עם החלשתו של הנשיא טראמפ, שיגרה צפון קוריאה טיל בליסטי שטס 30 דקות מרחק של כ-720 ק"מ עד ים יפן

צפון קוריאה שיגרה, ביום א' 14.5 לפנות בוקר, טיל בליסטי לעבר ים יפן. זה היה השיגור מס' 3 בחודש האחרון, לאחר ששני השיגורים הקודמים נכשלו, לאחר שצבא ארצות הברית פוצץ את הטילים מיד עם שיגורם.
הפעם בוצעו השיגור וטיסת הטיל  ללא תקלות או הפרעה.
בעוד שיפן ודרום קוריאה פרסמו לאחר השיגור הודעות גינוי כי המדובר בטיל בליסטי, פרסם צבא ארצות הברית הודעה לפיה טיסת הטיל לא הייתה בעלת מאפיינים של טיל בליסטי ביני-יבשתי, not consistent with an ICBM, ולכן היא לא סיכנה את ארצות הברית. 
ההודעה האמריקנית נשמעה כתירוץ מדוע הצבא האמריקני החליט שלא ליירט את הטיל הפעם.
ההודעה האמריקנית לא הזכירה במילה אחת את הסכנה הצפויה מהטיל ומיכולת שיגור הטילים הצפון קוריאנית ליפן ולדרום קוריאה.
הטיל ששוגר מאתר שיגור הטילים הצפון קוריאני קוסונג Kusong במערב המדינה ליד גבול צפון קוריאה עם סין, טס כ-720 ק"מ  במשך 30 דקות והתפוצץ בים יפן, בין יפן ודרום קוריאה. 
זה היה השיגור הראשון של טיל צפון קוריאני, לאחר בחירתו בשבוע שעבר של  מון ג'י-אין Moon Jae-in לנשיאה החדש של דרום קוריאה.
ג'י-אין הדוגל בהידברות עם פיונגיאנג, ומתנגד למדיניותו של הנשיא דולנד טראמפ כלפי צפון קוריאה, כינס מיד להתייעצויות את המועצה הלאומית לביטחון.
כמה שעות בודדות לפני השיגור אמר הנשיא דולנד טראמפ בנאום שנשא לפני בוגרי אוניברסיטת ליברטי Liberty University במדינת ווירג'יניה, 'כי בשבוע הבא נשמע על דברים גדולים שהצבא והגנרלים שלנו עושים'. הוא לא מסר שום פרטים למה הוא מתכוון.
דברים אלה של הנשיא, והסערה הפוליטית המתחוללת בארצות הברית בעקבות פיטורי של ראש הבולשת הפדראלית ה-FBI ג'יימס קומיי  James B. Comey, מצביעים על היחלשותו הפוליטית של הנשיא טראמפ ועל כך כי הוא מתקשה להיחלץ מהמשבר הפוליטי אליו נקלע.
בעוד שרוב מבקריו  אינם חולקים על זכותו לפטר את ראש ה-FBI, נמתחת  עכל טראמפ ביקורת חריפה ביותר על הצורה והעיתוי בהם הפיטורים בוצעו. כמה מהמבקרים הרחיקו לכת עד כדי הטלת ספק ביכולתו של הנשיא לטפל כראוי במשברים בינלאומיים, אם זו הדרך בה הוא מטפל בנושאים פנימיים.  
טראמפ ניסה לפתור את המשבר בעזרת כמה ראיונות ברשתות הטלוויזיה האמריקניות, אולם התבטאויותיו בראיונות אלה רק העמיקו את המשבר במקום לפתור אותו.
עצם העובדה כי שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און Kim Jong Un  בחר דווקא בעיצומו של המשבר הפוליטי הפנימי בארצות הברית לשגר את הטיל הבליסטי מצביעה על כך כי לא רק שהוא עוקב בדקדקנות אחר המתרחש בוושינגטון, אלא שהוא החליט להמר ולנצל את חולשתו של הנשיא טראמפ.
שיגור הטיל הצפון קוריאני ערב יציאתו של טראמפ לנסיעתו הראשונה   בסוף השבוע הבא, מחוץ לארצות הברית, למזרח התיכון, ולפגישות באירופה עם מנהיגי נאט"ו וה-G-20, מחזירה מחדש את מוקדי המתיחות הבינלאומיים למזרח הרחוק, ולשאלת מערכת היחסים האסטרטגיים שבין צפון קוריאה לאיראן.     

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “עם החלשתו של הנשיא טראמפ, שיגרה צפון קוריאה טיל בליסטי שטס 30 דקות מרחק של כ-720 ק"מ עד ים יפן

 • מאי 14, 2017 @ 7:26 at 7:26
  Permalink

  הדרום קוריאנים בנות יענה. פחדנים.
  אם היו מעלים את הבעיה אז המצב היה טוב יותר.
  במקום זה חושבים בורחים רק לכיוון הכלכלה שלהם.
  אני לא אתפלא אם הם לא משלמים כל שנה מיליארדים לצפון קוריאה דמי כופר.

 • מאי 14, 2017 @ 11:53 at 11:53
  Permalink

  הבעיה היא לא צפון קוריאה הבעיה היא סין. הצפון לא היה עושה דבר ללא הוראות וגיבוי מסין. כולם יודעים את זה אבל אף אחד לא רוצה לפתוח באמת עניין עם סין.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות