עם הסיכוי שראש הממשלה החדש בעיראק יהיה איש הקשור עם חיזבאללה הגיע מפקד הכוחות האמריקנים במזה"ת לביקור פתע בגדאד

עם התגברות הסיכויים כי מוחמד תאופיק עלוואי Mohammed Tawfiq Allawi, ירכיב ממשלה חדשה בבגדאד, לאחר שהתפקיד הוטל עליו על ידי נשיא עיראק, הגיע ביום שלישי 4.2, לביקור פתע בבגדאד, מפקד הכוחות האמריקנים במזרח התיכון גנרל המרינס פרנק מקקנזי Marine Gen. Frank McKenzie. זהו הביקור הראשון של אישיות/מפקד אמריקני בכיר בבירה העיראקית מאז חוסל בנמל התעופה הבינלאומי שלה מפקד 'גדודי אל קודס' האיראניים הגנרל קאסם סוליימני.
מאחר ומוחמד עלוואי נחשב כאיש המקורב למנהיג חיזבאללה בלבנון חסן נסראללה, האיש אשר בידיו טהרן הפקידה מאז חיסולו של סוליימני את 'התיק העיראקי', גובר החשש בוושינגטון, כי אחת מפעולותיו הראשונות תהייה להביא הצעת חוק לפרלמנט העיראקי  הדורשת את פינויים המיידי של כל הכוחות הצבאיים האמריקנים מעיראק.
הצעת חוק כזו שאיננה מחייבת את הממשלה העיראקית כבר התקבלה בפרלמנט. אולם עכשיו המועמד לראשות הממשלה הבטיח, כי הוא יביא לפרלמנט נוסח החלטה חדש שיחייב  את הממשלה החדשה, באם תקום, להביא לנסיגת הכוחות האמריקנים מעיראק.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי מאחורי הצעד הזה עומד חסן נסראללה מנהיג חיזבאללה
הגנרל מקקנזי נפגש עם מספר מפקדים בכירים בצבא העיראקי והזהיר אותם מפני הצעד הזה. מיד לאחר פגישותיו יצא המפקד האמריקני את בגדאד כשהוא מגיע לבסיס האווירי האמריקני הגדול ליד גבול עיראק-סוריה עין אל אסד.
אין עדיין מידע  כיצד הסתיימו שיחותיו של המפקד האמריקני בבגדאד ומה יהיו הצעדים הבאים שראש הממשלה המיועד ינקוט וכיצד ארצות הברית תגיב עליהם. עד עכשיו, וושינגטון התעלמה מכל הדרישות העיראקיות להוציא את כוחותיה מעיראק.
גם לא ברור, איך יגיבו המפגינים השיעיים בבגדאד ובערים העיראקיות השיעיות בדרום עיראק על המינוי הזה והאם הפגנות הדמים, הנמשכות כבר ארבעה חודשים, תימשכנה.
עצם העובדה שמנהיג חיזבאללה חסן נסראללה הוא שקובע עתה בימים אלה את המתרחש בבגדאד, מדליקה כמה מנורות אדומות בוושינגטון ובירושלים. מצב זה נותן בידיו של נסראללה כלי רב עוצמה להמשיך את הפעולות של המליציות השיעיות העיראקיות כנגד הכוחות האמריקנים ונגד מטרות ישראליות.  

Print Friendly, PDF & Email