי פטרושאב Nikolay Patrushev. פגישה זו בין שני היועצים לביטחון לאומי של ארצות הברית ורוסיה, תהייה למעשה המשך לדיון על נוכחותה הצבאית של איראן בסוריה שהתקיים בשיחה בארבע עיניים שנערכה בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין  בהלסינקי  ב-16 ביולי בהלסינקי.
הגיליון הבא של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מס' 814 שייצא לאור ביום שישי 24.8, יביא פרטים בלעדיים על הצעדים הבאים של ארצות הברית וישראל מול איראן בסוריה.
הקישו כאן לחתימה על השבועון היוצא בשפה האנגלית.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות