עם היבחרו של רוחאני לנשיא איראן, נתניהו איחר בנושא הגרעין האיראני – כמו בנושא מעורבות חיזבאללה בסוריה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ביום א' 16.6, בפתח ישיבת הממשלה בדברו על היבחרו של חסן רוחאני לנשיא איראן, כי אסור לקהילה הבינלאומית להתפתות ולהשלות את עצמה בעקבות תוצאות הבחירות. חשוב לזכור שבכל מקרה, מי שקובע את מדיניות הגרעין של איראן הוא המנהיג העליון חמנאי, אמר נתניהו כאילו המדובר בסוד גדול. אולם כרגיל, נתניהו התעלם משלוש הנקודות העיקריות של המצב לאחר בחירת רוחאני.
1. חמנאי הצליח במהלך אסטרטגי מבריק, ובאמצעות בחירתו של רוחאני, ליצור מרחב זמן של לפחות שמונה עד עשרה חודשים, בו ממשל אובמה וטהרן, יוכלו להדק את היחסים ביניהם. יחסים חדשים אמריקנים-איראניים אלה יבואו כמובן על חשבונה של ישראל.
עבדאללה מלך סעודיה, מנהיג שהוא כבר בן 90, הבין את מה שנתניהו איננו רוצה לשמוע ולהבין, כי מרגע שרוחאני נבחר באיראן, מדובר בפרק חדש של יחסים בין וושינגטון וטהרן, על חשבונה של סעודיה ומדינות המפרץ האחרות.
זו הסיבה מדוע המלך הישיש קטע את חושפת הקיץ שלו במרוקו, שבדרך כלל נמשכת למעלה מחודשיים, וחזר מיד רק לאחר שבועיים של חופשה במוצאי שבת לריאד.
למלך הסעודי הסצנריו האיראני ברור: נשיא ארה''ב באראק' אובמה יגיד כי עתה צריך לאפשר לרוחאני להתבסס בשלטון, דבר זה ייקח לפחות עד סוף 2013. לאחר כן יש להתחיל מחדש את המו''מ הגרעיני בין המעצמות ואיראן רק בתחילת 2014. לאחר מכן צריך לתת לפחות הזדמנות של ששה חודשים נוספים בהם רוחאני יוכל להפגין בהדרגה 'את מתינותו'. כך נגיע לאמצע או לסתיו של 2014.
במילים אחרות, טהרן זכתה עתה בעוד שנה שלמה לפתח את הנשק הגרעיני שלה, ללא כל הפרעה או איום.
2.
נתניהו, המדבר כל הזמן 'על מניעת שואה שנייה', ואתו ישראל, אחרו כבר את המועד, או את 'הקו האדום', שבו עדיין אפשר היה לעצור צבאית מאיראן שיהיה ברשותה נשק גרעיני.
לאיראן יש כבר ששה או שבעה חודשים, מסוף 2012, את כל החלקים, כמויות האורניום המעושר, ואת כל הידע הדרושים להרכבת פצצה גרעינית.

זו הסיבה מדוע ראש אמ''ן לשעבר האלוף עמוס ידלין, חוזר כל הזמן על דבריו כי איראן חצה כבר את הקווים האדומים שנתניהו הציב לה.
נתניהו מכחיש זאת, אבל העובדות בשטח מדברות בעצמן. ישראל נשארה עם המילים של נתניהו, ואיראן נשארה עם היכולת הגרעינית.
3.
אותם הדברים אמורים לגבי המצב בסוריה, בעוד שהנשיא אובמה מעמיד פנים כי הוא שולח מקלעים כבדים למורדים בסוריה, כדי לעזור להם בקרב על חלב, או כפי שכלי תקשורת אמריקנים מגדירים זאת 'לעצב את הקרב על חלאב' to shape Aleppo battle , כך נתניהו שלח ביום א' 16.6, לאחר היבחרו של רוחאני, מטוסים ישראליים שיבצעו התקפות דמה בחלקים שונים של לבנון.
בעוד מטוסים ישראליים עורכים התקפות דמה, עורכים כוחות חיזבאללה בסוריה התקפות אמת על המורדים בחלאב ובדרום סוריה. אסור היה לישראל ולצה''ל לתת לחיזבאללה להיכנס לסוריה ולהיערך משם על גבולותיה הצפוניים של ישראל.
אבל כמו שנתניהו איחר את מועד הפעולה נגד הגרעין האיראני, כך הוא איחר גם את מועד הפעולה בסוריה.
לרפיון מעש פוליטי-צבאי-אסטרטגי ישראלי זה היו ויהיו מחירים.
 

Print Friendly, PDF & Email